• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Soter Jaxa-Małachowski - Malarz Morza (1 opinia)

Malarz morskiej toni, zakochany w Wenecji wybitny pejzażysta, doceniający urodę polskiego wybrzeża. W cyklu "Polscy artyści o morzu" oraz w ramach "XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki" zapraszamy na wystawę poświęconą pracom Sotera Jaxy-Małachowskiego.

17 maja - 18 sierpnia 2024

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł

13 - 26 września 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
Podczas wystawy poświęconej twórczości Sotera Jaxy-Małachowskiego Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje dzieła z kolekcji własnej, a także z Muzeów Narodowych w Krakowie i Szczecinie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Miasta Gdyni. Wiele prezentowanych na wystawie prac użyczono ze zbiorów prywatnych.

"Soter Jaxa-Małachowski - Malarz Morza"
Spichlerze na Ołowiance 22.05.2014-31.08.2014

Godziny otwarcia:
5.05.2014 - 29.06.2014
Wtorek - niedziela 10:00-16:00

30.06.2014 - 31.08.2014
Poniedziałek - niedziela 10:00-18:00

Urodzony w 1867 roku Soter Jaxa-Małachowski rozpoczął studia artystyczne w szkole rysunkowej w Odessie. Następnie przez dwa lata uczył się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a później kontynuował naukę w Monachium w szkole Stanisława Grocholskiego. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie. Często podróżował do Włoch, gdzie powstawały pejzaże związane najczęściej z Wenecją lub Capri, a artysta doskonalił indywidualny, doceniany przez krytyków sposób malowania wody morskiej. Doskonale łączył przy tym realizm przedstawianej rzeczywistości ze znakomitym wyczuciem koloru, zarówno w pejzażach morskich, krajobrazach tatrzańskich, jak i widokach miejskich.

Soter Jaxa-Małachowski znany jest głównie jako malarz morza. W tej dziedzinie wachlarz tematyczny jego prac jest niezwykle szeroki. Znajdą się tu pejzaże morskie, widoki wybrzeży, sceny z życia rybaków, porty i przystanie, widoki miast nadmorskich, a nawet bitwy morskie. W ciągu swej długiej kariery artystycznej podejmował również inne tematy. Należały do nich pejzaże górskie i podgórskie, nokturny, czyli krajobrazy nocne, widoki miejskie - szczególnie Wenecji i Krakowa - oraz portrety, najczęściej osób z kręgu rodziny artysty.

Opinie (1)

  • Polecam

    Ciekawa wystawa wart zobaczenia piękne krajobrazy -gra świateł szczególnie mroczne nocne morskie pejzaże- widoki POLECAM

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Czy gdyński Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port to pierwszy w historii taki festiwal w Polsce?