Wiadomości

stat

Wiosenne kolaże na ścianach sopockich kamienic

Zobacz, w jaki sposób ożyło podwórko przy al. Niepodległości w Sopocie

Tęsknota za wiosną i nieskrępowanym odpoczynkiem na łonie natury. Oto tematyka wielkoformatowych prac, które w piątkowy wieczór były wyświetlane w podwórku przy al. Niepodległości zobacz na mapie Sopotu między numerami 783 a 787. Przepełnione żywymi kolorami kolaże zainteresowały wielu przechodniów, którzy akurat znajdowali się w okolicy.Czy w Trójmieście powinno się organizować więcej tego typu akcji?

tak, to świetny sposób na ożywienie sennych, miejskich przestrzeni

86%

trudno powiedzieć, to zależy od tematyki projektu

8%

nie, takie akcje robią wrażenie tylko na garstce ludzi

6%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 51
Projekt "N° 785" to już trzecia tego rodzaju akcja autorstwa Roberta Sochackiego - gdańskiego artysty związanego z tutejszą Akademią Sztuk Pięknych - która odbyła się na terenie Trójmiasta. Dotychczas, artysta wyświetlał już swoje wielkoformatowe prace na budynku Europejskiego Centrum Solidarności oraz nad Motławą: na Żurawiu i Sołdku.

Tym razem, na lokalizację wybrano projekcji wybrano podwórze kamienicy przy al. Niepodległości. Wydawałoby się, że takie miejsce nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Sąsiedztwo hałaśliwej i zatłoczonej ulicy, a także wszechobecne światło ulicznych latarni mogły zniechęcić uczestników projektu do podziwiania wizji artysty.

Stało się jednak zupełnie inaczej. Przy rozświetlonych kolorowymi kolażami ścianach przystanęli nie tylko ci, które specjalnie przyjechali do Sopotu, ale również dziesiątki przechodniów. Dziesiątki przechodniów, którzy trzymali w rękach siatki z zakupami czy służbowe teczki, spontanicznie zatrzymywało się w przy podwórku, aby choć na chwilę zanurzyć się w sztuce i oderwać się od codziennych obowiązków.

I o to właśnie chodziło. Tematyką piątkowych prac Sochackiego była bowiem tęsknota za wiosenną, ciepłą aurą oraz nieskrępowanym odpoczynkiem na łonie natury. Artysta w ciekawy sposób zaprezentował połączenie bujnej, nasyconej żywymi kolorami roślinności z sylwetkami zapracowanych ludzi. Warto również wspomnieć, że w tle prezentowanych kolaży leciały nastrojowe, uspokajające kompozycje autorstwa Sławomira Jaskułke, znanego pianisty i kompozytora.

- Tym razem nie będę opowiadał o przeszłości i historii, tylko skupię się na klimacie, który jest związany z tym miejscem. W piątek wieczorem, zmęczeni tygodniem pracy ludzie wracają do domów, stoją w gigantycznych korkach i myślą tylko o tym, żeby móc w końcu się odprężyć. I ja chcę im choć na chwilę pokolorować tę przestrzeń, wypełnić ją wiosną i ożywić - wyjaśnił Sochacki przed piątkowym pokazem.
Piątkowe projekcje były wyświetlane w godz. 19-22. Łącznie, obejrzało je kilkaset osób i jak już wcześniej wspomniano, większość z nich stanowili przypadkowi przechodnie. Ci, z którymi porozmawialiśmy o ich wrażeniach, bardzo pozytywnie odnieśli się do zaskakującej atrakcji. Ich wypowiedzi w większości świadczyły o tym, że Sochackiemu udało się wywołać w odbiorcach zamierzone emocje.

- Nie miałem zielonego pojęcia o tej akcji, ale bardzo mi się ona podoba. Przystanąłem tutaj zupełnie spontanicznie. Przyciągnęła mnie ta bujność żywych kolorów wyświetlanych prac w połączeniu z nastrojową muzyką. Projekcje bardzo mi się podobały. Miałem takie wrażenie, że na chwilę przeniosłem się z miejskiej dżungli do dżungli w lasach amazońskich. Na chwilę rozmarzyłem się i wyobrażałem sobie, jak odpoczywam z dala od miejskiego zgiełku - powiedział Michał, który właśnie wracał do domu z uczelni.

Dodaj zdjęcie do artykułu
Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor (opcjonalny):
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Opinie (razem: 14)

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

30

kwietnia

Cud ciężkiej pracy / Iwona ... Gdańsk, CSW Łaźnia 2

09

maja

29

kwietnia

Koncert Jazz & Jam Session Sopot, Smak Morza

Rozrywka

Dwie kocie kawiarnie w Trójmieście
Dwie kocie kawiarnie w Trójmieście
Nika Boon: nagrała płytę z muzykami Massive Attack, Kasabian i Portishead
Od "Szansy na sukces" do gwiazd

Kulinaria

Dwie kocie kawiarnie w Trójmieście
Dwie kocie kawiarnie w Trójmieście

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: nie tylko majówka
Planuj tydzień: nie tylko majówka