• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition (2 opinie)

Od 12 czerwca do 31 sierpnia w Galerii Metropolia w Gdańsku trwać będzie niepowtarzalna wystawa multimedialna "Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition" która jest jedyną okazją do odkrywania twórczości malarza z nieznanej dotąd perspektywy dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii cyfrowej, stereoskopii (3D) oraz virtual reality. Wystawa początkowo miała zagościć do Gdańska w marcu jednak z uwagi na pandemię Covid-19 przesunięto ją na czerwiec. Wszyscy zainteresowani już od 12 czerwca mogą odwiedzać wystawę.

Twórcami wystawy multimedialnej jest Fundacja Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku. Innowacyjna forma wystawy poszerza dotychczasową definicję słowa "wystawa", w niczym nie przypominając tradycyjnych muzealnych instalacji. Dzieła mistrza wyświetlane będą jako wielkoformatowe projekcje pokazujące poszczególne etapy z życia Mistrza układające się w pasjonującą opowieść o jego życiu i twórczości. Cyfrowej wystawie, której obejście zajmuje ok. 35 minut, towarzyszy muzyka pogłębiająca to artystyczne doświadczenie. Angażująca zmysły wystawa to zupełnie nowa forma doświadczania sztuki. Beksiński multimedia exhibition - Human Condition" to podróż u boku mistrza po najdalszych zakamarkach jego artystycznej twórczości.

Wystawa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii pozwala głębiej wniknąć w geniusz Beksińskiego bo w dużych formatach można zobaczyć każdy szczegół, łączenie kolorów jego kreskę.

"Od wielu lat Fundacja Beksiński pracowała nad przygotowaniem wystawy cyfrowej przedstawiającej sztukę Beksińskiego w nowy sposób. Ta wystawa ma inspirować, uczyć i zachwycać. Beksiński kochał nowe technologie, zawsze eksperymentował, szukał nowych ścieżek rozwoju. Było więc dla nas naturalnym to, że musieliśmy rozwinąć o nowe technologie dotychczasowe, bardziej tradycyjne wystawy Beksińskiego jakie organizowaliśmy w Polsce. On był inny i jego obrazy były inne. Ale sztuka to przestrzeń, która człowiekowi daje wolność i tę wolność artystyczną chcieliśmy w nowy sposób pokazać. Mamy nadzieję, że wystawę będą chętnie odwiedzali wszyscy: rodziny, ludzie młodzi i starsi." - mówi kurator wystawy Ewa Barycka z Fundacji Beksiński.

Oprócz multimediów na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt prac artysty w tym mało znany dorobek artysty obejmujący głównie prace fotograficzne pochodzące z lat 1955-1960 r. fotomontaże oraz prace graficzne modyfikowane komputerowo.

Dodatkowo wystawę wzbogaca wirtualna rzeczywistość - doświadczenie pozwalające widzowi eksplorować przestrzenie inspirowane najbardziej znanymi obrazami Zdzisława Beksińskiego. Okulary VR izolują widza od świata zewnętrznego, pozwalając na osobistą podróż w głąb niezwykłej rzeczywistości.

O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji - tak samych prac artysty, jak również wydarzeń i pokazów towarzyszących m.in unikatowe materiały video z prywatnych archiwów artysty i Fundacji Beksiński, filmy dokumentalne, wywiady z artystą oraz multimedialne wykłady biograficzne dla młodzieży szkolnej i osób zwiedzających.

Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej.
Takiej wystawy nie można przegapić!

Organizatorzy:
Fundacja Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku
GALERIA METROPOLIA
12.06 - 31.08.2020

bilety: goout.net
Uwaga: Liczba biletów na każdy dzień jest limitowana.
Bilety można kupić również na miejscu w kasie
Wystawa odbywa się w reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszystkich wytycznych Sanepid.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny - fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach  90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Przeczytaj także

Opinie (2)

 • Rozczarowanie

  Skromna bardzo wystawa, mało prac.

  • 2 0

 • Skromnie

  W Buw-ie, w Wwa wystawa była bezpłatna o ile się nie mylę...

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Nad głowami spacerujących sopockim deptakiem, na terenie kościoła Św. Jerzego, zlokalizowano pomnik poświęcony jednemu z popularnych polskich „misiów”. To: