• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Zauroczeni - warsztat

Zapraszamy na warsztat "Zauroczeni", który odbędzie się 23 października 2014 r., o godzinie 10.00 w Sali Kolumnowej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Celem spotkania jest przedstawienie uczestników zaangażowanych w realizację projektu "Gdański Skarb Średniowiecznej Paramentyki" oraz omówienie założeń i koncepcji prowadzonych prac badawczych.

maj 7

wtorek, godz. 18:00

Gdynia,
bilety 70 zł

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 11:00 - 18:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1 - 12 zł
Termin:
23 października 2014 r., godz. 10.00

Miejsce:
Oddział Sztuki Dawnej
Muzeum Narodowe w Gdańsku
ul. Toruńska 1, Gdańsk
(Sala Kolumnowa)

Zespół badawczy rozpoczął już swoje prace. W lipcu 2014 roku kadra i studenci Katedry Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych ASP w Warszawie odbyli pierwszą, dwutygodniową sesję studyjną w magazynie tkanin i haftów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Prace koncentrowały się na analizie techniki wykonania tkanin jedwabnych pochodzących z końca XIII i początku XIV wieku, bardzo skomplikowanych tkanin aksamitnych zdobionych pętelkami z nici z oplotem metalowym, średniowiecznych pasmanterii oraz haftów zdobiących szaty z gdańskiego skarbu. Ponadto rozpoczęto sporządzanie odrysów formy i kroju szat oraz niezwykle finezyjnych ornamentów tkanin pochodzących z włoskich warsztatów w Lukce i Wenecji.

Opracowanie tak dużego i tak różnorodnego zbioru możliwe jest tylko dzięki pracy zespołowej i współpracy fachowców z różnych dziedzin. Postępy prac całego zespołu prezentowane będą podczas organizowanych raz na kwartał sympozjów badawczych.

Zainteresowanych gdańskim skarbem średniowiecznej paramentyki serdecznie zapraszamy.
Wstęp bezpłatny.

Projekt jest realizowany przez Katedrę Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy współpracy Muzeum Narodowego w Gdańsku. Kierownikiem przedsięwzięcia jest prof. Helena Hryszko (ASP Warszawa). W projekcie biorą również udział: historyk prof. dr hab. Edmund Kizik (UG), historycy sztuki: Beata Sztyber (MNG) i dr Beata Biedrońska-Słota, konserwatorzy tkanin: Monika Stachurska (ASP Warszawa, główny wykonawca), Agnieszka Krzemińska-Maciejko (ASP Warszawa) oraz studenci warszawskiej Katedry Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych: Ewa Proniewicka, Karolina Ślusarczyk, Albina Zięba oraz Emilia Kulikowska.

Warsztaty organizowane w ramach projektu badawczego "Interdyscyplinarne opracowanie naukowe zespołu 192 średniowiecznych paramentów liturgicznych z kościoła NMP w Gdańsku, przechowywanego obecnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku, ze szczególnym uwzględnieniem badań technologiczno-technicznych finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki Projekt" (na podstawie decyzji nr DEC-2013/09/B/HS2/01197).

Opinie

Sprawdź się

Czy istnieje specjalna osobna nagroda przyznawana tłumaczom zagranicznych dzieł?