Aleksandra Szymańska: Kunszt Wodny da nam nowe możliwości

Wizualizacja Kunsztu Wodnego, do którego Instytut Kultury Miejskiej przeniesie się w wrześniu 2018 roku.
Wizualizacja Kunsztu Wodnego, do którego Instytut Kultury Miejskiej przeniesie się w wrześniu 2018 roku. materiały inwestora

Najprawdopodobniej we wrześniu 2018 roku Instytut Kultury Miejskiej przeniesie się do nowego gmachu - Kunsztu Wodnego. Do zagospodarowania IKM będzie miał dużo większą przestrzeń, w której powstanie m.in. sala wielofunkcyjna, gdzie działać będzie kino studyjne.Czy wybierzesz się do Kunsztu Wodnego?

Zobacz wyniki (387)
Kunszt Wodny to projekt realizowany w ramach kompleksu Forum Gdańsk. Nowa przestrzeń liczyć będzie 3 tys. metrów, co da Instytutowi Kultury Miejskiej nieporównywalne do obecnych możliwości.

- Zmianę traktujemy jako ogromną szansę. Przestrzeń Kunsztu Wodnego daje nam kompletnie inne możliwości działania niż dotąd. Po pierwsze - my tutaj dysponujemy sienią, która jest tylko zaadaptowanym korytarzem, przez który przechodzą ludzie. I nie ma znaczenia, czy mają tu miejsce warsztaty, debaty czy projekcja kinowa. Nasza sień jest otwarta, ale w momencie, gdy w tej sieni trwają tego typu wydarzenia, to jest to niekomfortowe i dla tych, którzy w nich uczestniczą, i dla tych, którzy przychodzą w innych celach. To naturalne, bo to jedyne wejście do kamienicy, w której mieści się kilka podmiotów pozarządowych i wydziałów urzędu. W nowej przestrzeni tego problemu nie będzie - mówi Aleksandra Szymańska, szefowa Instytutu Kultury Miejskiej.
Przeczytaj o makiecie Gdańska w Kunszcie Wodnym

W Kunszcie Wodnym znajdą się m.in. trzy sale warsztatowe. Powiększy się przestrzeń do organizacji spotkań autorskich, wykładów i debat. Budynek będzie posiadał salę audytoryjną na około 180 miejsc siedzących.

- Zyskamy przestrzeń "pierwszego kontaktu" - gdzie będzie można uzyskać informacje na temat tego, co się dzieje w mieście. Będziemy prowadzić ten punkt w znacznie szerszym wymiarze niż w obecnym IKM. To miejsce, gdzie zamierzamy udostępniać wszystkie materiały i publikacje kulturalne z Gdańska i Trójmiasta, choć nie jest powiedziane, że mamy się zamykać tylko do Gdańska, metropolii czy regionu. Będziemy mieć materiały Gdańskiej Organizacji Artystycznej, PROTu - takie, które pozwolą komuś się wyposażyć w wiedzę, w jaki sposób można spędzić czas w Gdańsku i co ciekawego można zobaczyć - zarówno w wymiarze instytucjonalnym, jak i w formie alternatywy do typowego patrzenia na miasto - wyjaśnia Aleksandra Szymańska.
Budynek stanowić będzie niewielką część kompleksu Forum Gdańsk.
Budynek stanowić będzie niewielką część kompleksu Forum Gdańsk. materiały inwestora
Przy jednym z głównych wejść do Kunsztu Wodnego znajdzie się miejska księgarnia.

- Będzie ona sprofilowana odpowiednio do tego, czym się zajmujemy. Zapoznamy się tam z literaturą dotyczącą miasta, socjologii miasta, architektury, urbanistyki, przestrzeni publicznej, sztuki w przestrzeni, ale też poezji. Sięgniemy po rozmaite przewodniki. Będziemy tam robić spotkania z autorami - chcę, aby była to księgarnia na wzór Bookarni Gdańsk - miejsce, gdzie można usiąść, przeczytać książkę, ale też liczyć na fachową radę, po co sięgnąć. Z pewnością będą tam również wydawnictwa niepolskojęzyczne - zapewnia szefowa IKM.
Dla projektów edukacyjnych kluczowe będzie rozbudowanie infrastruktury szkoleniowej. Trzy sale warsztatowe będzie można połączyć w jedną dużą. Będzie też biuro coworkingowe.

Przeczytaj więcej o Forum Gdańsk

- To pozwoli nam prowadzić działania, których mamy najwięcej - zwłaszcza te z obszarów wsparcia dla kadr kultury, ale też dzielić się tymi salami. W tej chwili pracujemy nad polityką otwartościową, żeby służyła nie tylko nam, ale też większej liczbie podmiotów. W sali coworkingowej planujemy dość elastyczny układ mebli, więc nie będzie to typowa infrastruktura biurowa, czyli wiele biurek koło siebie. Zaoferujemy wydzielone miejsca, które budują tę intymność i poczucie, że ma się ten swój kawałek przestrzeni, co pozwala spokojnie rozmawiać przez telefon. Zależy nam na tym, by znalazły się tu NGO-osy, które zajmują się sztuką publiczną, sztuką w przestrzeni, zmianą tej przestrzeni, badaniami, sprawami społecznymi. Osobom, które będą chciały z tej sali skorzystać, będziemy mieli do zaoferowania typową infrastrukturę biurową - drukarkę i faks. Wierzymy, że będzie to miejsce, w którym zechcą pracować freelancerzy, potrzebujący tego miejsca przez chwilę, oraz osoby, które w śródmieściu będą chciały pracować na stałe, z różnych względów nie dysponują własnym biurem - mówi Aleksandra Szymańska.
W tym miejscu znajdzie się Kunszt Wodny.
W tym miejscu znajdzie się Kunszt Wodny. graf. trojmiasto.pl
Wielofunkcyjna sala audytoryjna pozwoli na organizację koncertów, spotkań z publicznością na około 150-180 osób (miejsc stojących będzie ponad 200) oraz na wykorzystanie jej jako kina studyjnego.

- W śródmieściu Gdańska bardzo brakuje takiej sali. Dostosowaliśmy ją do naszych potrzeb - będzie pełniła funkcję konferencyjną, spotkaniową i warsztatową, ale będzie też przystosowana, aby postawić tam scenę (przewidujemy działalność koncertową), ale też ma funkcję kina studyjnego. Nie będzie tu miejsca na kino komercyjne, bo takie pojawi się nieopodal w Forum Gdańsk. Chcemy, by kontynuowane były tu programy autorskie - na przykład prezentowane filmy dotyczące miast, połączone z debatami o mieście. Nie zamierzamy powielać schematu kin studyjnych, które w Gdańsku funkcjonują (Kino Żak i Kinoport Sztuki - przyp. red.). Na pewno infrastruktura kinowa będzie miała możliwość dostosowania do różnego charakteru wydarzeń. Układ scena - widownia będzie mobilny, stosunkowo łatwy do zmiany - potwierdza szefowa Instytutu Kultury Miejskiej.
Jedną z atrakcji Kunsztu Wodnego będzie wielka interaktywna makieta Gdańska warta blisko 3 mln zł. Zlokalizowana będzie na I piętrze budynku. Znajdą się na niej budynki, zieleń, cieki wodne, wiadukty i inne charakterystyczne dla Gdańska obiekty, jak dźwigi stoczniowe, pochylnie, doki pływające czy statek-muzeum Sołdek. Makieta wbudowane będzie miała ekrany dotykowe.

Największą atrakcją Kunsztu Wodnego będzie interaktywna makieta Gdańska, umieszczona na I piętrze. Nie będzie za to przestrzeni wystawienniczej.
Największą atrakcją Kunsztu Wodnego będzie interaktywna makieta Gdańska, umieszczona na I piętrze. Nie będzie za to przestrzeni wystawienniczej. mat. prasowe
- W Kunszcie Wodnym otworzymy się na dwie nowe grupy ludzi - na mieszkańców, którzy być może wcale dotąd nie korzystali z instytucji kultury. Forum Gdańsk będzie licznie odwiedzane i z uwagi na świetną komunikację wokół i pociągową, kolej podmiejską i tramwaje. Będą się przewijać liczne grupy mieszkańców i turystów. O obu myślimy. Jeśli chodzi o animatorów kultury i twórców, to rozbudujemy tzw. Otwarty IKM. Dotąd z niewielkim wsparciem z zewnątrz, bo do kwoty 500 zł, wspieraliśmy organizowane u nas inicjatywy, udostępniając sień IKM w poniedziałki i piątki. Nowa przestrzeń da nam w tym względzie zupełnie nowe możliwości. Będziemy oferować wszystkie przestrzenie, którymi dysponujemy. Nie czekając na otwarcie Kunsztu, wprowadzimy dwa progi wsparcia - będą to mikroprojekty do 500 zł oraz projekty z większą kwotą wsparcia, na poziomie 4-5 tys. zł. Zrobiliśmy ewaluację i wielu twórców wskazywało, że 500 zł to za mało na techniczne wsparcie koncertu czy skromne nawet honorarium dla kilku zaproszonych twórców - dodaje Aleksandra Szymańska.
Jeszcze nie wiadomo, co stanie się z obecną przestrzenią Instytutu Kultury Miejskiej. Prawdopodobnie pokoje biurowe zajmą wydziały Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Nowa przestrzeń wymaga większej liczby zatrudnionych. Obecnie w instytucji jest dokładnie 19,1 etatu, po przeprowadzce liczba etatów zwiększy się o kilka w pionie administracyjnym i technicznym. Pojawią się też dwa nowe stanowiska merytoryczne. Siłą rzeczy w dużej mierze wzrosną koszty utrzymania budynku. Obecna dotacja 3 mln 860 tys. zł będzie musiała wyraźnie wzrosnąć (prawdopodobnie o około 2 mln zł).

Otwarcie Forum Gdańsk planowane jest na wiosnę. Oficjalna inauguracja Kunsztu Wodnego połączona będzie z ukończeniem makiety Gdańska, na co wybrana w przetargu firma ma dokładnie rok, a po procedurze odwoławczej czas ten liczy się dopiero od września 2017 roku. Aranżacja wnętrza Kunsztu jest już gotowa (przygotowała ją Pracownia Projektowa Sikora Wnętrza). Realnym terminem otwarcia nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej jest wrzesień 2018 roku. Budowę Kunsztu Wodnego sfinansuje Multi Development Poland, czyli inwestor Forum Gdańsk.

Opinie (95) 9 zablokowanych

 • Wazelina (3)

  Wazeliniarski artykuł dla ocieplenia atmosfery związanej z budyniową aferą podwójnego dna rzeki. Magistrat to morze możliwości...

  • 99 25

  • Dokładnie. Co się z wami dzieje, trojmiasto.pl?

   • 18 4

  • a co z budynkiem Instytutu Sztuki Wyspa na Stoczni?

   wykupiony, wielki 1000 metrów kwadrat i co? I zdycha

   tak tylko pytam...

   • 17 1

  • niestety, ten wywiad ośmiesza Szymańską

   to jest takie lanie wody i taki bezsens i tak naprawdę cios, pocałunek śmierci dla IKM-u, czego ona widać zupełnie nie rozumie, albo nie chce jej się, za dobrze zarabia by sobie meblować głowę dylematami

   • 8 3

 • Księgarnia miejska (7)

  To bardzo dobry pomysł, brakuje takiej w Gdańsku. To powinna być taka trochę księgarnia "naukowa", ramię UG w Środmieściu, z książkami o mieście socjologów, urbanistów, architektów- najnowsze tłumaczenia, publikacje - żeby trochę przebić tą zaściankowość Gdańska - liczę na przekłady Le Corbusiera, Kriera, itp. No i do tego wykłady z zaproszonymi gośćmi z Polski i Świata...

  • 24 23

  • Polityka otwartościowa w salonach coworkingowej (3)

   OMG żeby tyko to nie było znowu przytulisko dla hipsterów z kawą i na paletach bądź krzesłach a la lata 60te...
   To odstraszy poważną część zainteresowanych

   • 27 8

   • Ciekawe kiedy zrobią laurkę z Tarszkiewiczem z FORT-u, który ten kunszcik projektuje (1)

    kumpel, zblatowany jak brat syjamski, jak kamrat z jednej koi z Bielawskich Taraszkiewicz dzięki protekcji prezydenta Wiesława z Tczewa wygrał już chyba z 5 konkursów w mieście na swoje archeo-wymiocinki :D

    • 7 1

    • Laurkę to raczej Kwadratowi w tym Przypadku to oni wygrali konkurs , sadze swoją droga ze zasłużenie

     • 2 1

   • niech sobie szymanska sama zalozy wlasna kawiarnie

    i przestanie opowiadac glupoty. przypominam, ze przegrali konkurs o ESK 2016

    • 1 1

  • Masz takie rzeczy w firminie, w TW.

   Nie potrzebujemy tam centrum handlowego, żeby powstała jedna księgarnia, cały artykuł jest grubymi nićmi szytą próbą odwrócenia uwagi od forum wstydu

   • 16 3

  • księgarnia

   to nie wydawnictwo

   • 1 1

  • Kina brakuje.

   Miasto nie posiada zadnego kina. Zadnej sali projekcyjnej przeznaczonej do wyswietlania filmow i premier kinowych.

   • 0 1

 • Muzeum Gdańska, Kunszt Wodny (2)

  Nikt wyborców o to nie pytał, nie przekonywał do pomysłów, nie tłumaczył. Budyń rządzi w Gdańsku tak jak PiS w Polsce a tego wyborcy nie lubią. Wyborców w wała sie nie robi. wyborców sie szanuje. W przyszłym roku wybory samorządowe - koniec ery budynia. W roku 2019 wybory parlamentarne ... Nie liczący sie dziś z głosem suwerena - strzeżcie sie

  • 62 22

  • Od rządzenia są mądrzejsi np forum ekspertów, władza ludu to władza idiotów, których statystycznie jest więcej. (1)

   Niestety Byduń ani nie słucha się ekspertów ani ludu co oznacza jego rychły koniec, a po sprawach z mieszkaniami i deweloperami może i odsiadkę. Z Budynia wyrósł narcyz zadufany w sobie, pseudoobrońca demokracji.

   Nie popieram żadnej partii, ale uważam że teraz jest gorzej niż za PO.

   • 8 10

   • Masz rację dla złodziejaszków jest gorzej

    • 5 3

 • (3)

  Największą atrakcją Kunsztu Wodnego będzie interaktywna makieta Gdańska,

  to super

  • 33 10

  • (1)

   POrażka.

   • 11 6

   • POśmiewisko

    makieta miasta za 3,5 bańki.
    Na co jeszcze Budyń wyrzuci naszą kasę ?

    • 2 1

  • jak ta jest najwieksza

   to nie chcę widzieć najmniejszej

   • 1 0

 • (1)

  Adamowicz zaczyna odlatywać jak Szczurek. Nikomu niepotrzebna makieta za 3 mln zł, muzeum Gdańska za kilkadziesiąt milionów.

  A kilka ulic od Długiej takie dziury, że można nogi połamać.

  • 70 19

  • za 3 mln zł

   a to nie wiedziałem, że gdyńska makieta kosztowała 3 mln. i zajmuje miejsce w pom. 3 tys. metrów oraz aż tyle etatów jest na garnuszku miasta w Infoboxie ??
   Dzięki za info :))

   • 5 5

 • Pani Szymańska niech Pani nie uzasadnia bzdurnych inwestycji. (1)

  IKM powinien być zlikwidowany A raczej nigdy nie powinien powstawać.Przegraliście z kretesem Europejską Stolicę Kultury dla Gdańska i powinni Was przepędzić na cztery wiatry. Tylko poparcie osoby decydującej o kulturze w mieście Was uratowało, choć to skandal. Spotkania autorskie odbywają się w bibliotekach, debaty w ECSie A wykłady na uniwersytecie. Wy niestety prochu nie wymyśliła. Wolę Archipelag Kultury lub Łaźnię.

