• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Już 28 czerwca rusza jeden z najstarszych w Europie Festiwali Organowych. 56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to dziś jedna z wizytówek Gdańska. Wieloletnia tradycja, urzekający dźwięk organów, wysoki poziom wykonawców oraz piękno Katedry Oliwskiej, przyciągają co roku tysiące melomanów. Tegoroczny program Festiwalu także zapowiada się obiecująco.

maj 26

niedziela, godz. 16:00

bilety 25-35 zł
Kup bilet
cze 28

piątek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 43 zł
ulgowy 22 zł
Kup bilet
Tegoroczny festiwal zainauguruje koncert w wykonaniu dyrektora MFMO prof. Romana Peruckiego. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą urodzonego we Włoszech Giuseppe Lanzetty. Dyrygent prowadzi koncerty w całej Europie i wielu krajach pozaeuropejskich. Jest honorowym prezesem The Mozart Association Italy (AMI). Kieruje także jedną z najlepszy orkiestr kameralnych w Europie: Orchestra da Camera Fiorentina. Podczas koncertu zabrzmi m.in. Concerto Romano Alfredo Caselli. Będzie to drugie polskie wykonanie utworu po 29 latach.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Bardzo interesująco zapowiada się koncert austriackiego organisty Matthiasa Giesena. Jego grze towarzyszyć będzie, prowadzony przez muzyka, chór Schola Floriana z tego samego kraju. Tworzona przez dwunastu mężczyzn Schola specjalizuje się w technice "alternatim", polegającej na wymiennych zestawieniach śpiewu chorałowego oraz gry na organach.

19 lipca na organach zagra wybitny polski organista i pedagog Andrzej Chorosiński, znany słuchaczom m.in. z zeszłorocznego występu na MFMO przy współudziale Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Koncerty:
W każdy wtorek i piątek o godz. 20:00.

Bilety
Do nabycia w Katedrze na godzinę przed koncertem oraz w kasie i na stronie Filharmonii
Bałtyckiej (www.filharmonia.gda.pl), stronie www.bilety24.pl oraz poprzez smartfony.

BACKGROUND:
Idea Ideą przewodnią Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej jest pielęgnowanie bogatej muzycznej tradycji.

Gdańsk jest miastem wspaniałej, wielowiekowej tradycji muzyki organowej, w którym przez wieki przeplatały się wzajemnie kultury, wyznania i europejskie trendy w muzyce.

Katedra w Oliwie Wraz z historycznym instrumentem i bogatą tradycją muzyki organowej jest jedną z najpiękniejszych zabytkowych świątyń Europy. Muzyka nieprzerwanie rozbrzmiewa w ponad 800-letniej świątyni błądząc po fascynujących elementach architektury romańskiej, gotyckiej i barokowej.

Organy Oliwskie Słyną w całym świecie z unikalnego rokokowego prospektu z postaciami aniołów i owalnego witrażu, nad którymi unosi się Duch Święty w postaci gołębicy. Fronton instrumentu budzi zachwyt rozmachem i wizjonerstwem projektu. Organy, modernizowane i rozbudowywane od roku 1776 po dzień dzisiejszy, składają się z trzech instrumentów - organów wielkich, organów chórowych i pozytywu. Posiadają w sumie 7876 piszczałek i 110 rejestrów. Najdłuższe piszczałki sięgają do 10 metrów (szersze informacje dotyczące historii zabytku i organów na www.archikatedraoliwa.pl).

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej To jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych festiwali organowych w Europie. W roku 2013 organizowana jest już 56. edycja. Zabytkowa katedra z 1186 roku otoczona pocysterskim parkiem zieleni to miejsce, gdzie turyści niezwykle licznie przybywają z wszystkich kontynentów świata. Pierwsze kroki kierują do Oliwy, aby podziwiać zabytkowe wnętrze katedry i niepowtarzalne brzmienie organów. Ponad półwieczna historia festiwalu oliwskiego i bogata muzyczna przeszłość i teraźniejszość Gdańska czyni z miasta ważne Centrum muzyki organowej na mapie Europy.

Zaproszenia na Oliwski festiwal przyjmują najwięksi wirtuozi i improwizatorzy organów, tytularni organiści najwspanialszych katedr Europy i świata. Muzyka organowa prezentowana podczas koncertów festiwalowych obejmuje wszystkie epoki aż po współczesność. Piękną tradycją jest prezentowanie przez koncertującego organistę "własnych barw narodowych" poprzez muzykę. Paleta brzmień instrumentu w połączeniu z wirtuozowskimi umiejętnościami organistów daje w efekcie najwyższą wartość muzyczną, co jest od dziesięcioleci największym atutem festiwalu.

WYBRANI WYKONAWCY:
prof. Roman Perucki Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej od roku 1984 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; jest I organistą Katedry Oliwskiej. Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA i Japonia). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Kaliningradzie (Rosja) i Paryżu (Francja). Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech i Rosji. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania kasetowe i płytowe. Jego płytę "Messe pour les paroisses" Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w "Ruchu Muzycznym" za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka, w swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku). Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury oraz najwyższe odznaczenie papieskie "Pro ecclesiae et pontifice". W 2005 roku otrzymał Odznakę - Zasłużony Dla Kultury Polskiej-.

Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra", z którym organizuje m.in. najstarszy w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów "Bliżej Bacha", koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach i Morągu. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.

Karol Hilla jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego. W 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu, gdzie kształcił się w latach 2002-08 pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera (stypendium, studia podyplomowe). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez takich pedagogów jak: Harald Vogel, Susanne Landale, Jon Laukvik, Marek Toporowski i inni. Jest asystentem w Katedrze Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Koncertował w wielu miastach Polski i za granicą (Niemcy, Rosja, Francja, Holandia). Współpracował jako solista i muzyk orkiestry z Polską Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku (wykonywał m.in. partię organów w Requiem G. Faure pod dyr. J. Maksymiuka). Występował również z zespołem "Camerata Nova" ze Szczecina oraz "Cappellą Gedanensis".

Jest laureatem II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumi, uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jana Pieterszona Sweelincka w Gdańsku (2000, półfinał). W roku 2002 zakwalifikował się do udziału w Międzynarodowym Konkursie Organowym "Grand Prix de Chartres". Przez kilka lat był prezentatorem organów Archikatedry Oliwskiej. Pełni funkcję organisty w Kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni. Jest również dyrygentem dwóch gdyńskich chórów: Chóru Mieszanego "Cantus" oraz Chóru Akademii Morskiej. Prowadzi, również od pozytywu lub klawesynu, Gdyńską Orkiestrę Kameralną. Jest dyrektorem artystycznym cykli koncertowych. Źródło: www.amuz.lodz.pl/

Andrzej Chorosiński Naukę gry na organach rozpoczął w klasie prof. Stanisława Możdżonka, w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, które ukończył z wyróżnieniem w 1967 roku. W tym samym roku rozpoczął studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukoń­czone z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza.

W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floora Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii.

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach, jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King's College Chapel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie czy Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku.

Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Musikproduk­tion Dabringhaus und Grimm, Megavox.

W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł "Podwójnej Platynowej Płyty" płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu.

Twórczość kompozytorska A. Chorosińskiego obejmuje: Koncert na organy i orkiestrę, muzykę kame­ralną, organową, chóralną i filmową, komponowaną na zamówienie Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi.

Jest również autorem licznych, autorskich transkrypcji utworów orkiestrowych na organy, m.in. utwo­rów A. Vivaldiego, C. Saint-Saënsa, M. Rimskiego-Korsakowa, M. Musorgskiego, B. Smetany.

Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów w warszawskim Uni­wersytecie Muzycznym i wrocławskiej Akademii Muzycznej.

W latach 1987-1993 był prorektorem, a w latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W latach 1993-2000 był członkiem Prezydium AECAM — Sto­warzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych.

Sprawował również godność przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce — KRUA.

Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech, Szwecji, Finlandii, USA, Japonii, Korei Płd. i Izraelu. Był też jurorem konkursów organowych we Francji, Niemczech i Polsce.

W latach 1999-2005 kierował Katedrą Organów i Klawesynu w warszawskiej Akademii Muzycznej. Od roku 2012 ponownie pełni funkcję kierownika Katedry Organów i Klawesynu. W latach 1997-2002 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal "Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti".

Jest honorowym obywatelem miast Jelenia Góra i Kłodzko, przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej na terenie Dolnego Śląska.

Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce, Niem­czech, Kanadzie i Japonii.

www.chopin.edu.pl/pl/osobowe/andrzej-chorosinski

Sławomir Kamiński urodził się w 1963 roku w Poznaniu. Gry organowej uczył się pod kierunkiem mgr. Jerzego Polackiego w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Poznaniu oraz w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie profesora Romualda Sroczyńskiego.

Jest laureatem II Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. J.S.Bacha w Gdańsku, który odbył się w 1985 roku. Uczestniczył w mistrzowskim kursie interpretacji muzyki dawnej prowadzonym przez J.Ferrarda - profesora Konserwatorium Królewskiego w Brukseli.

Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Francja, Belgia, Wielka Brytania, Czechy, Ukraina).

Brał udział między innymi w następujących festiwalach muzycznych:

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Nantes
Festiwal Majowy w Glasgow

Internationale Sommerkonzerte im Dom St.Blasien

Dni Kultury Polskiej w Bretanii.

Ponadto Sławomir Kamiński jest kierownikiem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie.

Sławomir Kamiński jako organista współpracował z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Poznańskim Chórem Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego oraz z chórem Poznańskie Słowiki prowadzonego przez Stefana Stuligrosza. Nagrał trzy płyty kompaktowe z solową muzyką organową oraz pięć płyt na których występuje jako akompaniator.

Sławomir Kamiński zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc jako adiunkt klasę organów w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
www.organy.art.pl/organisci.php?org_id=9

Elke Voelker kształciła się pod kierunkiem wybitnych artystów - pedagogów, takich jak Leo Krämer (organy), Hans-Jürgen Kaiser (improwizacja), Mathias Breitschaft / Michael Hofstetter (dyrygentura) w uczelniach w Niemczech, Francji i USA. Swe umiejętności doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich i prywatnych lekcji, m.in. u: Jeana Guillou, Daniela Rotha, Jona Laukvika, czy Piet Kee. Jest doktorem muzykologii. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów organowych, w tym: "Internationalen Orgelwettbewerb Dom zu Speyer" (I nagroda i nagroda publiczności, 1995), Concours International d'Orgue de la Ville de Paris (1999), "International Organ Competition of Erfurt" (2002). Stypendystka Fundacji Roberta Boscha i Rotary International. Nagrywa dla radia i telewizji. Wydała 8 płyt CD (wyd. AEOLUS). Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Sigfrieda Karg - Elerta. Jako pierwsza na świecie artystka nagrała jego wszystkie utwory organowe (Label AEOLUS, Karg -Elert Edition). Elke Völker prowadzi ożywioną działalność koncertową w Europie, Australii, Azji i Kanadzie. Jest członkiem Karg-Elert Archive, Gesellschaft der Orgelfreunde (GdO), Guild of Organist oraz honorowym członkiem Associazione Organistica Siciliana. Jest organistką Katedry w Speyer, gdzie również kieruje chórem katedralnym. Jest dyrektorem serii cyklu koncertów Deidesheimer Musikherbst oraz od 2006 roku Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Perm (Rosja). Założycielka German Rotary Choir. Laureatka Paul Harris Fellow Medal (2007). www.elkevoelker.de

Filipe Verissimo Urodzony w portugalskim Porto w 1975 roku. Studia z zakresu gry na organach, literatury i improwizacji oraz dyrygentury ukończył na Universidade Católica Portuguesa School of Arts. Studia organowe kontynuował w Paryżu u Oliviera Latry i Erica Lebrun. W 2002 roku został pierwszym organistą kościoła Lapa w rodzinnym Porto, w którym znajdują się największe w Portugalii organy symfoniczne. Rok 2002 to również początek ożywionej działalności koncertowej Filipe Verissimo. Wielokrotnie brał udział w prestiżowych festiwalach organizowanych w Portugalii, jak i w całej Europie. Obecnie artysta jest zaangażowany w międzynarodowy projekt "La Révolte des Orgues", nad którym artystyczną pieczę sprawuje Maestro Jean Guillou. W ramach tego projektu występował do tej pory w Bordeaux, Monachium, Kolonii, oraz 2 września 2011 w Gdańsku, w sali koncertowej Filharmonii Bałtyckiej. W 2010 wykonał oprawę Mszy świętej koncelebrowanej przez Ojca Świętego Benedykta XVI.

Opinie

Sprawdź się

Ekranizacja popularnej książki dla dzieci autorstwa Agnieszki Śladkowskiej będzie miała tytuł: