• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie z Mistrzem Zen Soto

Buddyjska Wspólnota Zen KANNON oraz Stowarzyszenie Forum Rozwoju Integralnego serdecznie zapraszają przedstawicieli mediów na otwarte spotkanie z Mistrzem Zen Soto.

maj 15

środa, godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 259 zł
Spotkanie z Mistrzem ZEN SOTO
Jakusho Kwong Roshim

W spotkaniu weźmie udział Wojciech Żmudziński SJ

Spotkanie poprowadzi Tymon Tymański

29 maja 2013 roku (środa) g. 17:00
Ratusz Starego Miasta, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk,

Jest to szczególna i wyjątkowa okazja spotkania jednego z niewielu współcześnie żyjących wielkich mistrzów zen, którzy rzadko odwiedzają Trójmiasto. Roshi Jakusho Kwong jest jednym z kilkunastu uznawanych przez Dalajlamę zachodnich mistrzów buddyjskich.

W okresie kilkudniowego pobytu Mistrza, od 27 do 31 maja, istnieje możliwość przeprowadzenia wywiadów oraz nagrań, do których także serdecznie zapraszamy.

Jakusho Kwong Roshi

Roshi Jakusho Kwong jest mnichem i mistrzem zen w tradycji japońskiego zen soto. Przez wiele lat praktykował z Shunryu Suzuki roshi (w Polsce znanego jako autora jednej z najlepszych współczesnych książek na temat zen "Umysł zen, umysł początkującego"). Po śmierci nauczyciela kontynuował naukę, otrzymał przekaz dharmy od Hoitsu Suzuki roshi - syna i spadkobiercy Shunryu Suzukiego.

Roshi Kwong urodził się w 1935 roku w rodzinie chińskiej w USA w Kalifornii. Wraz z żoną Shinko wychowali tam czterech dziś już dorosłych synów. Pod koniec lat siedemdziesiątych roshi Kwong otworzył ośrodek zen na górze Sonoma w północnej Kalifornii - Sonoma Mountain Zen Center - który prowadzi do dziś, www.smzc.net.

W 1995 roku otrzymał tytuł Mistrza ZEN (Dendo Kyoshi) nadany przez Japońską Szkołę Zen Soto. Jest jednym z dziewięciu zachodnich nauczycieli, którzy otrzymali ten tytuł. Roshi Kwong naucza Zen w Stanach Zjednoczonych oraz Europie od ponad 30 lat.

Roshi przyjaźni się z wieloma nauczycielami różnych tradycji buddyjskich, m.in. z XIV Dalajlamą Tenzinem Gyatso. Jest ceniony za otwarte podejście do innych wyznań. Wprowadza w codzienne życie człowieka zachodu praktykę zen nie tracąc nic z jej istoty.

Roshi Kwong od wielu lat przyjeżdża do Polski, gdzie wygłasza publiczne wykłady, udziela indywidualnych nauk, prowadzi grupowe odosobnienia, odprawia ceremonie związane z życiem wspólnoty buddyjskiej, odwiedza rodziny swoich uczniów. Wszystkie formy praktyki są otwarte i dostępne dla osób zainteresowanych. Dodatkowo od wielu lat uczestniczy w ekumenicznych medytacjach w Klasztorze Benedyktynów w Lubiniu (koło Poznania) wcześniej organizowanych przez ojca Jana Berezę, a obecnie przez jego następcę - ojca Maksymiliana Nawarę.

W 2007 roku Roshi Kwong nadał świadectwo Hoshi - Nauczyciela Dharmy pierwszemu Polakowi Mikołajowi Uji Markiewiczowi.

Wojciech Żmudziński SJ
- jezuita, teolog biblijny i pedagog. Kieruje placówką doskonalenia nauczycieli "Centrum Arrupe" oraz Edukacyjną Kliniką Poradnią Profilaktyki Uzależnień w Gdyni. Jest redaktorem naczelnym kwartalnika "Być dla innych", autorem wielu artykułów na temat integralnego modelu pedagogii oraz książek z dziedziny edukacji i duchowości.

Tymon Tymański
- kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider lub współlider zespołów m.in. Miłość, Kury, Czan, NRD, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble. Buddysta zen.

Zen

Zen jest sztuką kontemplacji Pustki. W ogrodach zen najważniejsze są przestrzenie między kamieniami, w medytacji nieprzytrzymywanie żadnej myśli.

Oświecenie oznacza w zen stan przekroczenia swojego ja i pełnego zespolenia z Pustką. Termin ten budzi negatywne skojarzenia w zachodniej kulturze i prowokuje niesłuszne oskarżenia o nihilizm. W zen nie oznacza on jednak braku myśli i uczuć, ani tym bardziej nihilizmu etycznego.

Soto to jedna z dwóch głównych szkół japońskiego buddyzmu zen (drugą jest rinzai). Jest największym odłamem zen w Japonii, gdzie gromadzi 14700 świątyń i 7 milionów zwolenników (1989). Jest także popularna poza granicami tego kraju.

Buddyzm- system filozoficzno-etyczny uznawany przez wielu ludzi za filozofię, rzadziej za religię. Założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama(pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.

Podobnie jak w buddyzmie tybetańskim, jeden z mnichów, który osiągnął już pewien poziom oświecenia jest wyznaczany na kontynuatora (spadkobiercę Dharmy) linii swego mistrza w ceremonii tzw. przekazu Dharmy. Na ogół mistrzowie szczycą się ciągłym przekazem począwszy od Buddy Siakjamuniego i potrafią wymienić wszystkich jego następców aż do własnego mistrza.

Roshi (jap.) - dosł. "czcigodny /duchowy/ nauczyciel", w zen może nim być człowiek świecki, mnich lub kapłan, w pełni oświecony, posiadający pieczęć potwierdzenia.

W marcu 2003 roku ukazała się w USA książka roshiego Kwonga
"No Begining, No End".
Jej polskie wydanie "Bez początku, bez końca" ukazało się w Polsce w maju 2005 roku w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego.

Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu o Mistrzu Kwongu
https://www.youtube.com/watch?v=NvEPx3j5HcQ

Wywiad z Mistrzem Kwong
https://integralni.org/index.php?option=com_content&view=article&id=448&catid=102&Itemid=156&lang=pl

Opinie

Sprawdź się

Który z trójmiejskich statków-muzeów otrzymał Złoty Krzyż Orderu Virtuti Militari?