• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Festiwal o zapomnianych polskich bohaterach

Małgorzata Brylowska
18 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Marsze Żołnierzy Wyklętych w Trójmieście
Festiwal skupia się przede wszystkim na filmach dokumentalnych, jednak jedną z imprez towarzyszących będzie piątkowy koncert Maleo Reggae Rockers w klubie Ucho. Festiwal skupia się przede wszystkim na filmach dokumentalnych, jednak jedną z imprez towarzyszących będzie piątkowy koncert Maleo Reggae Rockers w klubie Ucho.

Trójmiejscy kinomaniacy nie mają czasu, by odetchnąć. Dopiero co skończył się 38. Gdynia - Festiwal Filmowy, a w czwartek w Gdyni rusza V Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, niezłomni, wyklęci". Trzydniowy maraton z opowieściami o nieznanych, powojennych bohaterach to kilkanaście godzin historii uchwyconej obiektywem kamery.



W konkursie bierze udział 18 filmów dokumentalnych o polskiej historii. Najlepszy zostanie nagrodzony Złotym Opornikiem. W konkursie bierze udział 18 filmów dokumentalnych o polskiej historii. Najlepszy zostanie nagrodzony Złotym Opornikiem.
Mylą się ci, którzy myślą, że festiwal filmowy, którego głównym założeniem jest szerzenie wiedzy historycznej na temat polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej, opozycji antykomunistycznej w PRL i "Solidarności" to przeżytek, a wartości propagowane przez organizatorów nadają się tylko do włożenia między karty historii.

- Wystarczy spojrzeć na repertuar TVP2. Cieszący się ogromną popularnością serial "Czas Honoru" doczekał się szóstej już serii nie dlatego, że tak chciała rada programowa. To widownia decyduje, co i kiedy chce oglądać. Rynkiem rządzą reguły marketingu, a w tej chwili seriale i filmy historyczne cieszą się ogromną popularnością - zauważa Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca festiwalu "Niepokorni, niezłomni, wyklęci".

Podczas imprezy, która potrwa od czwartku do soboty, 19-21 września będzie można obejrzeć 18 filmów konkursowych, wziąć udział w panelach dyskusyjnych, warsztatach i wieczornych koncertach. Wszystko po to, żeby historią zainteresować przede wszystkim młodzież.

- Często dokument czy historia jednego tylko człowieka może stać się scenariuszem do naprawdę dużego filmu. Tematów jest dużo, wystarczy je zebrać. A po co taki festiwal? Młodzi potrzebują kina opartego na prawdziwych historiach. Główny nurt kina odkleił się trochę od rzeczywistości, nieumiejętnie obserwując sytuację. Na całym świecie robi się coś "narodowego", z czego można być dumnym. Następuje renesans tematów historycznych, bo w końcu można je opowiadać - tłumaczy Arkadiusz Gołębiewski - Każdy sposób zafascynowania młodych jest dobry. Celem festiwalu jest właśnie zaszczepić świadomość historyczną i zachęcić młodych do rozwijania własnych inicjatyw.

Z myślą o młodych uczestnikach festiwalu powstał konkurs "Nakręć dziadka komórką" oraz warsztaty filmowe, które, oprócz nauki i dobrej zabawy, gwarantują, że w przyszłości historie najbliższych nie zostaną zapomniane. Dzień młodych twórców "Młodzi dla historii" (warsztaty filmowe i projekcje) rozpocznie się równolegle z panoramą kina europejskiego w sobotę o godz. 10 w Klubie Filmowym zobacz na mapie Gdyni.

Starsi festiwalowicze, oprócz oglądania filmów wyświetlanych w ramach konkursu o "Złoty Opornik" (od czwartku do soboty w Teatrze Miejskim zobacz na mapie Gdyni), będą mogli uczestniczyć w otwartych panelach dyskusyjnych w Teatrze Miejskim: "Jak prawdę historyczną przekładać na język filmu?" (czwartek, godz. 17), "Od Fordonu do Gołdapi" (piątek, godz. 12) czy "Przywracamy bohaterów" (sobota, godz. 17:15), na których gościć będą m.in.: Zofia Optułowicz-Pilecka (córka Rotmistrza Witolda Pileckiego), dr Andrzej Ossowski, Jan Pospieszalski, prof. Jan Żaryn, Andrzej Łukasiuk (syn Władysława "Młota" Łukasiuka) i byli żołnierze Armii Krajowej.

W piątek o godz. 20 w klubie Ucho zobacz na mapie Gdyni odbędzie się specjalny koncert zespołu Maleo Reggae Rockers w towarzystwie polskich wokalistek (m.in. Kasi Kowalskiej), który zaprezentuje autorski spektakl muzyczny "Panny Wyklęte".

Oprócz tradycyjnych "Złotych oporników" wyróżniających reżyserów dokumentów najlepiej oddających prawdę historyczną, po raz pierwszy jurorzy uhonorują także osoby znajdujące się zazwyczaj w cieniu kinematografii. Nagrody "Źródła" dla poszukujących prawdy historyków, na co dzień pomagających w pracy reżyserom, zostaną rozdane w sobotę o godz. 20 w Teatrze Miejskim podczas gali prowadzonej przez znanego z "Czasu Honoru" aktora Antoniego Pawlickiego. Uroczystość uświetni koncert Tadeusza Polkowskiego z orkiestrą symfoniczną.

Wstęp na projekcje i panele dyskusyjne jest wolny. Na warsztaty dla młodych twórców obowiązują zapisy. Zobacz szczegółowy program festiwalu.

Wydarzenia

V festiwal filmów dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" (10 opinii)

(10 opinii)
festiwal filmowy

Miejsca

Opinie (51)

  • CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

    • 16 3

  • Po 68 latach od zakończenia wojny,43lata od pamietnego grudnia 70roku,33lata od 80roku i 24 lata od 1989 roku czyli (2)

    momentów kiedy co bardziej krewcy patrioci mogli prawdziwie się wykazywać determinacją i energią gwoli wyzwalania kraju spod różnych jarzm dochowaliśmy się chyba współcześnie TEORETYCZNIE NAJBARDZIEJ PATRIOTYCZNEGO POKOLENIA MŁODZIEZY która niczego ciekawego w życiu nie zaznawszy (poza netem,furą ,skórą i komórą+TVi MAc Donaldem) aż się pali by pokazać i się wykazać jacy to oni nie następcy Trauguttów i Pileckich.
    Ale co z tego jest biciem piany i śmiesznym wymachiwaniem swoją wlasną chorągiewką i podbijaniem sobie bębenka to się może okazać w przyszłości kiedy będą musieli zademonstrować czynem jak słodko jest umierać za ojczyznę.Na razie niech sobie spokojnie i bezpiecznie nucą,śpiewają,pokrzykują , polując jednocześnie na odmieńców -zielonych kosmopolitów i kosmitów nie podzielających ich natchnienia oraz niech filmiki kręcą ,licytując się który większy patriota, który gorętszym uczuciem Ojczyznę darzy-darz bór...

    • 2 16

    • niech ten drugi umiera za ojczyzne (1)

      Powiedzenie Petaina
      Nie idzies na wojne umierać za ojczyne, idziesz by ten drugi skur..... n umarł za swoją

      • 1 0

      • zmanipulowany tekst dla lemingow

        Zeznaję, że z pierwszego wykształcenia jestem balistykiem wewnętrznym, ukończyłem ***, specjalność: budowa amunicji i rakiet. W czasie studiów przez 4 lata byłem stypendystą Ministra Obrony Narodowej. Po skończeniu studiów miałem pracować w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w Zielonce. Tam miało być moje miejsce służby. Z obowiązku służby zostałem zwolniony rozkazem MON i skierowany do pracy na Politechnice Warszawskiej, na wskazanym przeze mnie Wydziale Mechaniczno-Technologicznym. W 1979 r. skończyłem pracę doktorską w ***, w zakresie dynamiki materiałów. Po tym zostałem zwolniony rozkazem MON z obowiązku służby wojskowej i przeszedłem na tzw. listę rezerwową wsparcia dla WITU, co obowiązywało tylko na wypadek mobilizacji. Na tym moja kariera, jeśli chodzi o sprawy wojskowe się zakończyła. Uczestniczyłem w różnych pracach badawczych dla wojskach, związanych z budową rakiety przeciwpancernej. Moja praca magisterska obejmowała problematykę związaną z napędem rakietowym na paliwo stałe. Za pracę tę dostałem nagrodę MON. Po doktoracie w 1981 r. przeszedłem z wydziału ***, gdzie przez 5 lat pracowałem w grupie zajmującą się technologią silników lotniczych. W 1983 r. wyjechałem z Polski na kontrakt do Uniwersytetu Technicznego w ***. Był to uniwersytet mający być konkurencją dla uczelni w Rostock. Pracowałem w ramach tematu, w który zaangażowane było ponad 30 uczelni niemieckich, w tym uniwersytet Bundeswehry, obejmujący kwestie związane ze spawaniem pod wodą. Program jaki wtedy opracowałem, został później sprzedany firmie Haliburton. W 1989 r. wyjechałem do ***, gdzie otrzymałem stanowisko starszego wykładowcy, odpowiadające tytułowi docenta na Uniwersytecie ***. W tej uczelni pracowałem do 2003 r. W 2000 roku skończyłem moją współpracę z Uniwersytetem *** w zakresie spawania podwodnego. W *** od 1996 do 2003 r. byłem przedstawicielem firmy ***, zajmującą się produkcją broni nuklearnej i elektrowni atomowych, obecnie nazywa się ***. Tam opracowałem dwa programy na symulacje przemian fazowych w stopach stałych, co jest ważne dla symulacji obiektów spawanych. Pierwszy raz do *** pojechałem w 1995 r. do Uniwersytetu w ***, gdzie w ramach urlopu udzielonego mi z macierzystej uczelni pracowałem dla firmy ***, dla działu obsługującego elektrownie atomowe, gdzie zajmowałem się bezpieczeństwem z zakresie połączeń spawanych. Pracowałem dla nich do ***, drugi raz pojechałem do *** w 2000 r. i przez 1,5 roku dalej pracowałem dla *** Jeśli chodzi o moje kontakty z lotnictwem, to 3 lata temu objąłem temat dla WSK Rzeszów, z udziałem 3 uczelni i jednego instytutu badawczego w zakresie silników turbinowych. Udział w tym brały ***. 3 miesiące temu wdrożyłem w *** platformę informatyczną do projektowania połączeń spawanych w silnikach turbinowych. Tak wygląda moja kariera zawodowa w zakresie termodynamiki i lotnictwa.
        Mimo tak zwartego opisu, przedstawiające bogate doświadczenie świadka, Agnieszka Kublik określiła prof. Rońdę jako osobę, która nie jest i nigdy nie była specjalistą w dziedzinie lotnictwa.oczytaj o doświadczeniu tych profesorów i wyrwanych z kontekstu cytatach wyborczej.
        Przyklad nr1
        N

