• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

'Akcja Mur!' Iwony Zając

  • piątek - niedziela, 15 - 17 maja 2009
  • Lokalizacja
    Gdańsk Młode Miasto teren, Okolice Instytutu Sztuki Wyspa
  • Bilety
    wstęp wolny

22 czerwca - 21 lipca 2024, godz. 18:00

Gdynia,
Wstęp wolny

12 lipca - 30 sierpnia 2024, godz. 09:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
W piątek 15 maja 2009 roku o godzinie 12.00 artyści z całego świata rozpoczną 3-dniową akcję malowania muru stoczniowego na ulicy Jana z Kolna po jego obu stronach.

Oficjalne otwarcie projektu nastąpi 16 maja 2009 o godzinie 18.00 w pobliżu Instytutu Sztuki Wyspa na terenie Młodego Miasta /tereny postoczniowe/.

W tym dniu będzie miał także swoją premiere katalog "Stocznia" Iwony Zając wydany przez Urzad Miejski w Gdańsku.

W trakcie malowania muru po jego obu stronach wyświetlana będzie na ekranach powstająca na bieżąco dokumentacja. Ekrany zostaną zamontowane na murze. Jednocześnie po obu stronach widz będzie mógł śledzić proces twórczy zarówno Iwony Zając jak i artystów graffiti-jam.

Z jednej strony muru widocznego od strony miasta będzie malować Iwona Zajac wraz z Młodą Załogą(Emila Garska, Ania Haśkiewicz, Magdalena Małyjasiak, Karolina Piątkiewicz, Karolina Szambelan). Ich projekt odnosi się do stoczni i jej pracowników. Dziewczyny ubrane w charakterystyczne pomarańczowe kombinezony będą uzupełniać detale muralesu "Stocznia", które stały się mniej widoczne w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych, ale także tworzyć nowe malowidło ścienne.

W tym samym czasie (w dniach 15 - 17 maja) w związku z festiwalem GRAFFEST na tym samym murze, ale od strony Stoczni Gdańskiej odbędzie się graffiti jam, czyli spontaniczne malowanie na żywo, które w swoim założeniu zakłada wykreowanie spójnej koncepcji malarskiej odwołującej się do stylistyki graffiti. Wynikiem będzie wspólny obraz wpisujący się w poprzemysłowe otoczenie Stoczni Gdańskiej. Jam odbędzie się z udziałem polskich i zagranicznych artystów, którzy zostali zaproszeni do tworzenia wystawy, ponadto udział zapowiedzieli między innymi: CAKES. [CZECHY], BLEKOD [POLSKA], ZBIR [POLSKA], LIMPS [POLSKA], DAIR [POLSKA], ERLKING [POLSKA], PLEKS [POLSKA], SLASH [POLSKA].
Jak mówi Iwona Zając: Nie chcę uprawiać martyrologii, nie chcę mówić o etosie, o solidarności, bo w tym momencie zaczynają się nasze obrzędy, obchody, wieńce. Ja chcę mówić o człowieku. Zatrzymując się przy muralesie, wczytując się we fragmenty tekstów, jednocześnie otwiera się szeroka perspektywa na panoramę dawnej Stoczni Gdańskiej.

Z drugiej strony powstanie spontaniczna kompozycja tworzona na żywo. Stylistyka graffiti odnosi się do partyzanckich działań w przestrzeni miejskiej. Może ona być komentarzem, bądź estetyczną wariacją wizualną. Podobnie jak w przypadku Iwony Zając i jej Młodej Załogi, tutaj również przedłużeniem przeniesieniem będzie panorama miasta rozprzestrzeniająca się poza murem.

W trakcie malowania muru zostanie wykreowana 2 - kanałowa dokumentacja wideo, która zostanie puszczona 8 czerwca w "Teatrze w Oknie" (biuro Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przy ulicy Długiej 50/51) i będzie stanowiła niezwykle interesującą perspektywę udokumentowującą zderzenie się dwóch różnych stylistyk malarskich, kontekstów i generacji, którego impulsem jest właśnie mur otaczający dawne tereny Stoczni Gdańskiej.

Opinie

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę obecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?