stat
Impreza już się odbyła

Ars Regia

Ars Regia - Tajemniczy świat symboli masońskich w interpretacjach współczesnych artystów.

17 grudnia 2019 - 31 marca 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł
W dniu 23 listopada (sobota), o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy Ars Regia, poświęconej artystycznym próbom nowego odczytania tajemniczych symboli masońskich. Współcześni artyści, zafascynowani głębią i humanizmem zagadkowych Znaków dokonują własnej, twórczej interpretacji ich przesłania.

Wernisaż poprzedzi Wydarzenie Specjalne - prelekcja wiceprezesa Instytutu Sztuki Królewskiej, organizacji zajmującej się historią wolnomularstwa w Polsce i na świecie. Tytuł prelekcji brzmi "HISTORIA I SYMBOLIKA MASONERII". Zainteresowanych tematem serdecznie zapraszamy!

Wystawa czynna będzie w dniach 16-30 listopada w salach sopockiej Zatoki Sztuki. Wstęp wolny.

Masoni. Wolnomularze. Bracia Cyrkla i Węgielnicy. Dzieci Wdowy. Adepci Ars Regia - Sztuki Królewskiej
. Od wieków intrygowali, ciekawili i prowokowali. Wolnomularstwo (zwane także masonerią) jest prawdopodobnie najstarszą, istniejącą do dziś, organizacją filozoficzno-społeczną o głębokim rysie humanistycznym.

Początki wolnomularstwa giną w zamierzchłej historii. Jedni źródeł tego ruchu dopatrują się w starożytnym Egipcie lub Grecji, lub wiążą go z alchemikami lub równie tajemniczymi różokrzyżowcami. Dla innych masoni są dziedzicami tradycji wczesnośredniowiecznych cechów murarskich.

Bywali oskarżani o chęć rządzenia światem, czy gromadzenie fantastycznych bogactw, jak templariusze. A przecież w historii świata i Polski zapisywali się przede wszystkim w niezwykle piękny i pozytywny sposób. Prezydent Gabriel Narutowicz, książę Józef Poniatowski, generał Jan Henryk Dąbrowski, Józef Wybicki, książę Adam Czartoryski, premier Ignacy Paderewski, społecznik Janusz Korczak, poeci Jan Ursyn Niemcewicz i Antoni Słonimski - wszyscy oni byli masonami! A na świecie? Wystarczy wymienić tylko kilka nazwisk: G. Waszyngton, B. Franklin, Goethe, Wolter, Saint-Exupery, Kipling, Mozart, J.M. Jarre czy Puszkin.

Masoni dążą przede wszystkim do samodoskonalenia osobistego, rozumianego jako droga pracy na rzecz dobra Ludzkości. W swoich niezwykle dyskretnych obrzędach posługują się tajemniczymi i zagadkowymi symbolami. Ich wieloznaczność od wieków dawała niezwykle szerokie pole do interpretacji. Trudno się więc dziwić, że były one polem artystycznych poszukiwań dla wielu pokoleń malarzy i grafików.

Dziś chcemy Państwu zaprezentować próbę odczytania znaków masońskich podjętą przez współczesnych artystów. Przed naszymi oczami ożyją pradawne symbole - tajemnicze Cyrkle, proste Węgielnice, smukłe Kolumny, tajemne Księgi i alchemiczne symbole. Czy potrafimy rozwiązać zagadki, które ukryli w nich dawni Mistrzowie? Zapraszamy do wspólnego poszukiwania ukrytych sensów, znaczeń i idei. Bo powiedziano: szukajcie, a znajdziecie...

Swoje prace zaprezentują: A. Bauer, L. Domarackas, A. Jurkiewicz, A. Masianis, W. Mościbrodzki i G. Patrycy. Serdecznie zapraszamy!

Przed wernisażem wystawy, 23 listopada o godz. 18:00 wystawę odwiedzi Gość Specjalny - wiceprezes Instytutu Sztuka Królewska, zrzeszającego historyków i archiwistów specjalizujących się w historii masonerii w Polsce i na świecie. Odbędzie się też krótka prelekcja "HISTORIA I SYMBOLIKA MASONERII", która przybliży nam skomplikowany świat wolnomularstwa i pomoże zrozumieć niektóre aspekty jego tajemniczej symboliki.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Ile lat istniała Sopocka Scena Off de BICZ?