• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Anna Chryc-Gawrychowska. Wat(Air): Dwa bieguny

Na wystawie malarstwa Anny Chryc-Gawrychowskiej Wat(Air): Dwa Bieguny zobaczycie Państwo obrazy pełne wody i powietrza, tworzone bez kompromisów, w codzienności podporządkowanej sztuce. To opowieść o emocjach, o tęsknocie, o zawieszeniu między czasami. Ale też o smutku, lęku, poszukiwaniu bezpieczeństwa, samotności i osobności.

2 - 30 marca 2023, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Nie zastanawiajcie się, co artystka chciała powiedzieć swoim malarstwem. Zastanówcie się, co wy czujecie. Zatopcie się w tej sztuce, jak w rzece, a w sztuce piękne jest to, że możemy wchodzić do niej kilka razy i za każdym wejściem będziemy inni i inaczej ją odbierzemy. Dwa żywioły, woda i powietrze, jako temat wystawy, są jedynie punktem wyjścia do rozważań artystki i kuratorki. Niemożliwe jest osadzenie w nich ciała, nie dają poczucia bezpieczeństwa, jak ziemia, ani nie przerażają, jak ogień. A mimo to woda i powietrze są niezbędne. Składamy się z wody i potrzebujemy oddechu do życia. Skrajnie różne, o trudnej do opisania materialności, dwa bieguny samopoczucia, od brodzenia w wodzie, pływania, unoszenia się na powierzchni, do patrzenia się w niebo, oderwania od rzeczywistości, rozpostarcia skrzydeł. Żaden z tych stanów nie jest stabilny, nie może trwać zbyt długo. Ale każdy z nich jest pożądany, bywa wytęskniony, uszczęśliwiający. Dwa bieguny są tym, czego potrzebujemy, ale także tym, co tworzy codzienność wielu z nas. Balansując na powierzchni wody ciałem lub bujając w chmurach umysłem, wciąż jesteśmy po jednej stronie. By zachować równowagę w życiu, musimy stanąć na ziemi, zmierzyć się z rzeczywistością, poczuć stabilność, bezpieczeństwo, siłę.

Anna Chryc-Gawrychowska urodziła się w 1979 roku, jest gdańszczanką z urodzenia i wyboru. Artystycznie kształtowała się od dziecka, ale w swoją drogę twórczą jako jedyną drogę życiową uwierzyła późno. Maluje od 35 roku życia. Inspiruje się naturą, jej zmiennością, ale w codziennym procesie tworzenia towarzyszą jej także dobra literatura, dwa psy i kot.
Jest absolwentką psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Od kilku lat jej mistrzynią jest Beata Polak-Pela. W 2019 roku miała pierwszą wystawę w sopockiej Mediatece. Obrazy Anny Chryc-Gawrychowskiej można je podziwiać na ścianach wielu domów, nie tylko w Polsce.

Artystka o sobie: Moim podstawowym środkiem wyrazu jest kolor i mam nadzieję namalować kiedyś zapach. Chciałabym tworzyć nie czyszcząc co chwilę rąk, nie patrzeć pod nogi. Malarstwo to droga, którą próbuję iść przez życie. Najbardziej lubię te miejsca, gdzie mnie jeszcze nie było.
 

Opinie

Sprawdź się

Czego symbolem jest choinka?

 

Najczęściej czytane