• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Całe wakacje ze spektaklem Teatru Szekspirowskiego i Wybrzeża

Łukasz Rudziński
19 maja 2015 (artykuł sprzed 7 lat) 
Opinie (9)
Spektakl "Wesołe kumoszki z Windsoru" w reżyserii Pawła Aignera to pierwsza produkcja Teatru Szekspirowskiego, powstająca w koprodukcji z Teatrem Wybrzeże. Przedstawienie zagrane zostanie w układzie sceny elżbietańskiej, której konstrukcja jest już gotowa. Spektakl "Wesołe kumoszki z Windsoru" w reżyserii Pawła Aignera to pierwsza produkcja Teatru Szekspirowskiego, powstająca w koprodukcji z Teatrem Wybrzeże. Przedstawienie zagrane zostanie w układzie sceny elżbietańskiej, której konstrukcja jest już gotowa.

Aż 32 razy pokazany zostanie w wakacje pierwszy spektakl wyprodukowany przez Teatr Szekspirowski i Teatr Wybrzeże - "Wesołe kumoszki z Windsoru" Williama Szekspira. Spektakl wyreżyseruje Paweł Aigner. Premiera 28 czerwca.- To jest nasze pierwsze przedstawienie w nowym teatrze, współprodukowane z Teatrem Wybrzeże, który ma 100 proc. wkład artystyczny w to przedsięwzięcie. To pierwsze przedstawienie na scenie elżbietańskiej, reaktywujące po 400 latach tradycję teatru elżbietańskiego. Wskrzeszamy więc historię nie tylko architekturą, ale też działaniem teatralnym - mówi Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Komedia "Wesołe kumoszki z Windsoru" w przekładzie Stanisława Barańczaka w Teatrze Szekspirowskim grana będzie przy świetle dziennym. Spektakle pokazywane będą w dni powszednie o godz. 17, w weekendy nieco później. Spektakl potrwać ma około 2,5 godziny wraz z przerwą.

- Gramy przy świetle dziennym i - jeśli tylko pogoda pozwoli - przy otwartym dachu, co samo w sobie stwarza nową sytuację sceniczną, w której aktorzy grający w układzie sceny elżbietańskiej będą musieli się oswoić. Zaplanowaliśmy, że widzowie będą wchodzić do teatru przy zamkniętym dachu, a reżyser zaplanuje, w jakim momencie zostanie on otworzony - dodaje Jerzy Limon.

W spektaklu weźmie udział przeszło 20 aktorów i aktorek Teatru Wybrzeże. Część ról obsadzona będzie podwójnie. W spektaklu weźmie udział przeszło 20 aktorów i aktorek Teatru Wybrzeże. Część ról obsadzona będzie podwójnie.
Główne role w spektaklu grają Grzegorz Gzyl (jako John Falstaff) oraz Magdalena Boć zamiennie z Anną Kociarz (jako Pani Małgorzata Page) i Sylwia Góra-Werber zamiennie z Małgorzatą Oracz (jako Pani Alicja Ford).

- Zaplanowaliśmy to przedstawienie bardzo klasycznie. Chcemy wydobyć z samego tekstu Szekspira możliwie największy komizm. Nie chcemy odwoływać się bezpośrednio do współczesności, skorzystamy raczej ze współczesności i nowoczesności teatru. Skoncentrujemy się na zderzeniu tej nowoczesności z pewną tradycyjną energią, która drzemie w tekście "Wesołych kumoszek z Windsoru". To przedstawione ma zabrzmieć współcześnie, ale odnosić się do wdzięku i "dawności" zapisanej w tekstach Szekspira. Z klasycznym aktorstwem wywiedzionym z tradycji angielskiego teatru - wyjaśnia Paweł Aigner, reżyser spektaklu.

Dekoracje przygotowuje Magdalena Gajewska, kostiumy Zofia de Ines, a muzykę skomponował Piotr Klimek. O elementy choreograficzne postarała się Karolina Garbacik.

- Będzie to dla nas wszystkich spore wyzwanie, bo nigdy nie graliśmy 30 razy jednego tytułu w krótkim czasie. Trzeba pamiętać, że w wakacje gramy także inne spektakle, w tym na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. Między innymi dlatego wiele ról jest obsadzonych podwójnie - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.

Podczas spektaklu miejsca bezpośrednio pod sceną, na dziedzińcu sceny elżbietańskiej będą, nietypowo, miejsca stojące (fotele spod sceny zostaną zupełnie usunięte). Będą to najtańsze miejsca i kosztować mają 15 zł (sprzedawanych będzie 400 biletów na miejsca stojące). Miejsca na galeriach (około 300) to koszt 30 i 40 zł.

Spektakl

7.3
192 oceny

Wesołe kumoszki z Windsoru

spektakl dramatyczny

Miejsca

Opinie (9) 1 zablokowana

 • Ciekawa propozycja. Na pewno postaram się o bilety.

  • 29 3

 • Ja tez chętnie przypomnę sobie Szekspira. Cudowny relaksator :-D

  • 11 4

 • Niech żyje klasyka!

  W końcu bez porąbanego modernizmu czy taniej i kiczowatej ekstrawagancji.

  • 20 3

 • (4)

  To są jakieś jaja z ludzi.
  Cały ten cyrk i działalność TS-u, przypomina funkcjonowanie gospodarki w tym chorym kraju. Niby coś jest ale nie bardzo działać może, bo ma fundusze ale nie ma pracowników, inny zaś ma tych ostatnich ale brakuje mu finansowego wsparcia itd.
  Skoro ekipę aktorską ma Teatr Wybrzeże, z reżyserami, z zapleczem realizatorskim itd, to pewnie ciekawiej byłoby aby zamiast tego grafitowego gniota np co roku, na czas wakacji stawiać drewnianą czy jaka tam bądź tymczasową scenę grać tego Szekspira czy kogo tam jeszcze.
  Byłoby i ożywienie Targu Węglowego i wyjście artystów do ludzi, i mniejsze koszty oraz brak zmyślonej historii teatru przez p. Limona.

  • 14 16

  • Pełna zgoda. Sam TS i sposób jego funkcjonowania to kolejna ochronka dla "swoich". Ani toto repertuaru nie ma, ani toto funkcjonalne. Polecam "Globe on Screen" też z teatru the Globe, ale oryginalnego. To dopiero jest szekspir! żałosne wysiłki naszej zakompleksionej jaczejki bedą sie miały do tego nijak!

   • 6 7

  • ?! (1)

   W naszej rzeczywistości wypowiedzieć się może każdy.
   Nawet skończony kretyn.
   Dzięki temu baran (przepraszam zwierzęta), który jak widać Teatr ogląda tylko z zewnątrz, może dzielić się wypocinami które uważa za mądre przemyślenia.

   No trudno!

   Tym niemniej zapraszam do Teatru na spektakle, jest - niestety niewielka - szansa że może resztki umysłu wykonają jakąś pracę.

   • 7 4

   • Drogi Jean

    A kim Pan jest że zaprasza?
    Będzie pan równie cierpliwie stał na widowni?
    Bo zdaje się, że ma być jak za Szekspira?
    A poza tym co to za atrakcja?
    Reżyser też nie z pierwszej półki.
    No i nasi ulubieni aktorzy, dwie obsady.
    Ciekawostki

    • 1 0

  • DEBATA o GTS

   Zapraszamy na debatę o Teatrze Szekspirowskim, 26 maja (wtorek) o godz. 19:30!
   GTS, ul. W. Bogusławskiego 1.
   Przed debatą, o godz. 18:00, można zwiedzić teatr z przewodnikiem. (zapisy na: pomyslodalnia@gmail.com)
   Jest okazja, by zweryfikować swoje wątpliwości i uzyskać odpowiedź na wszelkie pytania.

   • 0 0

 • Dobrze, w końcu w lata będzie się coś działo.

  Zawsze podobało mi się artystyczne ożywienie nad Tamizą czy Westeendzie, gdzie ludzie popijają wino w pubach w oczekiwaniu na przedstawienie z Judem Law w roli Hamleta. Skoro czerpiemy z tamtej tradycji to aż się prosiło przygotować taka propozycję u nas. Od kiedy bilety???

  • 13 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Który znany polski pisarz zamieszkał niedawno w Brzeźnie?