stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Aleksandra Fronc

Zapraszamy na wystawę młodej, gdańskiej artystki - Aleksandry Fronc. Wystawę malarstwa będzie można zobaczyć w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak.

12 września - 6 października 2021, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

13 lutego - 31 grudnia 2021, godz. 10:00 - 16:00

Aleksandra Fronc urodziła się w 1990 w Pabianicach. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku (dyplom w 2014 roku w Gdańsku w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego). Mieszka i pracuje w Gdańsku, zajmuje się malarstwem, tatuażem oraz towarzyszeniem ludziom na ścieżkach rozwoju plastycznego.

Od Artystki - W malarstwie olejnym zajmuję się poszukiwaniem jedności w różnorodności. Odczuwam pełnię gdy na obrazie kontrastują ze sobą rozmaite jakości plastyczne. Kolorowe zderzam z jednobarwnym, gęste z laserunkowym, czyste z brudnym. Raz maluję cierpliwie, wnikliwie studiując detale przy dźwiękach muzyki sakralnej, innym razem pędzel energicznie tańczy do pulsujących dźwięków afrykańskich bębnów. Lubię myśleć o swoim malarstwie jak o procesie przyłączania tego, co wykluczane, niedostrzegane, pomijane. Stąd też wiele mojej uwagi wędruje w stronę sztuki prymitywnej, która mnie inspiruje, stymuluje do poszukiwań i przekraczania estetycznych barier. Interesuje mnie malarska narracja oraz rezygnacja z osadzenia w rzeczywistości, prym wyobraźni, operowanie tym, co dziwne i zaskakujące, a także element niejasności prowokujący do tworzenia samodzielnej interpretacji. Gdyby moje malarstwo było gatunkiem literackim, najbliżej byłoby mu do realizmu magicznego. Nie planuję swoich obrazów, ja im ufam. Malując, nie analizuję ich rzeczywistej treści. Wbrew moim świadomym zamiarom obraz rozwija się przede mną samodzielnie, ujawniając mapę przeżyć trafniej, niż jestem w stanie opisać to słowami. Moja twórczość jest jak kolorowa sieć pajęcza rozpięta pomiędzy niepokojem a błogością, w której raz po raz błyska złota nić pogody ducha i poczucia humoru. Kieruję się pytaniem: Co jest we mnie teraz najbardziej żywe i obecne? I podążam za szeptami podświadomości. Czerpię z jej niezmierzonego bogactwa, ona mówi językiem snu i symbolu.

Wystawa Sezon Ogórkowy - Cudna definicja Sezonu Ogórkowego pasuje jak ulał do obecnej rzeczywistości. Sezon ogórkowy - związek frazeologiczny zakwalifikowany formalnie jako wyrażenie językowe. Zostało ukute jako związek przyczynowy między posuchą w życiu kulturalnym spowodowaną letnimi wyjazdami artystów do wód, właśnie w porze zbioru ogórków, a brakiem wiadomości nadających się do publikacji w gazetach. Epidemiologiczny przestój wymieszany z sierpniową powolnością - nie ma lepszej okazji, by poświęcić uwagę... ogórkom, które w wielkiej żywotności owocują właśnie teraz. Paradoksalnie przestój staje się przestrzenią do wewnętrznego obfitego owocowania, gdzie plastyczny świat wewnętrzny płoży się po żyznej ziemi autorefleksji i wspina po tyczkach wyobraźni zupełnie jak mocne pędy swojskich zielonych ogórków.
 

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Słynne ilustracje "Porysunki" tworzy: