• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Aurélie Pertusot Duch-ostalgie | wystawa (1 opinia)

Wernisaż: 2 czerwca 2023 o godz. 19.00
Gdzie: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1, Dolne Miasto, Gdańsk
Czas trwania wystawy: 02-30.06.2023

Krajobraz wokół nas podlega ciągłej ewolucji, przekształca się. Zmiany rodzą nowe sytuacje. Coś się pojawia, coś znika. Procesy te wiążą się z pamięcią, emocjami i przestrzenią. Czy należy walczyć o to zachowanie tego, co znika z miejsc, w których żyjemy? A jeśli tak, to jak i dlaczego?

7 czerwca - 29 października 2023

bilety 10 zł
ulgowy 6 zł
Trwająca rewitalizacja dzielnicy Dolne Miasto jest niezwykle szybka i spektakularna. Proces ten powoduje zmiany w przyzwyczajeniach mieszkańców: niektórych zmusza do przenosin w inne miejsce, innych do odnalezienia się wśród nowych sąsiadów. Wpływ rewitalizacji na lokalną faunę i florę jest oczywistością.

Artystka w swoich Duch-ostalgiach śledzi związki pomiędzy krajobrazem, emocjami i pamięcią. Prezentowane prace ukazują procesy znikania i pojawiania się, aby zatrzymać to, co niewidzialne. Analizując indywidualną i emocjonalną pamięć, Aurélie Pertusot odsłoni miejskie ciche momenty: duchy i nostalgie otoczenia. Postara się uchwycić pustkę, którą spostrzegła podczas swoich pobytów rezydencyjnych w Gdańsku w latach 2020-2021.

Aurélie Pertusot o swoim doświadczeniu rezydencji w Gdańsku:

Podczas mojej rezydencji obserwowałam miejski i naturalny krajobraz przemodelowany pod dyktando codziennej modernizacji. Skupiłam się na silnej architektonicznej obecności niektórych budynków: jedno- i wielorodzinnych domów wciąż nie zrekultywowanych stanowiących miejskie punkty orientacyjne, fizyczne świadectwa historii i pamięci. Poruszyła mnie relacja między mieszkańcami a ich otoczeniem. Ta obserwacja ukierunkowała moje badania na emocjonalny związek, jaki można mieć z określonym obszarem oraz na możliwe powiązania między miejscem zamieszkania, emocjami i pamięcią. Prezentowane prace powstają z pomocą fotografii zebranych podczas mojej rezydencji. Tworzą one rodzaj małej i subiektywnej ikonografii dzielnicy Dolne Miasto. Moim zamiarem jest przywołanie miejskiego krajobrazu, który znika i gwałtownie się przekształca, zaproponowanie percepcji przestrzennej opartej na wrażliwości i pozostawienie subiektywnego śladu.

Wystawa Aurélie Pertusot odbywa się w ramach w ramach prowadzonego od 2011 roku projektu wymian rezydencji artystycznych przez stowarzyszenie Apollonia European Art Exchanges ze Strasbourga, Miasto Strasbourg, Miasto Gdańsk oraz Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA.

W dotychczasowych edycjach udział wzięli: Ahmet Dogan, Patrick Bogner, Jia Qiu, Dorothee Haller, Yiumsiri Vantanapindu, Stéphane Clor, Hélène Thiennot, Elise Alloin, Aurélie Pertusot, Laurent Odelain, Fantine Andrès. Wśród polskich artystów znaleźli się: Dominika Skutnik, Dorota Walentynowicz, Michał Pecko, Angelika Fojtuch, Grzegorz Stefański, Urszula Kozak, Eliza Proszczuk, Julita Wójcik, Patrycja Orzechowska, Barbara Gryka, i Anna Kedziora. W 2023 roku w wymianie wezmą udział Hanna Szumska i duet Zisswiller-Lefebvre.

Opinie (1)

  • Nie wstęp wolny tylko "złotóweczka"

    Nie wstęp wolny tylko "złotóweczka"

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Na budynku Centrali Grupy ERGO Hestia umieszczono rzeźbę lecących ptaków. Jej autorem jest wybitny współczesny polski rzeźbiarz, wykładowca akademicki. Kto?