• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Canadian Brass

Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Gościnnie w Filharmonii
CANADIAN BRASS - Muzyczne show

Wystąpią:
Chuck Daellenbach - tuba
Christopher Coletti - trąbka,
Brandon Ridenour - trąbka
Achilles Liarmakopoulos - puzon
Eric Reed - róg

W programie:
SAMUEL SCHEIDT - Galliard battaglia
GIOVANNI GABRIELI - Canzona per sonare
JOHANNES BRAHMS - Walce (aranżacja Ridenour & Coletti)
GEORGE GERSHWIN - Suita "Porgy & Bess" (aranżacja Luther Henderson)
Summertime
It Ain't Necessarily So
Bess, You Is My Woman Now
A Woman Is A Sometimes Thing
I Got Plenty O'Nutting
I'm On My Way

LUTHER HENDERSON - Well-Tampered Bach
Bebop BACH (na podstawie Preludium c-moll BWV 871)
Cool BACH (na podstawie Preludium Es-dur BWV 853)
Dixie BACH (na podstawie Fugi c-moll BWV 847)
BRANDON RIDENOUR - Adagio for Brass (2002)
SONNY KOMPANEK - Tribute to the Ballet

Pięciu wspaniałych muzyków i wirtuozów. Posiadając międzynarodową reputację jednego z najpopularniejszych zespołów dętych blaszanych, z pewnością zapracowali na tytuł "najsłynniejszego kwintetu blaszanego na świecie".

W 1970 roku przyjaciele Chuck Daellenbach i Gene Watts rozpoczęli swoją współpracę i postanowili założyć kwintet blaszany. Początkowo Gene zajął się tworzeniem nowego repertuaru, zaś Chuck przejął ster w pracy nad marketingiem i organizacyjną stroną działalności zespołu. Pozostałe trzy wolne miejsca w kwintecie szybko się zapełniły i stopniowo, dzięki niezwykłej wyobraźni i muzykalności instrumentalistów, zespół nabierał rozpędu. Postawił sobie wyzwanie, by nie tylko zgłębiać niewyczerpane możliwości brzmieniowe, jakie niesie ze sobą gra w zespole kameralnym składającym się jedynie z instrumentów dętych blaszanych, ale także by zainteresować i zachwycić tym szczególnym dźwiękiem całkiem nową publiczność.

Różnorodny repertuar Canadian Brass zawiera zarówno "blaszane" standardy, jak również szeroki wachlarz oryginalnych aranżacji stworzonych specjalnie dla nich. Zawierają one dzieła zarówno mistrzów renesansu i baroku oraz kompozycje epoki klasycyzmu, jak i marsze, ragtime'y, standardy dixilandowe, jazzowe i big-bandowe, utwory świąteczne, muzykę Broadwayu i chrześcijańską oraz popularne piosenki. Zaczynając od bardzo niewielkiego repertuaru przeznaczonego na kwintet blaszany, Canadian Brass stworzyli swój własny muzyczny świat dokonując transkrypcji, aranżując oraz zamawiając ponad 200 utworów, wśród których można odnaleźć kompozycje Michaela Kamena, Luthera Hendersona, Bramwella Toveya, Dona Gillisa i wielu innych. Przekształcili wcześniej niedoceniany ensemble instrumentalny o ograniczonym repertuarze we wszechstronny i energiczny zespół, który może zagrać praktycznie wszystko od Gabrielego aż po Gershwina! Canadian Brass są szczególnie znani ze swoich świątecznych koncertów Bożonarodzeniowych oraz jako czołowi popularyzatorzy dzieł Scotta Joplina dla współczesnej publiczności poprzez studia, aranże i nagrania jego "ragów" i innych kompozycji.

Canadian Brass stali się pionierem w prezentowaniu muzyki instrumentów dętych blaszanych szerokiej publiczności w przeróżnych zakątkach świata, wykonując swoje urozmaicone programy podczas licznych tras koncertowych na całym świecie. Zespół ma na swoim koncie już ponad 90 płyt. Ich całkowita sprzedaż sięgnęła 2 milionów egzemplarzy, z czego aż 1,2 miliona rozeszło się tylko podczas ery Nielsena Soundscana (od 1991 roku). Artyści wciąż pojawiają się na liście Billboardu, ostatnimi czasy ze swoim nagraniem z pieśniami patriotycznymi i marszami, Stars & Stripes: Canadian Brass Salute America, które przez 8 tygodni widniało wśród 25-ciu najlepiej sprzedających się płyt na liście Billboard Classical Chart podczas lata 2010, osiągając nawet drugą pozycję!

Canadian Brass zgromadzili już całą rzeszę swoich entuzjastycznych fanów, grając w wypełnionych po brzegi salach koncertowych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii oraz Europie. Byli pierwszym zachodnim "blaszanym" zespołem, który wystąpił w Chińskiej Republice Ludowej (gdzie powrócili wiosną 2010, by w 5-ciu miastach zagrać świetne koncerty) oraz w Carnegie Hall. Występowali także w Australii, na Bliskim Wschodzie, w ZSSR i w Ameryce Południowej. Wielokrotnie zapraszani przez Rząd Kanady, by zagrać dla odwiedzających ich kraj głów innych państw, stali się znakomitymi muzycznymi ambasadorami Kanady.

Jako mistrzowie występów na żywo - od koncertów klasycznych aż po muzykę prezentowaną razem z elementami teatru - Canadian Brass rozwinęli swój unikalny styl prezencji scenicznej i kontaktu z publicznością. Niezależnie od stylu, w którym grają, to muzyka - wykonywana z pasją i niezwykłą lekkością - jest centralnym punktem każdego występu. Cechą charakterystyczną każdego występu Canadian Brass jest wspaniałe widowisko, spontaniczność, wirtuozeria i przede wszystkim radość wspólnego muzykowania.

Miliony telewidzów oglądały Canadian Brass w The Tonight Show, Today oraz Entertainment Tonight. Ponadto artyści wystąpili gościnnie w Evening at Pops z Johnem Williamsem, w Boston Pops, Beverly Sills' Music Around the World, a także w PBS specials i w Ulicy Sezamkowej. Zespół często gra z orkiestrami symfonicznymi. Wykonał muzykę do filmu The Couch Trip z 1988 roku, z udziałem Dana Aykroyda i Waltera Matthau.

Ci wspaniali artyści stworzyli także unikalne interaktywne filmy wideo, które zachwyciły międzynarodową publiczność, a seria płyt DVD ukazała zespół zarówno podczas koncertów jak i nauczania.

Działalność pedagogiczna jest mocno zakorzeniona w historii Canadian Brass, a każdy członek tej grupy jest wyjątkowo utalentowany do nauczania kolejnego pokolenia muzyków. Podczas swoich tras koncertowych na całym świecie, często zaszczycają swoją obecnością kursy mistrzowskie, jako że uwielbiają pracę z uczniami i młodymi słuchaczami. Canadian Brass działają także w Music Academy of the West w Santa Barbara w Kaliforni, a w Eastman School of Music stworzyli innowacyjne letnie kursy dla instrumentów dętych.

Artyści występują również w roli lekarzy w Yamaha Corporation, gdzie muzyka ożywa, podkreśla swoją wagę poprzez występy i nawiązywanie z nią osobistego kontaktu. Wspomagają też uznany na świecie program edukacji muzycznej El Sistema. Ponadto, we współpracy z Hal Leonard Corporation, skompletowali bibliotekę z nutami utworów na instrumenty dęte oraz pomoce naukowe dla muzyków na wszystkich poziomach gry.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Jakiego pseudonimu używa Stefan Chwin, polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury związany z Gdańskiem?