• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

183. urodziny Wisły Śmiałej

W nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1840 roku spiętrzona kra stworzyła zator lodowy, który doprowadził do przerwania wydmy na wysokości Górek Wschodnich, w okolicy dzisiejszego rezerwatu Ptasi Raj. Powstało nowe ujście Wisły, nazwane Śmiałą Wisłą. Stowarzyszenie Wyspa już kolejny raz zaprasza na okolicznościowe spotkanie, które ma upamiętnić te zdarzenie. W programie prelekcje historyczne i projekcje kronik filmowych z Wyspy.

Agenda:

18:00 Przywitanie.
Kawa i herbata.
18:10 Rafał Jana Krause "Ciekawostki krajoznawcze okolic ujścia Wisły Śmiałej" o tym jak utworzyła się i zmieniła na przestrzeni lat Wisła Śmiała, w tym o Mierzei Messyńskiej i konstrukcjach regulujących ujście Wisły Śmiałej.
19:00 Przerwa na poczęstunek. Pieczone kiełbaski i ziemniaki.
Pokaz slajdów / filmu.
19:30 Wolfgang Naujocks "Inhabitants of the Bohnsack Island - before, during and after World War II" / "Mieszkańcy wyspy Bohnsack - przed, w czasie oraz po II Wojnie Światowej" - prezentacja w języku angielskim, która będzie tłumaczona symultanicznie na polski.
20:15 Quiz z wiedzy o Wiśle i Wyspie.

Wydarzenie odbędzie się w Przystani Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej (Górki Wschodnie).
Adres: Nadwiślańska 139B, Gdańsk.
Ostatni przystanek na trasie autobusu 186.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków programu społecznego rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, realizowanego przez Miasto Gdańsk w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 r.

Opinie

Sprawdź się

Od jakiego słowa etymologicznie pochodzi słowo "piernik"?