• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

3. Międzynarodowy Plener Rzeźby z Drewna

  • Kalendarz
    31 sierpnia - 13 września 2015
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Potok Oliwski

W poniedziałek, 31 sierpnia 2015 rozpoczął się 3. Międzynarodowy Plener Rzeźby z Drewna organizowany przez Fundację Wspólnota Gdańska. Jest on działaniem towarzyszącym siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Form Przestrzennych "Rozdroża Wolności". Motywem wiodącym tego pleneru są granice wolności.

14 kwietnia - 12 maja 2024, godz. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

15 lutego - 31 grudnia 2024, godz. 9:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Jak głęboko/daleko człowiek może ingerować w otaczającej go świat natury? Artyści z Polski, Ukrainy, Norwegii i Hiszpanii do 12 września 2015 stworzą 9 wielkogabarytowych rzeźb/instalacji. Prace powstają na łące przy stawie młyńskim na Potoku Oliwskim przy ul. Spacerowej w Gdańsku Oliwie, naprzeciwko Pachołka. 13 września 2015 po południu nastąpi uroczysta, publiczna prezentacja artystów i ich rzeźb. Organizatorzy zachęcają gdańszczan do obserwowania artystów przy pracy.

Zaproszeni artyści:
HILDE ANGEL DANIELSEN (Norwegia)
Hilde Angel Danielsen urodziła się 1972. Tworzy rzeźby i instalacje site-specific, korelujące z lokalnym otoczeniem lub wręcz łączące się z elementami tego otoczenia. Zależy jej, by tworzone prace nawiązywały do kultury i tradycji miejsca. Korzysta z wielu materiałów, jak drewno, cegły. Często powracającym tematem jej prac są ściany - zarówno jako obiekty fizyczne, jak i metaforyczne, składające się na długoterminowy projekt "The Transparent Brick".

GUNVOR ANITA TANGRAND (Norwegia)
Gunvor Anita Tangrand urodziła się w 1970. Zajmuje się rzeźbą. Często asystuje Hilde Angel Danielsen.

DARIA ALYOSHKINA (Ukraina)
Daria Alyoshkina urodziła się w Kijowie w 1982. Wychowała się w rodzinie artystów rzeźbiarzy z okolic Winnicy. Jest absolwentką Państwowej Akademii Sztuki we Lwowie (2007). Wcześniej ukończyła Kolegium Sztuki Stosowanej w Wyżnicy (2001). Tworzy rzeźby (małe i monumentalne), wycinanki, grafiki. Zajmuje się także teatrem - jest dyrektorką teatru cieni "Dyv". Organizuje plenerowy festiwal młodzieżowy "Tustan". Od 1996 bierze udział w plenerach rzeźbiarskich na Ukrainie, w Polsce i na terenie Naddniestrza. Tworzy z różnych materiałów, także ze śniegu, lodu i piasku. Jej prace znajdują się na Ukrainie (m.in. Kijów, Lwów, Illiczewsk), w Polsce (Rodowo, woj. Pomorskie; Pławna, woj. Dolnośląskie) i w Naddniestrzu. Brała udział w ponad 20 zbiorowych wystawach rzeźby. Prezentowała swoje prace także na wielu wystawach indywidualnych.

FERNANDO BRAVO GARCÍA (Hiszpania)
Fernando Bravo urodził się w 1974. Artysta rzeźbiarz, tłumacz literatury polskiej. Jest absolwentem studiów artystycznych w Barcelońskiej Szkole Sztuki i Rzemiosła, zwanej Escola de la Llotja. Specjalizował się w odlewnictwie i snycerstwie w pracowni Juana Marii Mediny. Wcześniej ukończył studia slawistyczne w Barcelonie i w Sankt Petersburgu. Studia podyplomowe kontynuował w Londynie i Krakowie. Po studiach, przez kilka lat był lektorem w Zakładzie Filologii Hiszpańskiej (Instytut Filologii Romańskiej) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się także tłumaczeniem literatury polskiej na język hiszpański, m.in. "Umarła klasa" i "Wielopole, Wielopole" Tadeusza Kantora. Podczas pobytu w Krakowie pobierał lekcje rysunku w pracowni prof. Zbyluta Grzywacza oraz rzeźby w pracowni artysty rzeźbiarza Marka Stankiewicza. Pierwsza wystawa jego prac, współorganizowana przez Instytut Cervantesa, odbyła się w Klubie Stodoła w Warszawie. W 2015 artysta stworzył wielką instalację rzeźbiarską w przestrzeni publicznej Barcelony pt. "Most walizek".

Jego ostatnie duże prace, to "El puente de las maletas" (Most walizek) w Barcelonie (2015) i "Kantoriana, abocar-se a la memoria" (Kantoriana, wlać do pamięci) w Vic (2015).

RYSZARD LITWINIUK (Polska)
Ryszard Litwiniuk urodził się w Olsztynie w 1966. Jest absolwentem ASP w Gdańsku (1992). Przez około 20 lat mieszkał i tworzył w Kanadzie. Obecnie mieszka w Warszawie. Był stypendystą Pollock-Krasner Foundation, USA (1994), Vermont Studio Center Fellowship, USA (1999) oraz Ontario Arts Council i Canada Council. Tworzył na rezydencji w Chaco, Argentyna (2000). Otrzymał nagrodę specjalną Fondo Nacional de las Artes, Argentyna oraz 1. nagrodę Flur-2001 na Vogtlandisches Holzbildhauer Symposium, Niemcy (2001). Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych w Europie, Kanadzie i w Argentynie. Więcej informacji na www.ryszardlitwiniuk.blogspot.com

KRZYSZTOF MAZUR (Polska)
Krzysztof Mazur urodził się w Bielawie w 1958. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni Barbary Bieniulis-Strynkiewicz oraz Adolfa Ryszki (1984). Zajmuje się rzeźbą, instalacją i rysunkiem. Po studiach podjął pracę w Zakładzie Rzeźby UMK jako sztukator, a od 1990 jako asystent prof. Adolfa Ryszki i prof. Macieja Szańkowskiego. Obecnie prowadzi na Pracownię Rzeźby II. W 1992 powołał i przez kilkanaście lat prowadził Fundację Praktyk Artystycznych "i...", będąc autorem, bądź współautorem i uczestnikiem wielu imprez artystycznych w tym pięciu Ogólnopolskich Spotkań Twórców i dziesięciu Wystaw Wielkanocnych. Za swą działalność został wyróżniony przez Ministra Kultury RP odznaką "Honorowy Działacz Kultury" (1998). Swoją twórczość prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

MAREK STANKIEWICZ (Polska)
Marek Stankiewicz urodził się w 1972 jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z dyplomem w pracowni prof. Sękowskiego (1998). Wcześniej ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Jego twórczość jest mocno zakorzeniona w tradycji sztuki pierwotnej i ludowej (wystawy w Krakowie: 1997, monotypia i 2003, grafika cyfrowa). Prowadzi firmę FORM STUDIO, w ramach której projektuje i wykonuje statuetki (www.statuetki.pl).

PAWEŁ JASIEWICZ (Polska)
Paweł Jasiewicz urodził się w Świdwinie w 1977. Ukończył projektowanie i technologię mebli w Buckingham Chilterens New University w High Wycombe (Wielka Brytania) oraz wzornictwo przemysłowe w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Obecnie prowadzi eksperymentalną pracownię drewna na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.W latach 2009-2011 współtworzył studio projektowe Kompott, a następnie otworzył w Warszawie własną "Pracownię Jasiewicz". Współpracował ze Studiem Rygalik i Touch Ideas, z którym w 2011 zdobył prestiżową nagrodę Red Dot Design Award za projekt opakowania piwa Łomża Niepasteryzowana. W 2005, podczas wymiany studenckiej w Finlandii w Seinajoki Politechnic wygrał konkurs na zaprojektowanie mebli do kawiarni w tamtejszym centrum rzemiosł Nikkarikeskus Center.

MARIUSZ OTTA (Polska)
Mariusz Otta urodził się w 1983. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom (2010) w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego; aneks w pracowni prof. Teresy Klaman; praca pisemna "Portret Selektywny" pod kierunkiem dr Andrzeja C. Leszczyńskiego. Tworzy rzeźby i rysunki. Prof. Sławoj Ostrowski napisał o młodym artyście: Indywidualista o dużej wyobraźni i ogromnych możliwościach, które musi sam w sobie odkryć. Woli odkrywać świat indywidualnie. Odgradza się swoją sztuką od innych, a przy tym jest towarzyski i kontaktowy. Skazany na ciężką pracę i wielkie sukcesy.

Zapraszamy na prezentację prac rzeźbiarskich powstałych podczas 3. Międzynarodowego Pleneru Rzeźby z Drewna w niedzielę, 13 września nad Staw Młyński, przy ul. Spacerowej

15.00 - 17.00 warsztaty rzeźby w glinie dla dzieci oraz w drewnie dla dorosłych
17.00 - 18.00 wernisaż wystawy rzeźb powstałych podczas pleneru z poczęstunkiem

Opinie

Sprawdź się

Gdzie słynny pisarz Günter Grass, laureat literackiej Nagrody Nobla, ma w Gdańsku swój pomnik razem z Oskarem - bohaterem "Blaszanego bębenka"?