• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Janusz Janowski. Malarstwo i Rysunek. Retrospektywa - wernisaż

Zapraszamy na wystawę "Janusz Janowski. Malarstwo i Rysunek. Retrospektywa" do Państwowej Galerii Sztuki.

10 - 30 kwietnia 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wernisaż: 6 października 2016 r., godz.19.30
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2

Ekspozycja czynna: od 7 października do 6 listopada 2016 r.,
od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 - 19.00.

Fragment tekstu do katalogu "Ikonograficzna analiza obrazów Janusza Janowskiego" autorstwa Adrianny Garnik: Jednym z kluczy do zrozumienia twórczości Janusza Janowskiego jest osadzenie jej w kontekście tradycji malarstwa europejskiego - zarówno na gruncie formy dzieł, ich treści, jak i przekazu filozoficznego i estetycznego.

Wydaje się, że do tego typu interpretacji- zachęca sam malarz w swoich licznych tekstach teoretycznych. W jednym z nich Janowski stwierdza: "Bezwzględna konieczność, jaką obarczony jest każdy artysta, samodzielnego docierania do esencji sztuki nie oznacza pomijania doświadczeń innych twórców, wręcz przeciwnie, stanowią one integralną część jego twórczego doświadczenia od momentu, w którym na nie natrafia w akcie tworzenia. Sztuka wydaje się być ideą, której artysta nie jest władny uwięzić w swoim dziele w jednoznacznej i ostatecznej formie, lecz która mimo to poprzez nie przeziera". Emulacja tradycyjnych wzorów pozwala malarzowi przyrównywać się do wielkich mistrzów malarstwa, zmierzyć się z ich malarskimi problemami i je przezwyciężyć poprzez doskonalenie własnych możliwości językowych i stylistycznych. A przez to staje się deklaracją przynależności do tradycji, którą artyści tworzyli na przestrzeni wieków.

Przyglądając się aktualnemu zwrotowi malarstwa ku przedstawieniu, Janowski konstatuje: "Twórczość Balthusa, Morandiego czy Freuda (...) wpisała się bodaj głębiej w świadomość współczesnego obserwatora i miłośnika sztuki niż wszystkie, choćby najgłośniejsze, dzieła post sztuki. Fakt ten uzasadnia nadzieję, że prawdziwe wspaniałe malarstwo na trwałe powróci, jako forma współczesnej sztuki (...) dzięki tym nielicznym malarzom, którzy w swych obrazach, określonych semantycznym bogactwem łacińskiej tradycji obrazowania, objawią dojmującą głębię prawdy ludzkiego bycia w świecie".

Artysta "musi być teologiem przez malarstwo, a nie obok malarstwa".

Patroni medialni: Polskie Radio Trójka, Gazeta Wyborcza, CoJestGrane24, Radio Gdańsk, Magazyn Prestiż, Trójmiasto.pl, Pomorskie.eu, Kulturonline.pl, In Your Pocket

Opinie

Sprawdź się

Anna Sakowicz napisała książkę “Czas grzechu”, która jest pierwszym tomem rodzinnej sagi zatytułowanej: