• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Remont Teatru Leśnego. Będzie nowa scena, widownia jeszcze poczeka

Łukasz Stafiej
7 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Remont sceny zakończy się 30 listopada. Remont widowni na razie nie jest przewidziany. Remont sceny zakończy się 30 listopada. Remont widowni na razie nie jest przewidziany.

Do końca listopada potrwa remont Teatru Leśnego zobacz na mapie Gdańska. Prace obejmą odnowienie skarp ze scenami. To pierwszy od prawie piętnastu lat remont tego ponad stuletniego unikatowego obiektu we Wrzeszczu. Wcześniej gospodarze nie mieli nawet pieniędzy na regularną konserwację.



Pierwszy remont Teatr Leśny przeszedł w 2001 roku. Od tego czasu stan obiektu znacznie się pogorszył. Pierwszy remont Teatr Leśny przeszedł w 2001 roku. Od tego czasu stan obiektu znacznie się pogorszył.
Teatr Leśny został zbudowany w Jaśkowym Lesie we Wrzeszczu w 1911 roku i od zawsze był w cieniu starszej o dwa lata Opery Leśnej w Sopocie. Oczywiście, te obiekty to zupełnie inna liga, jednak oba łączy wspólna cecha - unikatowe umiejscowienie na polanie w otoczeniu zieleni drzew. Do II wojny światowej teatr był oczkiem w głowie ówczesnych władz - na wydarzenia przychodziło nawet dwa i pół tysiąca osób. Po wojnie - został zapomniany.

- Teren został ograbiony i zniszczony. Jeszcze na początku lat 90. gdańszczanie przychodzili w to miejsce wyłącznie na spacery czy bawić się przy ognisku. Sama tutaj bywałam i nic nie wiedziałam o tym miejscu. Na architekturze nikt nas nie uczył, że kilkadziesiąt lat wcześniej funkcjonował tutaj teatr - mówi Katarzyna Burakowska, kierowniczka Klubu Winda - Gdański Archipelag Kultury, który jest gospodarzem Teatru Leśnego.

Jak często bywasz w Teatrze Leśnym we Wrzeszczu?

Coś się ruszyło pod koniec lat 90. Za sprawą komitetu powołanego przez mieszkańców osiedla Jana Matejki i kilku zapaleńców z Zarządu Dróg i Zieleni, którzy dotarli do starych dokumentów, powstały pierwsze plany przywrócenia kulturalnego życia w Teatrze Leśnym. Władze w końcu uległy naciskom wrzeszczan i w 1998 roku gospodarzem obiektu został Klub Winda. Teren został uprzątnięty, wykonano pierwsze, prowizoryczne jeszcze wtedy, prace. Debiutancka impreza odbyła się w maju rok później.

- Ta majówka to był test możliwości teatru, nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać po tym miejscu - wspomina Burakowska. - Zaprosiliśmy Teatr Miniatura, Teatr Miejski, był koncert muzyki klasycznej. Jazzowy koncert miał zagrać Maciej Sikała, a poezję śpiewaną zaprezentować Wolna Grupa Bukowina. Zaskoczyła nas jednak ogromna ulewa, która przeszła wtedy nad Gdańskiem. Wszystko tonęło w błocie. Byliśmy załamani, chcieliśmy przenieść koncerty do Windy. Wtedy widzowie powiedzieli, że nigdzie nie idą. Zostają tutaj, bo to miejsce ma wyjątkową atmosferę. Zrozumiałam, że warto starać się o remont z prawdziwego zdarzenia - dodaje Burakowska.

W 2001 roku Teatr Leśny został w końcu doprowadzony do świetności. Tarasy, na których znajdują się trzy poziomy sceny, zostały utwardzone, a skarpy umocnione drewnianymi palami. Zagospodarowano również skarpę z widownią i zakupiono zadaszenia. Pod patronatem Windy w sezonie letnim ruszyły regularnie imprezy: występy teatralne i kabaretowe oraz koncerty.

Był to pierwszy i jedyny remont w najnowszej historii teatru. Potem miasto nie przekazywało już pieniędzy na jego bieżącą konserwację. W efekcie stan obiektu pogarszał się. Od kilku lat w katastrofalnym stanie są schody prowadzące na scenę, skarpy zostały podmyte, a sceny są nierówne tak bardzo, że gospodarzom trudno rozstawić zadaszenie.

Teatr niszczałby nadal, gdyby nie inicjatywa mieszkańców. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2014 projekt pod hasłem "Przywrócenie stanu świetności Teatrowi Leśnemu w Jaśkowej Dolinie" zdobył 1426 głosów mieszkańców, zajął 4 miejsce i otrzymał budżet w wysokości 198 tys. 392 zł.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku rozstrzygnął właśnie przetarg na remont tego miejsca. Postępowanie wygrała firma WT Bonsai Sp. z o.o., która za 203 633,14 zł wykona prace remontowe. Teatr zostanie oddany do użytku 30 listopada.

W ramach prac wykonawca wyremontuje: schody terenowe, rampę i sceny żwirowe, wykona również renowację skarp - informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ. - Teatr składa się z układu skarp i półek (scen) połączonych ze sobą schodami terenowymi wraz z dojściami, dojazdem i elementami infrastruktury technicznej.

