• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Antoine Bruy - W nieużyciu - wernisaż

Wydarzenie w ramach

Galeria Pionova zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Antoine'a Bruya pt. "W nieużyciu", która odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Transfotografia.

maj 24

piątek, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wystawa czynna w dniach 20.10-30.11.

Antoine Bruy o wystawie: Naznaczony dwoma wojnami światowymi region Nord-Pas-de-Calais znajduje się w północnej Francji. Składa się z dwóch departamentów, Nord i Pas-de-Calais rozciągających się na powierzchni 12 414km2, ponad 4 miliony mieszkańców czynią z niego drugi, najbardziej zaludniony region po Île-de-France. Od połowy XX wieku była to kolebka intensywnego rozwoju przemysłowego opartego na rolnictwie i rybołówstwie. Rozwój przemysłu ciężkiego (metalurgia, karbochemia, przemysł włókienniczy) pozostawił wielkie szkody w środowisku, następstwa ekonomiczne i socjalne. W latach dziewięćdziesiątych ponad połowa nieużytków poprzemysłowych znajdowała się w Nord-Pas-de-Calais.

W takim właśnie kontekście rozpocząłem dokumentację fotograficzną zagłębia górniczego, gdzie złoże węglowe przebiega przez dwa departamenty i ciągnie się poza granicę francusko-belgijską. Węgiel został odkryty w departamencie Nord w XVIII wieku, a półtora wieku później w Pas-de-Calais. Odkrycie to wstrząsnęło regionem, powstały tu liczne firmy górnicze, rozwój przemysłu i towarzysząca mu urbanizacją nieuchronnie związane były z falami emigracji. Wydobycie węgla trwało do lat osiemdziesiątych, w międzyczasie, w latach sześćdziesiątych, nastąpiło znaczne zwolnienie produkcji. W 1990, dokładnie 21 grudnia, ostatni raz wydobyto węgiel. Na przestrzeni trzech wieków wybudowano 852 szyby górnicze, 326 hałd urozmaiciło krajobraz, wykopano 100 000 kilometrów chodników, wydobyto 2,4 miliardy ton węgla.

Zainspirowany fotografami, takimi jak Stephen Shore, Joel Sternfeld czy Alec Soth, przemierzałem miasta Pas-de-Calais, żeby spotkać ich mieszkańców i odnaleźć ślady, które pozostały po złotym wieku. Hałdy, wieże szybowe i dzielnice górnicze (zamieszkiwane do dnia dzisiejszego) są najlepszymi ich przykładami. Za cel obrałem sobie obserwację powolnych i trudnych przemian, które rozpoczęły się około 30 lat temu i wynikających z nich zmian krajobrazu.

W mojej pracy zależy mi na pogłębieniu różnych aspektów tego samego tematu oraz przedstawienie ich w jak najbardziej spójny sposób.

Galeria Pionova
ul. Olejarna 2 - Gdańsk

Wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

Zgodnie z planami miejskimi, obecna siedziba CSW Łaźnia miała pełnić bardzo oryginalną funkcję. Jaką?

 

Najczęściej czytane