• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

A gdyby tak przenieść Open'er na sierpień?

Piotr Weltrowski
4 lipca 2022, godz. 15:25 
Opinie (142)
W piątek doszło do ewakuacji Open'era spowodowanej gwałtowną burzą. To nie pierwsze problemy festiwalu z pogodą. W piątek doszło do ewakuacji Open'era spowodowanej gwałtowną burzą. To nie pierwsze problemy festiwalu z pogodą.

Gwałtowna burza, która zakłóciła trzeci dzień tegorocznego festiwalu Open'er, sprawiła, że pojawiły się wśród moich znajomych rozmowy o tym, czy gdyński festiwal nie zyskałby, gdyby przenieść go z początku lipca na zdecydowanie mniej burzowy i deszczowy sierpień.Deszcz albo burza podczas Open'era? To raczej nie zaskoczenie, a świecka tradycja. Festiwal od samych swoich początków mierzy się z tym problemem.

Oczywiście zdarzały się edycje, gdy pogoda dopisywała przez wszystkie dni, jednak policzyć je można na palcach jednej ręki. Częściej padało, już wcześniej zdarzały się także festiwalowe burze.

Miała być Dua, wyszła lipaŻadna z nich nie była co prawda tak gwałtowna jak ta, która nawiedziła Trójmiasto w piątek wieczorem, psując chyba najbardziej oczekiwany przez fanów dzień tegorocznego Open'era.

Przy czym zaznaczyć trzeba, że sama decyzja o ewakuacji publiczności była jak najbardziej prawidłowa - trzeba było ją podjąć, aby zminimalizować ryzyko tragedii podobnej do tej, do której doszło 11 lat temu na festiwalu Pukkelpop w Belgii, gdzie podczas burzy zginęło pięć osób.

Muzycy: warto rozmawiać o przeniesieniu festiwali na koniec lataW kolejnych dniach dużo było dyskusji o samym przebiegu ewakuacji, pojawiły się też jednak inne głosy. Jeden z moich znajomych, muzyk, stwierdził np. że całkiem zasadna powinna się stać dyskusja o przeniesieniu festiwali muzycznych w zachodniej i północnej Europie na sierpień.

- Może, gdy jeszcze zwieje i zaleje kilka innych festiwali, to ktoś w końcu pomyśli i zacznie organizować te imprezy w terminach sierpniowych. Kiedy nie ma już sezonu na burze, słońce tak nie grzeje, trochę wcześniej robi się ciemno, więc można ładniej poświecić. Artystom takie przesunięcie sezonu też się przyda - stwierdził.

Nasze podsumowanie Open'era 2022No dobrze, ale czy na pewno sierpień jest - przynajmniej u nas, na Pomorzu - mniej deszczowy niż lipiec? Rozmawiając ze znajomymi na ten temat, zauważyłem, że zdania mają w tej kwestii podzielone. Co zresztą jest zrozumiałe, bo takie sądy buduje się na podstawie bardzo indywidualnych doświadczeń.

Burza pięknie wychodzi na zdjęciach, jednak podczas tak dużej imprezy masowej jak Open'er może być śmiertelnie niebezpieczna. Burza pięknie wychodzi na zdjęciach, jednak podczas tak dużej imprezy masowej jak Open'er może być śmiertelnie niebezpieczna.

Co jednak mówią twarde dane meteorologiczne?Według danych udostępnianych przez Państwowy Instytut Badawczy IMGW i dotyczących ostatnich 30 lat w lipcu na Pomorzu spada średnio od 80 do 100 mm deszczu, zaś w sierpniu - od 60 do 80 mm. Różnica jest więc zauważalna.

Warto też pamiętać o tym, że choć tzw. sezon burzowy trwa w Polsce przez większość ciepłych miesięcy, to jednak - statystycznie - najwięcej burz występuje w lipcu, a nie w sierpniu.

Sierpień ma kilka plusówZałóżmy hipotetycznie, że organizatorzy zgodziliby się przenieść Open'er na sierpień. Co festiwal mógłby zyskać? A co stracić? Zacznijmy od plusów.

Plusy Open'era w sierpniu:
  • przede wszystkim to mniejsze ryzyko opadów, burz i problemów z pogodą;
  • krótsze dni to z kolei okazja dla większej liczby artystów - nie tylko headlinerów - aby zaprezentować publiczności prawdziwy show, ze światłami i całą oprawą widoczną tylko po zmroku;
  • w sierpniu Open'er konkurowałby z mniejszą liczbą dużych, europejskich festiwali, mógłby więc ściągnąć więcej zagranicznej publiczności.

W sierpniu gwiazdy mniej dostępne?Paradoksalnie ten ostatni plus jest też największym minusem ewentualnej zmiany terminu Open'era. Europejskie festiwale muzyczne to naczynia połączone. Wielu artystów udaje się ściągnąć do Gdyni dlatego, że grają również na innych dużych festiwalach, z hiszpańską Primaverą na czele.

W 2016 r. nawałnica także zakłóciła imprezę, choć tylko na kilkadziesiąt minut. W 2016 r. nawałnica także zakłóciła imprezę, choć tylko na kilkadziesiąt minut.
Mówiąc wprost - w sierpniu trudniejsze byłoby ściągniecie do Gdyni największych gwiazd muzyki. Co nie znaczy, że byłoby niemożliwe, bo jednak także w sierpniu odbywa się w Europie kilka dużych imprez, gdzie te gwiazdy jednak grają (choćby Sziget Festival na Węgrzech, Sonus w Chorwacji, All Points East w Anglii czy Rock en Seine we Francji).

Open'er: festiwal celebrytówCo więcej, szybki rzut oka na rozpiski tych festiwali pozwala zauważyć, że grają tam Dua Lipa czy Chemical Brothers, czyli niedoszłe gwiazdy tegorocznego Open'era.

Być może większym problemem byłyby... fundusze publiczności. Nie jest tajemnicą, że dużą część bywalców festiwalu stanowi młodzież - uczniowie i studenci - którzy na początku wakacji dysponują przeważnie większymi środkami niż pod ich koniec.

Niemniej warto chyba zapytać: czy Open'er nie zyskałby, zmieniając termin? Jak sądzicie?

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (142)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Max Lars to pseudonim którego trójmiejskiego pisarza?