• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Architekci malują Gdynię 2018 - wystawa

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na wystawę "Architekci malują Gdynię 2018".

maj 18

sobota, godz. 15:00 - 01:00

Trójmiasto
Wstęp wolny
"W moim cygańskim życiu ostatnia ojczyzna okazała się niespodziewanie najpiękniejsza.
Trójmiasto stale mnie zachwyca i stało się nieustającą inspiracją. A poszukiwanie
nowych motywów jest prawdziwą obsesją, nieuleczalną".

Czesław Tumielewicz, architekt malarz uczestnik wydarzeń.

Po raz trzeci trójmiejscy architekci oraz goście z sąsiadujących oddziałów Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) spotkali się na 1 dniowym letnim plenerze malując Gdynię.

Na przestrzeni ubiegłych 30 lat każde z miast dynamicznie ustanawia swoje nowe oblicze. Zarówno Sopot jak i Gdańsk szczycą się historyczną architekturą, powstałą na przestrzeni wielu wieków.
Cieszę się z udziału w projekcie odzwierciadlającym moje zainteresowania. Umożliwił mi prezentację moich prac i sprowokował do nowych poszukiwań.
Monika Knoblauch-Kiśniewska,architekt, uczestnik wydarzeń

Gdynia oferuje podróż po modernistyczny mieście XX wieku z XXI dynamiką rozwoju. Zaplanowana i wzniesiona w bardzo znamiennym czasie, odrodzonej po 123 latach zaborów Polski. Powstała z "morza marzeń". W ciągu kilkunastu lat mała wioska rybacka przemieniła się w jeden z największych i najnowocześniejszych portów na Bałtyku. Pierwszy z nich, został otwarty w 1923 roku, prawa miejskie zostały nadane w 1926 roku.

W okresie "zimnej wojny" Gdynia była "oknem na świat" Polski. Dzięki portowi nawet w okresie komunizmu pojawiały się tu tysiące przyjezdnych z całego świata, kwitł handel zagraniczny i życie kulturalne. Obecnie Gdynia buduje swoją tożsamość pamiętając o przyszłość, w oparciu o pierwotny dynamizm, kreatywność i innowacyjność. Tak też stała się siedzibą krajowych oraz, międzynarodowych firm i instytucji. Ostatnio otwarte (2015) Muzeum Emigracji - powstało w zabytkowym, modernistycznym budynku Dworca Morskiego. W Gdyni odbywają się wydarzenia o międzynarodowej renomie. Np wiosenny jeden z największych festiwali muzycznych w Europie: Open'er Festival oraz coraz bardziej prestiżowy gdyński Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Różnorodność oraz dynamiczny charakter rozwoju możecie ocenić oglądając dorobek tegorocznej edycji ArchPaint 2018.

Entuzjazm uczestników letnich plenerów miejskich nie maleje. Trójmiasto za każdym razem zaskakuje nas swoją różnorodnością.

Prace każdej edycji wystawiane są w trójmiejskich galeriach sztuki. Towarzyszące spotkania i wernisaże stwarzają okazję do rozmów o kulturze, lokalnym zaangażowaniu w sprawy miejskie oraz inspirują mieszkańców do uczestnictwa w procesie formowania nowo tworzonej przestrzeni miejskiej.

W tym roku zapraszamy architektów również z Santa Barbara, Kalifornia do udziału w środowiskowych wymianach łączących lokalne, krajowe oraz międzynarodowe doświadczenia dotyczące rozwoju przestrzeni miejskich.
Dzięki plenerowi w Gdyni odkryłam ciekawe zakamarki miasta, nie pokazywane w przewodnikach turystycznych. Teraz często patrząc na świat zastanawiam się czy byłby to temat dobry na obrazek... Zarówno plenery jak i wystawy są dobrą okazją do ciekawych spotkań z ludźmi, mających podobną wrażliwość.

Elżbieta Waśniewska, architekt, uczestniczka wydarzeń zapraszamy do odwiedzin stron internetowych organizatorów gdzie informujemy o nadchodzących wernisażach i spotkaniach.

Dziękujemy organizatorom i partnerom za możliwość kontynuacji trzeciej edycji projektu ArchPaint

Organizatorzy i partnerzy:
Fundacja Centrum, projekt CoOperatywa.com, American Institute of Architects Santa
Barbara (AIA SB), Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oddział Wybrzeże,
Urząd Miasta Gdynia, Galeria Strefa Sztuki, Fundacja Oko-Lice-Kultury

Opinie

Sprawdź się

Najdłuższy festiwal teatralny w Trójmieście to: