stat
Impreza już się odbyła

Andrzej Seweryn (1 opinia)

Legenda kina i teatru, aktor i reżyser - Andrzej Seweryn będzie gościem Biblioteki Manhattan! Zapraszamy na spotkanie autorskie poświęcone biografii aktora "Andrzej Seweryn. Ja prowadzę".

Są takie postaci, które mogłyby swoim życiorysem obdzielić jeszcze kilka osób. Jedną z nich jest Andrzej Seweryn. Już niebawem w księgarniach pojawi się porywająca książka Andrzej Seweryn. Ja prowadzę! autorstwa Arkadiusza Bartosiaka i Łukasza Klinke, wydana nakładem Wydawnictwa W.A.B.

To prawdziwe kompendium wiedzy o życiu i zawodowej drodze jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Andrzej Seweryn współpracował z największymi nazwiskami polskiego i światowego filmu i teatru, był także świadkiem i uczestnikiem wydarzeń, które zmieniały oblicze historii. Dziś, ponad siedemdziesięcioletni, nie zwalnia tempa ani na chwilę, a w ostatnich latach mogliśmy oglądać go w tak znakomitych produkcjach jak serial Rojst czy film Ostatnia rodzina i Solid Gold.

Biografia Andrzej Seweryn. Ja prowadzę! jest efektem dwóch lat rozmów z artystą przeprowadzonych i spisanych przez Arkadiusza Bartosiaka i Łukasza Klinke. Jest opowieścią o życiu wybitnego aktora, o skromnym dzieciństwem i młodości pod skrzydłami samotnie wychowującej dzieci matki, o gorących czasach studenckich związanych z polityczną aktywnością i pierwszymi miłościami, o karierze we Francji oraz o ostatnich latach, czyli powrocie do Polski, objęciu stanowiska dyrektora w Teatrze Polskim, wybitnych rolach filmowych i teatralnych oraz szczęśliwym życiu rodzinnym u boku żony Katarzyny. Seweryn opowiada z dystansem i poczuciem humoru, nierzadko uśmiechając się do siebie samego sprzed lat.

W swojej opowieści posiłkuje się dziennikami, prowadzonymi skrzętnie od czasów młodości. To prawdziwa skarbnica wiedzy, bo przecież pamięć człowieka bywa zawodna, a nasz umysł lubi mieszać fakty i przekręcać informacje, często wybierając z nich tylko to, co nam odpowiada. A historii do opowiedzenia jest w życiu artysty naprawdę sporo. Tłem do wspomnień jest nie mniej porywająca burzliwa historia Polski lat 60., 70. i 80. Odegrała ona także niemałą rolę w życiu samego artysty, który nie tylko już w latach studenckich angażował się w politykę, brał udział w manifestacjach i kilkakrotnie trafiał przez to do aresztu, ale też ze względu na stan wojenny zmienił miejsce swojego pobytu na Francję.

Rozmowę poprowadzi Anna Burzyńska.
Spotkania w Manhattanie to cykl wydarzeń wokół literatury organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku wspólnie z GCH Manhattan.

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Iloma salami wystawowymi dysponuje pawilon wystawienniczo-edukacyjny sopockiego Grodziska?