• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Aneta Grzeszykowska - Halina i Frankenstein

Wystawa Anety Grzeszykowskiej pt. "Halina i Frankenstein" przedstawia cykl nowych prac artystki połączony z wyborem prac z Selfie, Iranian Film Stills oraz rozwijanym cyklem Negative Make up. Częścią wystawy są projekcje Furia oraz Negative Process.

25 czerwca - 16 października 2022

Sopot,
bilety 10 zł
ulgowy 5 zł

8 lipca - 21 sierpnia 2022

bilety 10 zł
ulgowy 7 zł
kurator: Adam Mazur
wernisaż: 26.01.2017 o godzinie 19.30
wystawa czynna od 27.01.2017- 19.03.2017 (wt.-nd. w godzinach 11.00-19.00)

Tytuł wystawy odnosi się do eseju Agaty Araszkiewicz, która pisała o kolażach Grzeszykowskiej reinterpretujących zdjęcia Wojciecha Zamecznika poświęcone jego żonie Halinie. Prace z tej serii stanowią punkt wyjścia do stworzenia nowej narracji, która kładzie nacisk na sposób pracy artystki oraz feministyczny aspekt jej sztuki. Grzeszykowska swoimi działaniami zwraca uwagę na fakt, że fotografia - szczególnie współcześnie - ogranicza rzeczywistość, eliminując wszystko to, co poza kadrem i uśmiercając to, co niesfotografowane. O tym między innymi opowiada najnowszy cykl prac artystki, w którym przedmiot fotografii kończy się dokładnie tam, gdzie zdjęcie i "żyje" wyłącznie w sfotografowaniu.

Wielopostaciowość, płynność i swoista polimorficzność Grzeszykowskiej zbliżają ją do figury kobiety-cyborga opisanej przez Donnę Harraway. Przekraczającej dawne schematy, utarte klisze i postromantyczne, patriarchalne fantazmaty, a jednocześnie nieobliczalnej, pozostającej poza dwubiegunową tożsamością hybrydy, połączenia tego, co ludzkie i techniczne, organiczne i syntetyczne, męskie i żeńskie, piękne i wstrętne, a w wypadku nowej pracy także artystyczne i nieartystyczne.

Wystawie "Halina i Frankenstein" towarzyszy katalog prac Anety Grzeszykowskiej z lat 2006-2016 z esejami Agaty Araszkiewicz, Karoliny Lewandowskiej i Adama Mazura oraz opracowanym kalendarium wystaw i pełną bibliografią tekstów dotyczących twórczości artystki.

Patroni medialni: Trójka - Program 3 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, CoJestGrane24, Magazyn SZUM, Radio Gdańsk, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Trojmiasto.pl, Pomorskie.eu, In Your Pocket

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Skąd bierze się nazwa Dworów Artusa, znajdujących się w różnych miastach Polski (m.in. Gdańsk, Toruń, Łódź)?