• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cenny obraz z XVII wieku w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Łukasz Rudziński
2 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
  • Powstanie dzieła "Zesłanie Ducha Świętego" Izaaka van den Blocke`a datowane jest na początek XVII wieku.
  • Obraz wymaga licznych prac konserwatorskich.
  • Po ich zakończeniu dzieło trafi do stałej Galerii Nowożytnego Malarstwa Gdańskiego w gmachu głównym Muzeum Narodowego przy ul. Toruńskiej 1.

Muzeum Narodowe w Gdańsku wzbogaciło się o ważne dzieło, związane z historią Gdańska. Mowa o obrazie "Zesłanie Ducha Świętego" wybitnego gdańskiego malarza Izaaka van den Blocke`a, który przez kilkadziesiąt lat uznawany był za utracony. Obraz zostanie odrestaurowany i umieszczony w stałej Galerii Nowożytnego Malarstwa Gdańskiego w Muzeum Narodowym w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska.



Dzieło Izaaka van den Blocke'a datowane jest na około 1610 r. Pierwotnie znajdowało się w drugiej kondygnacji niezachowanego, późnobarokowego ołtarza głównego z kościoła św. Brygidy w Gdańsku.

"Zesłanie Ducha Świętego" odnalezione po latach



Po II wojnie światowej dzieło zaginęło. Udało się je odnaleźć kilkadziesiąt lat później - w 2007 roku funkcjonariusze policji zarekwirowali dzieło w prywatnym mieszkaniu w Trójmieście. Obraz widniał na prowadzonej od 1992 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego liście dzieł utraconych. Przeszedł długi i żmudny proces restytucji, dzięki czemu mógł zostać włączony do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

- Badania strat wojennych Muzeum Miejskiego w Gdańsku (niem. Stadtmuseum Danzig) możliwe są dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dramatyczne losy obrazu "Zesłanie Ducha Świętego" właśnie się kończą. Przed nami jednak ciężka praca konserwatorska - przyznaje Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, podczas oficjalnego przekazania dzieła muzeum przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz także: Światowy Zjazd Gdańszczan już w ten weekend

"Zesłanie Ducha Świętego" to obraz utrzymany w stylu manierystycznym. Dominują w nim odcienie cynobru, grynszpanowych zieleni, błękitów i szarości. Charakterystyczny jest też sposób modelowania wolumenu postaci i załamań materii czernią lub bielą. Uwagę zwraca delikatny, laserunkowy modelunek partii dłoni oraz twarzy, co wskazuje na wysokie umiejętności warsztatowe artysty.

Uroczyste przekazanie dzieła i jego prezentacja odbyły się 29 czerwca w Muzeum Narodowym w Gdańsku w obecności sekretarza stanu MKiDN Jarosława Sellina. Uroczyste przekazanie dzieła i jego prezentacja odbyły się 29 czerwca w Muzeum Narodowym w Gdańsku w obecności sekretarza stanu MKiDN Jarosława Sellina.
Odzyskane dzieło ma liczne uszkodzenia, ubytki, zabrudzenia, nosi nawet ślady pożaru - jego faktura miejscami wygląda tak, jakby została poparzona. Konserwacja uchroni obraz od dalszej destrukcji i - na ile to możliwe - doprowadzi do stanu pierwotnej świetności.

Specjalna grupa szuka zaginionych dzieł sztuki



Obraz "Zesłanie Ducha Świętego" to jedno z blisko 63 tys. dzieł sztuki zarejestrowanych jako zidentyfikowane, opisane i udokumentowane, utracone polskie dobra kultury. Nad ich poszukiwaniem czuwa specjalny Wydział ds. Restytucji Dóbr Kultury działający w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, powołany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Droga odnalezionego w kraju lub za granicą dzieła szybko się nie kończy. Dopiero żmudny, przeważnie wieloletni proces restytucji (wymagający przeprowadzenia badań proweniencyjnych, rekonstruujących i dokumentujących jego pochodzenie) pozwala formalnie zwrócić dzieło właściwej instytucji. Polska ma do nich prawo na mocy umów międzynarodowych, podpisanych po II wojnie światowej, dzięki czemu nasz kraj zyskał prawo do wszystkich dóbr kultury znajdujących się w publicznych kolekcjach na jego dzisiejszym terytorium. Dotyczy to również czasów, gdy nie należały one do Polski. Tak właśnie jest w przypadku wielu dzieł kultury Gdańska.

Muzeum Narodowe w Gdańsku odrestaurowany obraz umieści w stałej Galerii Nowożytnego Malarstwa Gdańskiego. Same prace konserwatorskie potrwają około 8-9 miesięcy od momentu zlecenia ich pracowni konserwatorskiej. Środki na ten cel ma przekazać ministerstwo kultury (trudno dziś oszacować ich wysokość). Według szacunków głównego konserwatora zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, Anny Gosławskiej-Fortuny, odrestaurowane dzieło "Zesłanie Ducha Świętego" zobaczymy najwcześniej w połowie przyszłego roku.

Miejsca

Opinie (38) 8 zablokowanych

  • Zrabowane rzeczy powinny być konfiskowane. (2)

    Najśmieszniejsze jest to jak muzea muszą odkupywać swoją własność zrabowaną podczas wojen i wystawianą na różnych aukcjach.

    • 8 1

    • To niech oddadzą te zabytki ,które komuna zrabowała prywatnym właścicielą po II wojnie.

      • 1 0

    • A jak się zapatrujesz na to:

      Przychodzi policja i mowi, że kupiłeś samochód od złodzieja. Razem z nimi jest prawowity właściciel. Co robisz:
      a) grzecznie oddajesz kluczyki i jeszcze dziękujesz policji za sprawne odnalezienie cudzej własności. Dodatkowo spotykasz się z prawowitym włścicielem i zostajecie przyjaciółmi. Nie odzyskujesz pieniędzy, za które kupiłeś samochód.
      b) Nie wiedziałeś, że jest kupiony od złodzieja. Możesz oddać samochód, ale musisz dostać zwrot ciężko zarobionych pieniędzy + rekompensatę za stratę czasu.
      c) Wiedziałeś, że kupujesz od pasera. Udajesz tylko, że nie wiedziałeś i twierdzisz, że jest to twoje święte prawo własności i nikt nie ma prawa ingerować w to co zostało prawowicie nabyte.

      Co wybierasz?

      • 0 0

  • Pan Samochodzik na tropie.

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Teatr Leśny w Gdańsku zlokalizowany jest

 

Najczęściej czytane