stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Butoh | Jacek Sobociński - Wystawa Fotografii

Jacek Sobociński przeniesie nas do świata tajemniczego tańca Butoh. Czeka nas niesamowita, pobudzająca zmysły wystawa.

Pojedynek rysowników - wystawa

19 - 31 stycznia 2019, godz. 09:00 - 22:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

Gdańskie Biennale Sztuki 2018 - wystawa

15 grudnia 2018 - 3 lutego 2019, godz. 12:00 - 19:00

Wstęp wolny


Taiken Mokuroku według Rudolfa Koppitza

Od wielu lat fascynowała mnie fotografia z cyklu Studia z ruchu, autorstwa austriackiego fotografa Rudolfa Koppitza, tworzącego jeszcze przed wojną. Wpatrując się w tę fotografię powoli, nieomal bezwiednie, zacząłem łączyć ruch przedstawionej modelki z ruchem tancerek butoh, zacząłem doświadczać uderzającego faktu, że istota ruchu, skądkolwiek by pochodził, ma te same korzenie. I, po pewnym czasie, już oczywistym się stał pomysł pokazania odległego dla większości, intrygującego i niepokojącego butoh w scenerii europejskiej sztuki, do której jesteśmy daleko bardziej przyzwyczajeni.

I tak właśnie szerokim łukiem nastąpiło spotkanie współczesnego, ekscentrycznego teatru japońskiego z zamierzchłym epizodem europejskiej fotografii. Według mnie spotkanie to ma pokazać, że nie taki butoh straszny, że czasami może nawet płynnie przejść do tak odległych form sztuki jak europejskie malarstwo, a konfrontacja obu tradycji wygląda nader smakowicie. Z czysto zaś fotograficznego punktu widzenia dla mnie ta wystawa ma jeszcze jeden walor - świadczy o tym, że historia tej dyscypliny nie jest bynajmniej zatęchłym lamusem, lecz zbiorem wciąż żywych dzieł, mających siłę inspiracji i ciągle mogących pobudzić do nowej działalności.."
Jacek Sobociński

_
Jacek Sobociński - Fotografią aktywnie zajmuje się od 2000 r. W latach 2001-2003 brał udział w programie edukacyjnym Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 2004-2013 aktywnie uczestniczył w pracach Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej. Był słuchaczem Studium Fotografii Artystycznej w Gdańsku i Trójmiejskiej Szkoły Fotografii w Gdyni. Jest wielokrotnym stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdańska. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych, jego zdjęcia znajdują się w paru publikacjach książkowych.
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij