• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wędrówka na Zachód - japońskie drzeworyty barwne (2 opinie)

Państwowa Galeria Sztuki zaprasza na "Wędrówkę na Zachód" - japońskie drzeworyty barwne.

maj 9

czwartek, godz. 11.00

Gdańsk Nowy Port,
Wstęp wolny

27 września - 10 października 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wystawa czynna: 20 kwietnia - 23 czerwca 2013
Wernisaż: 19 kwietnia godz. 19:30.
Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-19:00.

Podczas odbywającej się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawy pt. "Wędrówka na Zachód" zostanie zaprezentowanych ponad 130 japońskich drzeworytów barwnych z XIX w., których autorami są: Taiso Yoshitoshi (1839-1892), Utagawa Kunisada (1786-1865), Utagawa Kuniyoshi (1798-1861) i Toyohara Kunichika (1835-1900). Wystawa powstała na bazie dwóch ekspozycji zatytułowanych: "Wędrówka na Zachód" (2011 r.) oraz "24 godziny z życia gejszy" (2012 r.), które z dużym sukcesem pokazało Muzeum Powiatowe Osnabrück w Bersenbrück. Prezentowane w PGS dzieła stanowią cenne źródło informacji o kulturze i filozofii życia w czasach, w których polityczny i społeczny system Japonii przechodził ogromne zmiany.

Słowa "wędrówka na Zachód" stają się dewizą nowego rządu, szczególnie zainteresowanego kontaktem z europejskimi krajami przemysłowymi. W XIX wieku na światowych wystawach Japonia jawi się jako nowoczesne państwo. Po drugiej wojnie światowej zaczyna się szybki wzrost gospodarczy kraju kwitnącej wiśni, który umacnia pozycję Japonii na arenie międzynarodowej. Nie gejsze i samuraje, lecz przemysł fotograficzny i elektroniczny tworzą nowy wizerunek Japonii.

Sposób interpretacji barwnych drzeworytów japońskich zmienił się w ostatnich latach. Na pierwszym planie coraz mniej dostrzegany jest aspekt historyczno-artystyczny oraz jego oddziaływanie na sztukę europejską. W centrum zainteresowania częściej pojawia się natomiast polityczny wydźwięk tych grafik. Sztuka barwnych drzeworytów japońskich kształtowała się wyłącznie według praw rynkowych - nabywający te grafiki byli odbiorcami wykształconymi i oczytanymi.

Wędrówka na Zachód to wystawa umożliwiająca spojrzenie na sztukę, której wpływy do dziś są widoczne w kolorystyce i prowadzeniu linii. Jest to sztuka stanowiąca swoistą mieszankę legend i seksu, przeplataną politycznymi aluzjami, często na granicy dopuszczalności; pełną symboli i cytatów, których sens często trudno zrozumieć. Jest to przede wszystkim sztuka naznaczona ciągłym konfliktem z wszechmocną cenzurą. Sztuka ta została stworzona dla chwili, nie dla wieczności: ukazuje obrazy przemijającego świata.

Opinie (2)

  • Gorąco polecam

    Obok samych drzeworytów bardzo dużo ciekawostek historycznych. Uwaga, warto zaplanować sobie troszkę wiecej czasu, bo wciąga.
    Polecam :-)

    • 13 1

  • Polecam

    Świetna wystawa, nawet dla laika, ponieważ dobrze opisane są realia historyczno-obyczajowe tamtych czasów (oczywiście bez przesady, bo spędzilibyśmy cały dzień czytając, ale wystarczająco, żeby zrozumieć, o co chodzi) dzięki czemu można zrozumieć, o co chodzi na grafikach.
    Jeśli ktoś ma potrzebę pooglądania tych grafik w domu, może zakupić album-katalog z wystawy, co uważam za dodatkowy plus.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Państwowa Galeria Sztuki, galeria sztuki współczesnej i tradycyjnej, mieści się w: