• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Warsztaty w Wybrzeżaku

9 września 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
Co roku, pod koniec września rozpoczyna pracę kilka różnych grup, które pod kierunkiem aktorów, reżyserów i pedagogów dramy uczą się teatru i rozwijają zdolności i umiejętności artystyczne i społeczne. W zależności od wieku, zaawansowania i zainteresowań warsztaty mają charakter mistrzowskiego doskonalenia rzemiosła lub zabawy wprowadzającej w magię sceny i odgrywania ról. Grupa stworzona w ramach warsztatów pracuje wspólnie od sześciu do dziewięciu miesięcy. Zadaniem artysty - pedagoga jest utrzymać dobre relacje między członkami grupy i motywować ją do twórczej, wspólnej pracy. Młodzi ludzie poznają techniki teatralne, improwizują, tworzą scenariusze, dekoracje, kostiumy, muzykę, film i dzieła multimedialne. Okres pracy zwieńczony jest publiczną prezentacją spektaklu lub innej formy teatralnej, podczas Maratonu Wybrzeżaka w obecności rodzin, przyjaciół, uczniów, nauczycieli, mediów, przypadkowych widzów.

W tym roku zapraszamy młodzież i dorosłych na następujące warsztaty:

1.Przygoda teatralna dla dzieci - Jerzy Gorzko, Dorota Tatarewicz.
Wiek - podstawówka.
Termin - poniedziałek 15.30.
Zabawa w teatr dla najmłodszych mająca na celu rozwinięcie umiejętności interpersonalnych takich jak, praca w grupie, komunikacja, wspólne tworzenie. Dzieci poprzez wspólną naukę i zabawę nauczą się współpracy w grupie, poszanowania wspólnej pracy, a przede wszystkim rozwiną swoje talenty i nabiorą pewności siebie Zajęcia zakończą się spektaklem.
Prowadzący:
- Jerzy Gorzko - aktor Teatru "Wybrzeże", wieloletni pedagog teatralny
- Dorota Tatrewicz - absolwentka UG - wydział pedagogika, aktorka Teatru "Wybrzeżak"


2."Podnieś kurtynę" - Iwona Klinger, Gosia Kubicka. Poznawanie teatru.
Wiek -gimnazjum i wzwyż.
Termin - poniedziałek 17.30
Celem warsztatów jest przybliżenie pracy w teatrze, a przez to odkrywanie własnych talentów młodych ludzi. Rozwijanie ich zdolności manualnych, ich kreatywności poprzez wykonywanie rekwizytów, kostiumów, scenografii. Wspólna nauka i zabawa, w trakcie której młodzież nauczy się poszanowania wspólnej własności i szacunku dla wspólnej pracy, zakończy się stworzeniem spektaklu kończącego okres pracy.
Prowadzący:
- Iwona Klinger - nasz wieloletni scenograf, nieoceniona twórczyni wszelkich niemożliwych do wykonania rekwizytów, kostiumów i scenografii,
- Małgorzata Kubicka - studentka UG, wydział pedagogiki, aktorka i od niedawna reżyserka Teatru "Wybrzeżak", w czerwcu 2003 r. wystawiła na deskach naszego teatru malowniczą bajkę pt. "Kopciuszek"

3.Warsztaty aktorskie - Rafał Kronenberger, Arkadiusz Brykalski.
Wiek - studenci.
Termin - poniedziałek 19.30.
Celem warsztatów jest próba otwarcia się, pozbycia się blokad - "Bądź kimś innym, ale zostań sobą!" Poznanie siebie, przekroczenie własnych ograniczeń poprzez pracę z ciałem, głosem. Te warsztaty aktorskie skierowane są do ludzi mających pierwszy kontakt ze sceną, ale poważnie o tym myślących i zaangażowanych w pracę nad sobą.
Prowadzący:
- Rafał Kronenberger - aktor Teatru "Wybrzeże", edukator teatralny
- Arkadiusz Brykalski - aktor Teatru "Wybrzeże", edukator teatralny

4. Warsztaty dramatopisarskie dla młodzieży. Arkadiusz Drewa.
Wiek - liceum i wzwyż.
Termin - wtorek 16.00.
Celem warsztatów jest wyzwolenie oraz ukierunkowanie potencjału twórczego tkwiącego w nastolatkach. Uczestnicy warsztatów nauczą się sztuki pisania dramatu. - skupienią się nad strukturą formalną dramatu, przyjrzą się jego wewnętrznej dynamice i procesowi jego powstawania. W trakcie warsztatów będziemy stymulować wyobraźnię młodych ludzi, zachęcając ich do improwizacji słownych. Planowane jest także zaproszenie na spotkania ludzi profesjonalnie związanych z teatrem - najlepiej twórców - by podzielili się swoim doświadczeniem. Uwieńczeniem pracy będzie projekt sceniczny wypracowany przez wszystkich uczestników warsztatów.
Prowadzący:
- Arkadiusz Drewa - dr polonistyki, nasz wieloletni pedagog i reżyser teatralny

5. "Plastik Pipol" - Wojciech Tremiszewski. Warsztaty teatralnych poszukiwań.
Wiek - liceum i wzwyż.
Termin - wtorek 18.00.
Celem warsztatów jest zajmowanie się codziennymi problemami młodych ludzi (subkultury) metodą Augusto Boala, rozwijanie w nich umiejętności aktorskich. Uczestnicy tych warsztatów poznają: warsztat aktorski, improwizacje, ćwiczenia na wyobraźnię, proces budowania postaci, tworzenia historii scenicznych. W wyniku tych ćwiczeń i dyskusji uczestnicy ustalą grupę "plastic pipol" - kim nie chcielibyśmy być.
Prowadzący:
- Wojciech Tremiszewski - absolwent UG - wydz. filologia polska, aktor i reżyser Teatru "Wybrzeżak", pedagog teatralny, jeden z twórców Grupy Muflasz

6. "Abton Pikton" - Abelard Giza. Warsztaty komediowo-kabaretowe.
Wiek - gimnazjum i wzwyż.
Termin - środa 16.30, 18.00.
Celem warsztatów jest m.in. integracja grupy warsztatowej, nauczenie jej podstawowych zasad "bycia na scenie". Szczególny nacisk będzie kładziony na tworzenie własnych historii, etiud i skeczy przez uczestników warsztatów (reżyseria, pisanie tekstów) głównie humorystycznych.
Prowadzący:
- Abelard Giza - student UG, aktor Teatru "Wybrzeżak", założyciel Kabaretu Limo oraz Grupy Muflasz zdobywających liczne nagrody na przeglądach i festiwalach.

7. "12 cali, czyli o krok dalej" - Lena Majewska. Warsztaty ruchowe.
Wiek - ponadgimnazjalne i wzwyż.
Termin - środa 19.00.
Miejsce - Pałac Młodzieży
Celem warsztatu jest praca ze swoim ciałem, próba panowania nad nim i znalezienie z nim kontaktu. Uczestnicy warsztatów będą poszukiwać wrażliwości w ruchu oraz świadomości ciała w przestrzeni. Praca będzie podążać dwiema drogami: próbą odnalezienia dyscypliny i konsekwencji w pracy z ciałem, a także próbą osiągnięcia wolności w ruchu i przekonania, że wszystko jest możliwe.
Prowadzący:
- Lena Majewska - wszechstronnie uzdolniona studentka ASP, aktorka, scenograf i choreograf w Teatrze "Wybrzeżak", bierze udział w warsztatach tanecznych Leszka Bzdyla, uczestniczka międzynarodowego biennale tańca współczesnego w Poznaniu i Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca

8. Warsztaty radiowo - telewizyjne - Marzena Paludan.
Wiek - liceum i wzwyż.
Termin - czwartek 16.00.
Celem warsztatów jest poznanie technik pracy w radio. Zapoznanie się ze sposobem grania w radio, praca z różnymi gatunkami literackimi, a także poznanie technik pracy z kamerą poprzez pracę "przed" i "za" kamerą. Efektem końcowym zajęć będzie nakręcenie krótkich klipów.
Prowadzący:
- Marzena Paludan - aktorka i reżyserka, wieloletni pedagog teatralny, specjalista w profilaktyce poprzez teatr

Zapisy od 15.09. pod nr telefonów 305-22-63 lub 301-70-21 w.245


Głos Wybrzeża

Opinie (2) 1 zablokowana

  • poprostu bomba

    wybrzeżak jest super

    • 0 0

  • Kocham Was

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Skąd bierze się nazwa Dworów Artusa, znajdujących się w różnych miastach Polski (m.in. Gdańsk, Toruń, Łódź)?

 

Najczęściej czytane