• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Chimery - wernisaż wystawy fotografii Gosi Bilickiej + Goście

Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na CHIMERY wystawę fotografii Gosi Bilickiej oraz zaproszonych Gości. Wernisaż odbędzie się 18 kwietnia 2024 o godzinie 19:00 w Gdyńskim Centrum Filmowym (plac Grunwaldzki 2, Gdynia).

lip 26

piątek, godz. 18:00

Wstęp wolny
lip 26

piątek, godz. 18:00

Gdańsk,
bilety 1 zł
WYSTAWA DOSTĘPNA OD 16 KWIETNIA DO 4 MAJA 2024 r.

Reminiscencje to projekt długoterminowy, który realizuję od kwietnia 2022 roku.
Lubię zgubić się na targu ze starociami. Między regałami zapomnianych marzeń i dawno wygasłych nadziei rezygnuję z poczucia czasu. Szukam porzuconych i niepotrzebnych już przedmiotów. Zabieram je ze sobą aby na fotografiach dać im nowe życie nową szansę w nierealnym, magicznym świecie, pełnym niedopowiedzeń.

Cykl liczy obecnie ponad 30 prac zbiór wciąż rośnie, a plastyka i moje podejście do kolejnych realizacji z czasem nieco się zmieniają. Nie tytułuję zdjęć ponieważ pozostawiam każdemu z odbiorców przestrzeń na interpretację i poszukiwanie znaczeń. Faktem jednak jest, że każda z prezentowanych prac jest drobnym wycinkiem mojej przeszłości bliższej lub dalszej. Odbiciem chwili przetworzonej przez czas.

Fotografie wykonane są za pomocą aparatu stworzonego w Tokio przez japońskiego konstruktora Haruhisa Terasaki. Jest to konstrukcja, w której wykorzystano historyczny obiektyw, ręcznie stworzone matówki oraz aparat z kolejnym obiektywem zapisującym obraz na matrycy cyfrowej. Obiektyw odwzorowuje rzeczywisty obraz na matówce, natomiast aparat cyfrowy fotografuje tę matówkę. 70-letni konstruktor buduje własne aparaty i wysyła je do zaprzyjaźnionych fotografów na całym świecie.

Fantastyczni GOŚCIE, którzy zgodzili się towarzyszyć mi artystycznie, zaprezentują skrajnie odmienne sposoby obrazowania wspomnianym aparatem. Zestawione z moimi pracami tworzą CHIMERY, które w swojej złożoności pozostają wciąż jednym organizmem stworzonym nie tylko za pomocą podobnych narzędzi, ale również emocji, wrażeń i potrzeb. Jeszcze raz serdecznie zapraszam w swoim imieniu i moich znakomitych gości! Gosia Bilicka

Iwona Suszycka
Janusz Marynowski
Iwona Czubek
Dawid Bazyluk
Anna Wróblewska

Wydarzenie powstaje dzięki wsparciu MIASTA GDYNIA.

Gosia Bilicka:
Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Absolwentka Studium Fotograficznego ZPAF ukończonego projektem dyplomowym zatytułowanym 12 kobiet za który otrzymała wyróżnienie. Uczestniczka Programu Mentoskiego Sputnik Photos. Autorka wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wielu ekspozycji zbiorowych, również pokonkursowych, w tym Jazz World Photo. Jej prace gościły między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Muzeum Gdańska, Starej Galerii Zpaf i Galerii Obok Zpaf w Warszawie oraz na festiwalach fotograficznych np. Fotoperyferie w Kielcach czy FotoArtFestiwal w Bielsku-Białej.

Interesuje ją metaforyczne obrazowanie codzienności, ilustrowanie przepływu myśli, dopytywanie przy pomocy procesu fotograficznego. Jest zwolenniczką teorii potrzeby dynamicznego procesu tworzenia poprzez pełne napięcia foto-konstelacje, które jako zbiór różnorodnych doświadczeń, mimo różnic w formie, wynikają z siebie i są swoim naturalnym następstwem.

Poza fotografią jej życie wypełnia muzyka dzięki której realizuje od wielu lat ambicje dziennikarskie. Miłośniczka natury i zwierząt, którymi zajmuje się również zawodowo.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku zbudowano Łaźnię Miejską w Nowym Porcie? Jaką funkcję będzie pełniła współcześnie?