• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Biesiada Literacka - Norman Davies

Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Biesiada Literacka". Gościem spotkania będzie Norman Davies.

Urodzony w 1939 roku w Bolton (Lancashire), uczył się w Bolton School, następnie studiował w Magdalen College w Oksfordzie, Uniwersytecie w Sussex oraz w kilku innych uniwersytetach na kontynencie w tym w Grenoble, Perugii i Krakowie. W tym okresie wykształciło się charakterystyczne dla niego spojrzenie na historię z perspektywy całej Europy, a nie tylko jednego kraju. Przez wiele lat piastował stanowisko profesora historii w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich (wydział Uniwersytetu w Londynie) oraz miał gościnne wykłady w uniwersytetach Columbia, McGill, Hokkaido, Stanford, Harwarda, w Adelajdzie oraz Narodowym Uniwersytecie Australii w Canberze.

Jego książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. W latach 1997-2006 zajmował stanowisko Supernumerary Fellow w Wolfson Collage w Oksfordzie, obecnie jest członkiem honorowym St Antony Collage w Oksfordzie oraz profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Należy do Brytyjskiej Akademii od 1997, od 2011 roku także do Walijskiego Stowarzyszenia Uczonych. Otrzymał z rąk Prezydenta RP Order Orła Białego, a w Wielkiej Brytanii Order św. Michała i św. Jerzego "za zasługi dla historii". Doktor Honoris Causa wielu uniwersytetów w Wielkiej Brytanii i Polsce, jak również honorowy obywatel pięciu miast. Jest dożywotnim członkiem Clare Hall i Peterhouse Cambridge. Mieszka w Oksfordzie i Krakowie z żoną Marią. Ma dwóch dorosłych synów, Daniela i Christiana.

Publikacje (m.in.): "Boże igrzysko. Historia Polski", "Orzeł biały, czerwona gwiazda", "Zaginione królestwa", "Na krańce świata. Podróż historyka przez historię".

Spotkanie z autorem odbędzie się w sali głównej Filharmonii Kaszubskiej.

Opinie

Sprawdź się

Jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Narodowego w Gdańsku jest srebrna ozdoba z XIII w., której podstawę stanowi...?

 

Najczęściej czytane