Na renowację poczeka widownia z drewnianymi balami zamiast ławek, na których zmieścić może się obecnie do 700 widzów. Być może w przyszłości zastąpią je ławki, tak jak miało to miejsce w latach świetności teatru. Jak długo publiczność będzie musiała czekać na zmiany? Nie wiadomo. Kierowniczka Windy zapewnia, że za rok znów złoży projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Miejsca

Opinie (48) 1 zablokowana

  • no fajnie (1)

    a czemu otwarcie w grudniu ?
    nie lepiej by było przełożyć remont na wiosnę ?

    • 6 2

    • szkoda, że po sezonie i na zimę..

      głupi pomysł ( wiadomo - ale PRZED wyborami). Drewno od razu dostanie wilgocią i mrozem po nerach...

      • 3 2

  • Dobrze, ze w końcu coś tam się zacznie działać.

    • 1 2

  • teatr (2)

    Miejsce ma poncjał tylko nic się tam nie dzieje.

    • 3 3

    • trzeba się zainteresować (1)

      kimkolwiek jesteś Jł trzeba się zainteresować, bo całe lato w tatrze leśnym się dzieją różne rzeczy

      • 4 0

      • Cały czas dzieje się to samo.

        ZTrzecioligowe preudodżezowe grajki.

        • 1 2

  • myszy!

    nie róbcie ławek, zostawcie bale! tam myszy mieszkają! i różne inne stworzonka, i kolorowe grzybki...

    • 4 0

  • w okolicznych kamienicach i willach

    mieszkali zamożni ludzie więc teatr był rzeczą naturalną, teraz wszystko musi być dotowane by cokolwiek się działo.
    Najpierw jesteśmy goleni przepłacając za wodę śmieci energię a potem firmy wspaniałomyślnie sponsorują rożne nie zawsze ciekawe imprezy.

    • 4 1

  • ?

    a ja myślałam,że widownię będą remontować ,a oni scenę!

    • 1 0

  • świetne miejsce (1)

    To co cenię w Teatrze Leśnym, to urokliwa dzikość tego miejsca i oczywiście repertuar występujących tu artystów. Nie wyobrażam sobie tutaj ławek zamiast bali. Bale, oprócz naturalnego pięknego wyglądu harmonizującego z leśnym otoczeniem, mają tę zaletę, że są wandaloodporne. Byle żul czegoś takiego nie połamie, nie przewróci, nie rozmontuje. Stali bywalcy przychodzą z karimatą i nie ma problemu. To, czego tu brakuje, to toalety dyskretnie wkopane w zbocze góry i ewentualnie jakiś brezentowy daszek nad widownią, rozwijany na czas niepogody podczas koncertu. Obawiam się jednak, czy nie zepsułby on akustyki tego miejsca, dlatego mogę siedzieć w pelerynie i nie wybrzydzać. Tutaj muzyka i atmosfera wśród widzów jest najważniejsza. Możnaby jeszcze pomyśleć o wkopaniu budki realizatora dźwięku w zbocze, na którym jest widownia, żeby nie zasłaniała sceny.

    • 4 0

    • pełna zgoda

      otóż to, żadne ławki tu nie pasują, tylko bale. Brezentowy daszek zepsułby akustykę i klimat miejsca. I konieczne przesunięcie budki realizatora do zbocza.

      • 1 0

  • brawo dla Katarzyny Burakowskiej

    Gorąco dziękujemy jako Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny - pani Katarzynie Burakowskiej, szefowej Klubu WINDA za pasję, upór i determinację przy odbudowie Teatru Leśnego.
    Taka anegdota krąży po Wrzeszczu - bodajże trzy lata temu odważna kierowniczka WINDY zaprosiła na inaugurację sezonu prezydenta Pawła Adamowicza. Delegacja urzędników, pod wodzą prezydenta, została fortelem wmanewrowana w oględziny katastrofalnego stanu technicznego Teatru. Kasia oprowadziła gości (gospodarzy, bo Teatr jest miejski) po terenie, opowiedziała o zagrożeniach dla zdrowia i życia w Teatrze, m.in. o konarach spadających na widownię ( w tym dzieci), o tumanach kurzu z klepiska pod sceną, o zwichniętych nogach wykonawców na dziurawej scenie itp. Włodarze szybko zakończyli wizytę gospodarską w Teatrze Leśnym. Od tamtej pory do Teatru Leśnego nie zachodzą, a z urzędu i ZDiZ zaczęły wychodzić komunikaty, że Teatr trzeba zamknąć, ze względu na bezpieczeństwo. I tak by się pewnie stało, gdyby nie budżet obywatelski - wymuszony na władzach Gdańska przez aktywistów miejskich. To tylko dzięki determinacji pracowników Windy, kilkorga radnych Dzielnicy Wrzeszcz Górny oraz 1426 mieszkańców Gdańska, którzy oddali swój głos na Teatr Leśny, unikatowy obiekt ocaleje. Brawo dla Katarzyny Burakowskiej! Brawo dla mieszkańców!

    • 3 0

  • Bez sensu, przecież w lesie są kleszcze.

    • 1 0

  • ZŁODZIEJE !

    i jeszcze jeden genialny pomysł : chcą zastąpić siedziska z grubych bukowych bali wymienić na ławeczki które wiadomo... trzeba będzie po każdej zimie remontować oraz ogrodzić teren Teatru Leśnego . Propozycja dla pomysłodawców : ODGRODŹCIE SIĘ OD SPOŁECZEŃSTWA I SIADAJCIE WYGODNIE ....NAWET NA PICE ZŁODZIEJE !

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Czym był i do czego służył WILKOM?

 

Najczęściej czytane