Wiadomości

stat

Wiosenne kolaże na ścianach sopockich kamienic

Zobacz, w jaki sposób ożyło podwórko przy al. Niepodległości w Sopocie

Tęsknota za wiosną i nieskrępowanym odpoczynkiem na łonie natury. Oto tematyka wielkoformatowych prac, które w piątkowy wieczór były wyświetlane w podwórku przy al. Niepodległości zobacz na mapie Sopotu między numerami 783 a 787. Przepełnione żywymi kolorami kolaże zainteresowały wielu przechodniów, którzy akurat znajdowali się w okolicy.Czy w Trójmieście powinno się organizować więcej tego typu akcji?

tak, to świetny sposób na ożywienie sennych, miejskich przestrzeni

86%

trudno powiedzieć, to zależy od tematyki projektu

8%

nie, takie akcje robią wrażenie tylko na garstce ludzi

6%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 51
Projekt "N° 785" to już trzecia tego rodzaju akcja autorstwa Roberta Sochackiego - gdańskiego artysty związanego z tutejszą Akademią Sztuk Pięknych - która odbyła się na terenie Trójmiasta. Dotychczas, artysta wyświetlał już swoje wielkoformatowe prace na budynku Europejskiego Centrum Solidarności oraz nad Motławą: na Żurawiu i Sołdku.

Tym razem, na lokalizację wybrano projekcji wybrano podwórze kamienicy przy al. Niepodległości. Wydawałoby się, że takie miejsce nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Sąsiedztwo hałaśliwej i zatłoczonej ulicy, a także wszechobecne światło ulicznych latarni mogły zniechęcić uczestników projektu do podziwiania wizji artysty.

Stało się jednak zupełnie inaczej. Przy rozświetlonych kolorowymi kolażami ścianach przystanęli nie tylko ci, które specjalnie przyjechali do Sopotu, ale również dziesiątki przechodniów. Dziesiątki przechodniów, którzy trzymali w rękach siatki z zakupami czy służbowe teczki, spontanicznie zatrzymywało się w przy podwórku, aby choć na chwilę zanurzyć się w sztuce i oderwać się od codziennych obowiązków.

I o to właśnie chodziło. Tematyką piątkowych prac Sochackiego była bowiem tęsknota za wiosenną, ciepłą aurą oraz nieskrępowanym odpoczynkiem na łonie natury. Artysta w ciekawy sposób zaprezentował połączenie bujnej, nasyconej żywymi kolorami roślinności z sylwetkami zapracowanych ludzi. Warto również wspomnieć, że w tle prezentowanych kolaży leciały nastrojowe, uspokajające kompozycje autorstwa Sławomira Jaskułke, znanego pianisty i kompozytora.

- Tym razem nie będę opowiadał o przeszłości i historii, tylko skupię się na klimacie, który jest związany z tym miejscem. W piątek wieczorem, zmęczeni tygodniem pracy ludzie wracają do domów, stoją w gigantycznych korkach i myślą tylko o tym, żeby móc w końcu się odprężyć. I ja chcę im choć na chwilę pokolorować tę przestrzeń, wypełnić ją wiosną i ożywić - wyjaśnił Sochacki przed piątkowym pokazem.
Piątkowe projekcje były wyświetlane w godz. 19-22. Łącznie, obejrzało je kilkaset osób i jak już wcześniej wspomniano, większość z nich stanowili przypadkowi przechodnie. Ci, z którymi porozmawialiśmy o ich wrażeniach, bardzo pozytywnie odnieśli się do zaskakującej atrakcji. Ich wypowiedzi w większości świadczyły o tym, że Sochackiemu udało się wywołać w odbiorcach zamierzone emocje.

- Nie miałem zielonego pojęcia o tej akcji, ale bardzo mi się ona podoba. Przystanąłem tutaj zupełnie spontanicznie. Przyciągnęła mnie ta bujność żywych kolorów wyświetlanych prac w połączeniu z nastrojową muzyką. Projekcje bardzo mi się podobały. Miałem takie wrażenie, że na chwilę przeniosłem się z miejskiej dżungli do dżungli w lasach amazońskich. Na chwilę rozmarzyłem się i wyobrażałem sobie, jak odpoczywam z dala od miejskiego zgiełku - powiedział Michał, który właśnie wracał do domu z uczelni.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (14)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

01

lipca

Autochrom - triumf koloru Gdańsk, Pałac Opatów

01

października

Pod królewską koroną... Kaz... Gdańsk, Muzeum Historyczne

30

lipca

Wystawa Voyage / Jan Kanty ... Sopot, Państwowa Galeria Sztuki

Rozrywka

Rusza Open'er. Co warto wiedzieć?
Rusza Open'er. Co warto wiedzieć?
Deszczowe Cudawianki w Gdyni
Deszczowe Cudawianki w Gdyni

Kulinaria

Nad morzem w Brzeźnie. Dokąd na rybkę i nie tylko?
Nad morzem w Brzeźnie. Dokąd na rybkę?
Slow Fest, czyli przegląd trójmiejskiej gastronomii
Slow Fest, czyli przegląd gastronomii

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: muzyczny początek lata
Planuj tydzień: muzyczny początek lata