• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wybrzeże Zdzisława Kałędkiewicza

Zapraszamy na wystawę "Wybrzeże Zdzisława Kałędkiewicza" do Ratusza Głównego Miasta, do Sali Morskiej.

maj 9

czwartek, godz. 11.00

Gdańsk Nowy Port,
Wstęp wolny

26 marca - 31 maja 2024, godz. 9:00

Wstęp wolny
Wystawa czynna: 27 października 2012 - 24 marca 2013.
Uroczyste otwarcie 26 października 2012 roku o godzinie 17.00 do Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku - wstęp wolny.

Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne (dzień gospodarczy)
wtorek: 10.00 - 15.00 dzień wolnego wstępu, wstęp co pół godziny (do zwiedzania udostępnione są jedynie wystawy stałe Ratusza Głównego Miasta, tj. Wielka Sala Rady, Mała Sala Rady, Wielka i Mała Sala Wety oraz poddasze z ekspozycją Życie codzienne Gdańszczan w Wolnym Mieście Gdańsku)
środa - sobota: 10.00 - 16.00
niedziela: 11.00 - 16.00

Zdzisław Kałędkiewicz - malarz, pedagog i literat, zwany "Samotnikiem z Oliwy", artysta wszechstronny, współtwórca środowiska artystycznego Wybrzeża po 1945 roku, bohater pierwszej powojennej ekspozycji malarstwa na Pomorzu, człowiek nietuzinkowy. Wystawa w Ratuszu Głównego Miasta jest hołdem złożonym jego osobie w związku ze zbliżającą się setną rocznicą urodzin artysty.

Ekspozycja złożona z dzieł pochodzących z kilku kolekcji muzealnych, jak również ze zbiorów prywatnych, udostępnionych głównie dzięki uprzejmości rodziny artysty, prezentuje jedynie fragment szerokiego dorobku artystycznego Zdzisława Kałędkiewicza. Prócz obrazów olejnych, w Ratuszu Głównego Miasta prezentowane będą akwarele i rysunki przedstawiające pejzaże, motywy architektoniczne, sceny charakterystyczne dla Gdańska, jego dzielnic i okolic. W większości są to ukochane miejsca artysty, które wielokrotnie pojawiały się w jego twórczości. To m.in. Oliwa, Jelitkowo, Orłowo, Brzeźno, liczne motywy morskie oraz seria obrazów "Port Północny". Nie zabraknie również typowo gdańskich scen jak Pejzaż z Gdańska i Motława.

Dodatkowym zadaniem wystawy będzie przybliżenie zwiedzającym postaci samego artysty, jego pasji, temperamentu, inspiracji, bogatego życiorysu. W tym celu zostanie zaaranżowana pracownia twórcy, złożona z oryginalnych sprzętów, mebli, pamiątek w układzie możliwie jak najwierniej odtwarzającym rzeczywistość. Ciekawy tor zainteresowań Kałędkiewicza stanowiła także literatura. Pisywał wiersze, eseje, aforyzmy, prowadził pamiętnik. Wybrane fragmenty dotyczące poglądów na sztukę posłużą za komentarz do wystawy.

Opinie

Sprawdź się

Od kiedy Muzeum Narodowe w Gdańsku funkcjonuje pod obecną nazwą?