• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Canoandes. Na podbój kanionu Colca. Andrzej Piętowski

We wtorek 10 marca 2014 o godz. 17:30 zapraszamy na spotkanie z cyklu "Przystanek Książka". Na specjalne zaproszenie Południka 18 naszym gościem będzie wyjątkowy podróżnik - mieszkający w Chicago polski eksplorator, odkrywca, kajakarz i organizator wypraw w rejony Ameryki Łacińskiej Andrzej Piętowski.

27 kwietnia - 5 maja 2024, godz. 09:00 - 18:00

Gdynia,
bilety 25 zł
ulgowy 20 zł
"CANOANDES. Na podbój kanionu Colca i górskich rzek obu Ameryk" to opis przebiegu wyprawy kajakowej bardziej przypominający książkę sensacyjną lub kryminał niż reportaż z ekspedycji wielbicieli kajakarstwa w egzotyczne rejony świata. Zwroty akcji, zmiany planów, rozmaite problemy, liczne przeszkody i kolejne zwycięstwa układają się w ciąg niesamowitych przygód, których nagromadzenie w okresie zaledwie trzydziestu miesięcy wydaje się graniczyć z fikcją literacką. A jednak to wydarzyło się naprawdę!

Polscy kajakarze po prawie trzech latach i po pokonaniu 100 tys. km dotarli do Argentyny. Udało im się spłynąć licznymi górskimi rzekami Ameryki Środkowej, Ekwadoru i Peru, w tym wieloma po raz pierwszy. Ich największym osiągnięciem stał się pierwszy spływ najgłębszym kanionem świata - Colca w Peru. Wyczyn ten przeszedł do historii eksploracji najdzikszych i najmniej znanych zakątków świata i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

W liczącej prawie 200 stron publikacji znalazło się blisko sto kolorowych i czarno-białych fotografii z ekspedycji. Tytuł każdego z dziewięciu rozdziałów nosi nazwę miejsca, w którym podróżnicy się znaleźli, a były to kolejno: Meksyk, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Kostaryka, Panama, Ekwador, Peru, Kanion Colca.

Jeśli lubicie dobrą literaturę i opowieści z dalekich krajów albo po prostu chcecie poznać prawdziwą historię tej niesamowitej wyprawy, spisaną przez samych jej uczestników, powinniście sięgnąć po tę książkę. Koniecznie! Nie będziecie żałować!

Po spotkaniu będzie możliwość nabycia drogą kupna książki z wyprawy i uzyskania osobistej dedykacji!!!

Andrzej Piętowski
podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Członek grupy Canoandes'79 (nagroda Super Kolosa 2000), kierował trwającą 33 miesiące akademicką wyprawą kajakową krakowskiego klubu "Bystrze", która dokonała spływów 35 (w tym 13 po raz pierwszy) rzekami amerykańskimi. W 1981 wraz z Jerzym Majcherczykiem, Piotrem Chmielińskim, Stefanem Danielskim, Krzysztofem Kraśniewskim, Jackiem Boguckim i Zbigniewem Bzdakiem spłynął rzeką Colca (Peru) w najgłębszym kanionie ziemi. Podsumowaniem tej wyprawy jest książka Canonades.

Pierwszy kajakarz, który przepłynął najwyższy odcinek peruwiańskiej rzeki Apurimac, dającej początek Amazonce.

Ogłoszenie stanu wojennego zaskoczyło go w Limie, gdzie już w grudniu 1981 współorganizował Komitet Obrony Solidarności, organizując przez 3 miesiące akcje pomocowe i humanitarne. W lutym 1982 wyemigrował do USA. Zdobywca Mount McKinley (1987), organizator wypraw rowerowych do źródeł Amazonki (1998 i 1999) oraz spływów pontonowych na Alasce rzeką Lake Creek. W 2000 kierownik międzynarodowej ekspedycji "Source of the Amazon 2000" pod patronatem National Geographic Society i Instytutu Smithsonian z Waszyngtonu, która w sposób naukowy określiła lokalizację źródeł Amazonki.

Zdobywca w 2002 najwyższego wulkanu Ekwadoru, Chimborazo (6300 m n.p.m.). Od marca 2009 członek elitarnego Explorers Clubu.

Zdobycie kanionu Rio Colca zostało uznane przez amerykański magazyn Paddler za jedno z najważniejszych dokonań eksploracyjnych XX w., a w 1984 wpisano je do Księgi rekordów Guinnessa. Ściany kanionu wznoszą się nad rzeką na wysokość sięgającą 4200 m, jest dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA. Polacy rozpoczęli wyprawę 18 maja 1981 w mieście Chivay, nadali spenetrowanym przez siebie miejscom kilka nazw, które zostały uznane przez peruwiański Instytut Geograficzny, np. Kanion Polaków, Wodospady Jana Pawła II czy Kanion Czekoladowy. Zdobywców kanionu przyjął prezydent Peru Fernando Belaúnde Terry.

Wstęp WOLNY.

Planowane rozpoczęcie prelekcji o godz.18:00, jednakże wszystkich zainteresowanych udziałem w naszych spotkaniach z książką bardzo prosimy o przybycie przynajmniej 30 minut przed rozpoczęciem wydarzenia, aby obsługa zdążyła do godziny rozpoczęcia przygotować wszystkie zamówienia i nie przeszkadzała w spokojnym wysłuchaniu prelekcji.

Opinie

Sprawdź się

W którym teatrze została została wystawiona sztuka na podstawie powieści Martyny Bundy "Nieczułość"?