  • 64 15

  • Ona nie uzasadnia bzdur, ona kunsztownie tłumaczy...

   • 8 1

 • Kunszt (3)

  Wodny powinien być w muzeum historycznym. Czy ikm to nie miało być jedynie biuro na konkurs stolicy kultury?

  • 30 6

  • Tak miało być ale się przydupasy pewnej Pani utrzymały. (1)

   Tak umiała podejść Budynia, że na wszystko się godził. Nawet na kompletnie niepotrzebną instytucję.'

   • 15 4

   • chodzi o panią poetkę C. od kultury

    niby już spławiona w przeręblu, ale niezupełnie - dalej bierze kasę z Miasta, tym razem za "doradzanie" Budyniowy

    • 10 4

  • Kunszt wodny.. .skąd ta nazwa dla tego potworka?

   Kunszt wodny był zabytkową budowlą hydrotechniczną, która stała w tym miejscu. Ja rozumiem zrekonstruować, ale nie nazywać dumnie kunsztem wodnym coś, co koło niego nawet nie stało.

   • 12 0

 • zwiększy sie liczba etatów :-D (4)

  o tak, otwierają się nowe możliwości, kunszt wodny przy sztucznym, okafelkowanym cieku.
  Gdańsk to morze możliwości do kręcenia swoich "misiów" za publiczną kasę

  • 55 11

  • Zaraz po zabraniu przez ministra mizeum IIWS natychmiastowy plan emergency- nowe muzeum historyczne od podstaw w Gdansku. Zeby POtem nikt w Gdansku z glodu przez wredny PIS nie umarl! ECS tez juz pozapychany.

   • 17 3

  • (2)

   Proponuję nową nazwę: Kunszt fontanienkowy

   • 4 2

   • A ja proponuję nazwę Kunszt Adamowicza. (1)

    Kunszt betonowania i niszczenia miasta.

    • 10 1

    • Kunszt lawirowania

     A w nim wystawy wyjaśniające jak prezydent Adamowicz desygnował obywatela Adamowicza do dwóch rad nadzorczych w spółkach miejskich i o tym jak obywatel Adamowicz uzyskał nadzwyczajny rabat z teściową na zakup nieistniejących jeszcze mieszkań, których budowa zależała od tego czy rada miasta z radnym Adamowiczem zgodzą się na zmianę warunków zagospodarowania i dopuszczą budowę osiedla wielorodzinnego.

     • 3 1

 • Specjalnie zbudowali tego gniota w porozumieniu parnerskim z Gdańskiem (2)

  Oddali sale na makietę + łapówę dla Adamowitza w zamian dostali pozwolenia na zeszpecenie i postawienie kloca w środku miasta. Wstyd żeby tak zepsuć tą część Gdańska

  • 57 11

  • a kto ten adamowitz ? (1)

   • 3 7

   • Pół d*py zza krzaka.

    • 0 1

 • Droga Olu, wy nie macie żadnych możliwości, bo do tej pory po 7 latach szefowania (2)

  ich nie pokazałaś. A ten artykuł to szczekanina ku uciesze Budynia, w podzięce za wielcepopłatną synekurkę

  • 35 6

  • zawiść, zawiść małego człowieka (1)

   • 3 6

   • czy ja przegrałem wyścig o ESK2012 po czym zwierzchnik zaproponował mi synekurę za 15 tysięcy?

    kto tu jest mały, a kto jest po prostu blisko publicznego miodu (i z dala od publicznego widoku).

    Dodatkowo, wyprowadzenie się do galerianek z Długiej to dalsze osłabianie kulturowe śródmieścia na rzecz wyszynku i hotelarstwa

    • 14 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
wystawa
gru 7-27.03
Gdańsk, Muzeum Bursztynu
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile metrów liczy zabytkowy piec kaflowy w Dworze Artusa?