• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Maciej Sieńkowski | I believe in art with all my heart

Wystawa prac Macieja Sieńkowskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jest spontaniczną reakcją na jego śmierć, która nastąpiła nagle 28 kwietnia 2014 roku. Studyjny charakter pokazu ma być w założeniu wstępem do ewentualnego szerszego opracowania jego twórczości. Do Auli Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zostanie przeniesiona część obrazów, obiektów i projekcji video zgromadzonych w pracowni artysty.

17 kwietnia - 8 maja 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny

22 marca - 30 grudnia 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
Celem wystawy jest prezentacja oryginalnej postawy twórczej Sieńkowskiego oraz podkreślenie jego przynależności do środowiska artystów Trójmiasta. W ciągu dwudziestu pięciu lat swojej działalności współpracował m.in. z Galerią Koło, której był współzałożycielem, ale też z galerią C14, galerią Jesionowa i galerią Wyspa. Przez wiele lat pracował w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W ostatnich latach niewiele wystawiał, choć cały czas systematycznie pracował. Tuż przed śmiercią przygotowywał się do realizacji obiektu-biurka pt. Art Temple.

Twórczość Macieja Sieńkowskiego wyrastała z tradycji konstruktywizmu, minimalizmu i konceptualizmu. Do tych kierunków zbliżało go dążenie do uzyskania logicznej struktury obiektu sztuki oraz używanie adekwatnych środków dla przedstawianej koncepcji. Jego prace są zwarte, nie ma w niech elementów zbędnych, wątków pobocznych. Oprócz tradycyjnych technik plastycznych, używał komputera, posługiwał się wydrukiem, fotografią, stosował przekaz audiowizualny a realizację niektórych prac zlecał. Nie fetyszyzował roli artysty ani użytych mediów w procesie powstawania obiektu sztuki.

Tytuł wystawy I believe in art with all my heart został wzięty z jednego ze sloganów, którymi Maciej Sieńkowski często się posługiwał. Wierzę w sztukę całym sercem - trawestując tą niemal euforyczną deklarację można powiedzieć - wierzę w sztukę mimo wszystko, ponieważ działalności Sieńkowskiego towarzyszyło zwątpienie w komunikatywność sztuki oraz głęboka refleksja nad jej końcem. W jego rozumieniu w tym obszarze wszystko już zostało powiedziane, wszystko odkryte, nie ma więc miejsca na oryginalność i rewolucje. Sztuka stała się zamkniętą dziedziną, której relacje z rzeczywistością potoczną przestają mieć znaczenie, istnieją jedynie reakcje na informacje historyczno-krytyczne zrodzone w jej obrębie. Efektem tej mutacji jest metasztuka - niezrozumiała, a w rezultacie niepotrzebna.

Semiotyka - ścisły związek przekazu i znaku jest ważnym wyznacznikiem w twórczości Macieja Sieńkowskiego. Doskonałym narzędziem pracy w tym polu stał się krój pisma zaprojektowany przez Władysława Strzemińskiego. Zawierał w sobie sprzeczne elementy. Z jednej strony wyrafinowaną formę; harmonijny, wręcz piękny kontrast krzywej do prostej, z drugiej zaś nieczytelność poszczególnych liter. Z tych względów ów krój był wręcz idealny do komentowania skomplikowanej sytuacji współczesnej sztuki. Maciej Sieńkowski na jego podstawie stworzył i opracował kilka wersji własnego Alfabetu. Użył go do przepisania w trzech różnych egzemplarzach książki Stefana Morawskiego zatytułowanej "Na zakręcie: od sztuki do po-sztuki". Powstały w ten sposób absolutnie hermetyczne obiekty, umieszczane dodatkowo w gablotach. Następnie namalował cykl obrazów pt. "Cytaty z Morawskiego", które są powiększonymi stronami ze wspomnianej wyżej książki. Abstrakcyjny biało-niebieski wzór pokrywający płaszczyzny obrazów jest faktycznie tekstem o sztuce, którego widz nie jest w stanie odczytać.

Wszystkie dojrzałe prace Sieńkowskiego, na pozór abstrakcyjne, czy wręcz dekoracyjne, mają w sobie zakodowany konkretny przekaz. Wydają się chłodne, intelektualne, zdystansowane. Ale logiczna, geometryczna i wyważona struktura jego prac często zasłania silne emocje. Wskazywać na to mogą następujące zdania ukryte w niektórych obrazach: Hide your pain. Hide your fear. Hide your shame. Hide your hate.

Krzysztof Wróblewski


MACIEJ SIEŃKOWSKI
Urodzony w 1962 r. w Gdańsku.
Studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w latach 1981-85. Następnie w latach 1985-90 studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku.
Dyplom w pracowni prof. Hugona Laseckiego. Od 1990 r. pracował jako pedagog w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W 1995 roku współtworzył gdańską Galerię Koło. Zmarł 28 kwietnia 2014 roku.


07.11. - 27.11.2014

Wernisaż 7 listopada 2014, godz. 18:00
Duża Aula Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej)
wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 18:00

Opinie

Sprawdź się

Jaki jest najstarszy przykład tkania, który można obejrzeć w Trójmieście?