• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Afrosfera

Ogłoszenia Kursy i szkolenia w Trójmieście

Centrum Współpracy Młodzieży w ramach projektu Gdynia Aktywna zaprasza 12 maja na drugą edycję Afrosfery - imprezy skierowanej do miłośników Czarnego Lądu, ludzi otwartych na nowe kultury oraz do wielbicieli mody!

maj 12

niedziela, godz. 11:00 - 12:30

bilety 15 zł
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Program:
17.00 - początek imprezy
17.10 - koncert bębnowy grupy z warsztatowej z Ksawerym Kuligowskim i Sławomirem Rodriguezem Porębskim
17.50 - pokaz mody
18.30 - spotkanie z Magdaleną Rogalewską
19.00 - spotkanie z Joanną Lompart-Chlaściak
19.30 - zakończenie imprezy

Ponieważ zeszłoroczna edycja Afrosfery spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, organizatorzy projektu postanowili kontynuować inicjatywę zapraszając do udziału w jej tworzeniu mieszkańców Trójmiasta.

Druga edycja Afrosfery stoi pod znakiem mody. Podczas dwóch kwietniowych weekendów w Gdyńskim Liceum Autorskim odbyły się warsztaty batiku i szycia w trakcie których grupa dziesięciu uczestniczek stworzyła unikalne, wielobarwne stroje inspirowane kulturą Afryki. Mimo, że uczestniczki pracowały w nieco spartańskich warunkach, a do dyspozycji miały jedynie prześcieradła, kilka barwników i wosk w ciągu czterech pracowitych i kreatywnych dni wyczarowały dziesięć oryginalnych, misternie zdobionych strojów, które będzie można podziwiać podczas finału Afrosfery 12 maja.

Podobnie jak w ubiegłym roku celem Afrosfery jest ukazanie bogactwa kulturowego Czarnego Lądu. Prezentując pozytywne oblicze Afryki, chcemy przełamać istniejące na temat kontynentu stereotypy. Afrykę zwykło się postrzegać przez pryzmat społecznych i ekonomicznych problemów, z jakimi się zmaga. Tymczasem kraje Czarnego Kontynentu posiadają niezwykle bogatą kulturę, którą warto poznawać. Co więcej, elementy tej kultury odnaleźć można w sztuce europejskiej - malarstwo, muzyka popularna, taniec i wreszcie moda to tylko kilka dziedzin, w których afrykańskie inspiracje pojawiają się niezwykle często" - mówi jedna ze współorganizatorek Afrosfery.

Na pokazie mody nie koniec. Podczas finału więcej na temat mody afrykańskiej, tej bardziej i mniej tradycyjnej, opowiedzą goście specjalni - Magdalena Rogalewska* i Joanna Lompart- Chlaściak*. W programie imprezy również coś dla miłośników muzyki - w świat afrykańskich rytmów zabierze Was grupa warsztatowa bębniarzy wraz z Ksawerym Kuligowskim* i Sławomirem Rodriquezem Porębskim.

Magdalena Rogalewska

"Od lat marzyłam o wyjeździe do kraju Afryki, by swoją pracą pomóc tamtejszym ludziom. Wyjazd taki umożliwił mi Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie. W sierpniu 2009 roku wyjechałam na placówkę misyjną City of Hope, która znajduje się w Lusace - stolicy Zambii. Tam pracowałam przez rok jako wolontariusz. Pomagałam Siostrom prowadzącym misję w sprawach administracyjnych, a dla mieszkających dziewcząt prowadziłam zajęcia komputerowe, służyłam im pomocą przy odrabianiu lekcji, czy w przygotowywaniu się do egzaminów z matematyki. Nadzorowałam także dodatkowe zajęcia dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej znajdującej się na misji. Do Polski wróciłam dokładnie po roku, z bagażem doświadczeń, gdyż inne rzeczy zostawiłam w Zambii. Doświadczenie to było trudne, ale zarazem najwspanialsze, jakie zdobyłam".

Joanna Lompart-Chlaściak

"Pasjonuję się odpowiedzialną modą, czyli produkowaną z poszanowaniem ludzi i środowiska. Obserwuję ekologiczne i etyczne trendy odzieżowe i prowadzę na ten temat blog: ZielonaNitka.wordpress.com. Współpracuję także z portalem UlicaEkologiczna.pl i magazynem (SLOW). W ubiegłym roku postanowiłam przekształcić swe zainteresowania w sklep internetowy www.ZielonaNitka.pl. Oferuję w nim ubrania i dodatki z ekologicznych materiałów, wykonane zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Odkąd jako dziecko przeczytałam "W pustyni i w puszczy", marzyłam o spotkaniu słonia na Czarnym Lądzie. W styczniu tego roku marzenie wreszcie się spełniło (choć na trąbie nie udało się pobujać)!".

Podczas Afrosfery będzie dostępne stoisko z produktami ekologicznymi Joanny Lompart-Chlaściak (produkty dostępne także na stronie www.ZielonaNitka.pl).

Ksawery Kuligowski

Prowadzi warsztaty z gry na djembe, perkusji na ciele i ogólnie pojętej rytmiki, angażując np. drewniane kije. Przez 5 lat grał na djembe w międzynarodowym zespole perkusyjno-tanecznym Vimoroz w Danii inspirowanym rytmami z zachodniej Afryki. Uczył się od artystów z Ghany (Jessie Gor, Michael Domfeh, Kofi Blay) a w Perth w Australii uczęszczał na warsztaty Jibbiego (Senegal) z formacji Shangara Jive. Obecnie prowadzi zajęcia bębniarskie w Klubie Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz gra w uniwersyteckim zespole tańca brzucha Agadir. Współpracował z festiwalami, teatrem, chórami, ośrodkami terapeutycznymi, paradami i festynami dla dzieci.

Opinie

Sprawdź się

Najstarszym zabytkiem w Sopocie, będącym jednocześnie oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku jest: