• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

ze sceny na ekran / z ekranu na scenę

26 marca - 31 maja 2024, godz. 9:00

Wstęp wolny

17 maja - 18 sierpnia 2024

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
ze sceny na ekran/z ekranu na scenę - wystawa plakatów

W Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca, otwieramy naszą nową ekspozycję plakatów w foyer Teatru Wybrzeże . Do głównego foyer Teatru Wybrzeże zapraszamy na wystawę "ze sceny na ekran/z ekranu na scenę".

Wystawa czynna w godzinach 12.00 - 17.00. A z ważnymi biletami także przed każdym spektaklem.

"Persona" to kolejna z naszych premier, po "Zmierzchu bogów" i "Szefie wszystkich szefów", dla której inspiracją był film, a w warstwie literackiej - filmowy scenariusz. Przedstawień, które do takich źródeł sięgają pojawiło się w ostatnich latach kilka.W teatrach polskich, europejskich i światowych. Czy traktowanie filmowego scenariusza, scenariusza oryginalnego - nie stanowiącego adaptacji istniejącego uprzednio utworu literackiego - to chwilowa moda, znak czasu czy też zakorzeniający się teatralny trend - czas pokaże. Warto jednak to zjawisko zauważyć i zarejestrować.

Wystawa towarzysząca premierze "Persony", a właściwie obu premierom, bo i "Naszym najdroższym", zbiegającym się z Dniem Teatru, jest właśnie próbą takiej rejestracji - poprzez plakaty zaprezentujemy kilkanaście polskich teatralnych prezentacji filmowych scenariuszy. A przy okazji przypomnimy również o zjawisku odwrotnym - o teatralnych korzeniach licznych scenariuszy filmowych, czyli o filmowych adaptacjach dramatów Eurypidesa, Shakespeare'a, Czechowa, Williamsa, Fredry a nawet Bałuckiego i wielu, wielu innych. To wciąż jeszcze zjawisko znaczniejsze, ilościowo przynajmniej, towarzyszące kinu od samej jego kołyski, i wciąż nie stanowiące zamkniętego rozdziału.

Wystawa nasza stwarza też okazję do spotkania z wybitną twórczością plakatową naszych najwybitniejszych grafików - i tych którzy polską szkołę plakatu tworzyli - Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy, Eryka Lipińskiego, Romana Cieślewicza, Waldemara Świerzego, Józefa Mroszczaka, Franciszka Starowieyskiego - i tych, którzy ją do dziś kontynuują - Wiktora Sadowskiego, Andrzeja Klimowskiego, Mirosława Adamczyka, Grzegorza Laszuka, Roberta Czerniawskiego.



Opinie

Sprawdź się

Patronką którego trójmiejskiego teatru jest Agnieszka Osiecka?