        • 5 0

  • a po jakiemu ta notka

    Festiwal o bohaterach? Zamiast oglądać filmy, może warto zapisać się na lekcje polskiego...

    • 3 4

  • jestem w szoku (3)

    Trójmiasto napisało o żołnierzach wykletych. Chyba będzie telefon z góry i ktoś poleci.
    Oczywiście na festiwal warto sie wybrać.
    A co do zainteresowania historia i popularności ostatnio takich przedsięwzięć to jest po prostu głód prawdy. Dlatego tez taka popularnosc tygodników niepokornych czy związanych z nimi miesięczników historycznych

    • 19 2

    • niestety ale po 1989 zakłamywanie naszej historii przez czynniki oficjalne jest w modzie

      • 10 0

    • głód prawdy :) no nie roźśmieszaj mnie. Ale to już było. (1)

      Skrajna prawica, jako typowe homosovietikusy, spadek po PRL, na siłę chcą zbudować sobie jakiś nowy mit i ten mit narzucić całej reszcie społeczeństwa.

      Ale my pamiętamy za czasów PRL takie numery, jak to władza próbowała wmówić ludożerce, że jedynymi partyzantami walczącymi z okupantem było AL i BCh. Teraz to samo słyszymy o tzw. wyklętych. No nie bądźcie żałośni. Polska zasługuje na normalnych bohaterów, a nie popłuczyny po ONR, OWP i innych przedwojennych faszystów, którym się nie udało.

      • 0 4

      • do nauki matole

        Jw

        • 4 1

  • Przeciez ktos walczył o naszą wolność, może i mało skutecznie ale ginął, cierpiał , a teraz to wszystko be? A może tylko grill i ciepła woda w kranie są ważne?

    • 11 1

  • a po co tam Pospieszalski ? (3)

    Jeśli jest tam Pospieszalski i Żaryn to i tak wyjdzie że Tusk albo jego dziadek sa wszystkiemu winni. Po co niszczyć fajna inicjatywę obecnością oszołomów, którzy na domiar złego mają prowadzić warsztaty z młodzieżą. Miałem nadzieję, że chociaż Trójmiasto jest wolne od psychoprawicy.

    • 1 15

    • psychoprawica

      określenie wyjątkowo trafne :)

      Starzy kawalerowie antysemici, popłuczyny po ubekach kręcące się z jednej prawicowej kanapy do drugiej, no i młodzi naładowani adrenaliną gimbusy, którym zabroniono we własnym kraju hajlować.

      • 0 3

    • nie masz pojęcia o czym piszesz. O Tusku nie bylo ani słowa. SŁuchaj dalej swoich mediów i wierz w te brednie które rozpowszechniają!

      • 2 0

    • Obejrzyj "Kern" Królikiewicza to zrozumiesz jacy politycy sa zagrożeniem dla Polski!

      • 0 0

  • Bohaterem naszych czasów jest....

    mamy Bohatera a jest nim Kuba Wojewódzki , ehh co za czasy

    • 2 0

  • REWELACJA

    Super wydarzenie i koncerty!!!

    • 3 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Protestanckie przekazy ikonograficzne które można zobaczyć w Dworze Artusa w Gdańsku to...?

 

Najczęściej czytane