• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gdański Festiwal Muzyczny 2010: Józef Elsner

Wydarzenie w ramach

10 - 18 maja 2024

Gdańsk
bilety 10 - 126 zł
Kup bilet

29 czerwca - 7 lipca 2024, godz. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert kameralny
Fryderyk Chopin - Inspiracje i tradycja
Józef Elsner
Gdański Festiwal Muzyczny 2010

Wystąpią:
Justyna Reczeniedi - sopran
Elżbieta Wróblewska - mezzosopran
Roman Perucki - pozytyw
Kwartet Prima Vista
Krzysztof Bzówka - I skrzypce
Józef Kolinek - II skrzypce
Dariusz Kisieliński - altówka
Zbigniew Krzymiński - wiolonczela

W programie:
JÓZEF ELSNER Kwartet smyczkowy d-moll op. 8 nr 3
JÓZEF ELSNER Muzyka podczas Mszy Świętej z odgłosem wdzięcznych pieni, sł. Kazimierz Brodziński (Msza G-dur op. 75)

JUSTYNA RECZENIEDI
Jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Wielkiego. Studiowała na wydziale wokalnym w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Zdzisławy Donat. Uczelnię tę ukończyła z wyróżnieniem, zdobywszy wcześniej dyplom magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 2004 r. na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej partią Fiordiligi w Cosi fan tutteoraz Cherubina w Weselu Figara W. A. Mozarta. Do największych osiągnięć artystycznych śpiewaczki należą występy m.in. w Tokio City Opera w ramach japońskiego tournee w listopadzie i grudniu 2006 r. Justyna Reczeniedi prezentowała swe umiejętności po raz drugi w tym kraju jako solistka koncertów z Warsaw Chamber Ensemble pod batutą K. Bumanna. Od stycznia 2007 r. jest solistką Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, kreując rolę Basi w przedstawieniu Zabobon czyli Krakowiacy i Górale K. Kurpińskiego i Papageny w spektaklu W krainie czarodziejskiego fletu W. A. Mozarta. Występuje również w Śpiewniku domowymMarii Fołtyn.

ELŻBIETA WRÓBLEWSKA
Absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej im.F.Chopina. Zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w 2001 roku partią Olgi w zrealizowanym przez Akademię Muzyczną przedstawieniu "Eugeniusza Oniegina" P.Czajkowskiego. Wzięła udział w prowadzonym przez Alberto Zeddę kursie Accademia Rossiniana 2003 w Pesaro we Włoszech, a nastepnie wystapiła w spektaklu Il viaggio a Reims w ramach Rossini Opera Festival. Od 2003 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracuje również z Teatrem Wielkim Opera Narodową (Delia w "Il Viaggio a Reims" G.Rossiniego, Guwernantka w "Damie Pikowej" P. Czajkowskiego, udział w Via Sancta Włodka Pawlika oraz w spektaklu Michała Znanieckiego "Mandragora", Doremik w "Magicznym Doremiku" Marty Ptaszyńskiej), z Teatrem Wielkim w Poznaniu (Jadwiga w "Strasznym Dworze" Moniuszki i Cherubin w "Weselu Figara" Mozarta), a także z Operą Śląską w Bytomiu (Orfeusz w "Orfeuszu i Eurydyce" Glucka). Często wykonuje równiez muzykę oratoryjną (m.in. J.S. Bacha, G.F. Haendla, A. Caldary, W.A. Mozarta, G.Rossiniego) oraz lirykę wokalną kompozytorów polskich i zagranicznych.

ROMAN PERUCKI
Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku, w klasie organów prof. Leona Batora. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku od roku 1997 oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; pełni funkcję I organisty Katedry Oliwskiej, zasiada w Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim. Koncertuje w kraju i za granicą (w całej Europie, USA, Japonii, Australii, Ameryce Południowej). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego we włoskim Kaltern, w Opavie, w Paryżu, Petersburgu i Kaliningradzie, a także dyrektorem i jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka w Gdańsku. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski.

KWARTET PRIMA VISTA
Należy do najciekawszych i najlepszych polskich zespołów kameralnych. Zaskakuje rozległość zainteresowań repertuarowych i konsekwencja w propagowaniu dzieł kompozytorów polskich. Szczególnym zainteresowaniem Kwartetu Prima Vista cieszy się twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonywana corocznie na Festiwalu Mozartowskim w Warszawie. Zespół grywa także z upodobaniem muzykę salonową XIX i XX wieku. Współpracuje również z muzykami jazzowymi jak pianiści: Filip Wojciechowski (Chopin - jasna strona księżyca. Impresje jazzowe), Krzysztof Herdzin (płyta Seriale, seriale), Andrzej Jagodziński i Marcin Masecki (płyta Gdzie są filmy z tamtych lat), saksofoniści Henryk Miśkiewicz i Zbigniew Namysłowski.
Kwartet koncertował na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Grecji Kanadzie, USA, Japonii, Korei Południowej, Malezji i na Borneo. Od maja 2003 roku Kwartet Prima Vista działa jako samodzielny zespół w ramach Warszawskiej Opery Kameralnej.

Opinie

Sprawdź się

Jakie dwie sztuki zrealizował w Teatrze Wybrzeże Jan Klata?