• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Roman Polański. Aktor. Reżyser

9 kwietnia - 21 czerwca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Roman Polański. Aktor. Reżyser

Ekspozycja "Roman Polański. Aktor. Reżyser" przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi stanowi prezentację dorobku jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich twórców filmowych, który sławę i popularność w kinie światowym zawdzięcza takim filmom jak: "Nóż w wodzie", "Matnia", "Wstręt", "Dziecko Rosemary", "Chinatown", "Tess" czy "Pianista".

Postać Romana Polańskiego zostanie ukazana poprzez prezentację plakatów, zdjęć, werków, fotosów z filmów, które reżyserował i w których wystąpił jako aktor. To wyjątkowy zbiór archiwaliów, który dotąd nie był w Polsce prezentowany. Są to przede wszystkim pochodzące z archiwum Romana Polańskiego zdjęcia z planów filmowych, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi od przyjaciół Reżysera m.in. od Andrzeja Wajdy, Andrzeja Kostenki, Gene Gutowskiego, Leopolda Rene Nowaka. Niezwykle ciekawe wydają się zaprezentowane na wystawie zdjęcia z planów, które ukazują Romana Polańskiego przy pracy. Są one prezentowane chronologicznie, poczynając od etiud nakręconych w szkole filmowej i kończąc na najnowszej produkcji. Ich autorami byli i są m.in. wspaniali operatorzy - Jerzy Lipman, Andrzej Kostenko, Witold Sobociński, Andrzej Kondratiuk czy znakomici fotosiści - Guy Ferrandis, Piotr Bujnowicz.

Na wystawie będzie można obejrzeć również fotografie Romana Polańskiego jako aktora, który bardzo wcześnie objawił swój wielki talent. Mając 14 lat występował już w audycjach radiowych dla dzieci, stawiał też wówczas pierwsze kroki na teatralnej scenie. W późniejszych latach sam wielokrotnie próbował sił jako aktor filmowy. Grywał we własnych filmach poczynając od etiud nakręconych w łódzkiej szkole filmowej czy w filmach fabularnych, takich jak: "Lokator" i "Nieustraszeni pogromcy wampirów". Grywał epizody u swoich kolegów reżyserów m.in. u Andrzeja Wajdy ("Pokolenie", "Lotna", "Niewinni czarodzieje", "Samson"), Andrzeja Munka ("Zezowate szczęście"), Janusza Morgensterna ("Do widzenia do jutra"). Często występował jako aktor u innych słynnych reżyserów na świecie. Zagrał m.in. w "Czystej formalności" Giuseppe Tornatore u boku Gerarda Depardieu, w filmie Michela Blanca "Wielkie zmęczenie", w "Godzinach szczytu 3" Bretta Ratnera czy "Cichym chaosie" z 2008 roku Antonio Luigi Grimaldiego. Ostatnim filmem fabularnym w Polsce, w którym wystąpił była niezapomniana rola Papkina w "Zemście" Andrzeja Wajdy, która okazała się jego wielkim sukcesem aktorskim.

Uzupełnieniem tej części ekspozycji będzie prezentacja multimedialna z wybranymi niezwykłymi aktorskimi epizodami filmowymi Romana Polańskiego. Oprócz zdjęć na wystawie zostanie zaprezentowany unikatowy zbiór plakatów filmowych pochodzących z wyjątkowej kolekcji zgromadzonej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. To ponad 180 plakatów z różnych stron świata m.in. z USA, Japonii, Meksyku, Argentyny, Turcji, Rosji, Węgier, Francji, Niemiec. Sama ich prezentacja stanowi dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie. Wśród autorów plakatów są prace największych polskich plakacistów m.in. Jana Lenicy, Rosława Szaybo, Wiesława Wałkuskiego czy Jakuba Erola.

Wystawie towarzyszy publikacja pod redakcją Barbary Kurowskiej przygotowana w wersji polsko-angielskiej, w której znalazły się m.in. wypowiedzi osób, które z Romanem Polańskim pracowały, u których Roman Polański pracował jako aktor m.in.: Anny Sheppard, Allana Starskiego, Waldemara Pokromskiego, Andrzej Kostenko, Gene Gutowskiego, Andrzeja Wajdy, Janusza Morgensterna. Są również wypowiedzi przyjaciół reżysera: Leopolda Rene Nowaka, Ryszarda Horowitza, Wojciecha Fibaka.
Publikacja ma na celu ukazanie postaci reżysera jako wielkiego twórcy światowego kina, ale także wspaniałej postaci, która wzbudza kontrowersje. To jeden z najbardziej fascynujących twórców naszych czasów: genialny, charyzmatyczny, ekscentryczny, impulsywny, bezkompromisowy - mówią o nim współpracownicy.

Gdynia: wystawa towarzysząca 34 Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych - miejsce ekspozycji: Muzeum Miasta Gdyni (14 - 28 września)

Wystawa została dofinansowaniem ze środków Ministra Kultura i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie.
Patronat honorowy nad wystawą objęli: Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Włodzimierz Fisiak - Marszałek Województwa Łódzkiego
Kuratorzy wystawy:
Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza
Opracowanie plastyczne wystawy: Witold Wódka
Realizacja wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi
www.kinomuzeum.pl

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych?

 

Najczęściej czytane