• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Inauguracja 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej (1 opinia)

maj 26

niedziela, godz. 16:00

bilety 25-35 zł
Kup bilet

23 - 28 maja 2024

Gdańsk
bilety 25-70 zł
Kup bilet
Roman Perucki - organy
The Gdansk Philharmonic Brass
Orkiestra Symfoniczna PFB
Massimiliano Caldi - dyrygent

Szczegółowe informacje o wykonawcach:

The Gdansk Philharmonic Brass Zespół powstał w 1979 roku z inicjatywy Tadeusza Kassaka, kierownika artystycznego zespołu. Muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej w Gdańsku i członkami orkiestry symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Szeroki repertuar kwartetu zawiera utwory od wczesnego baroku do współczesności, a także kompozycje jazzowe i muzykę popularną. Zespół występował wielokrotnie w kraju i za granicą (Austria, Niemcy, Włochy, Bułgaria, Szwecja), dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, rejestrując różnorodny repertuar.
Kwartet jest autorem licznych prawykonań, w tym także utworów na kwartet z orkiestrą smyczkową, organami i chórem. W ostatnich latach powstało kilkanaście kompozycji (P. Moss, Zb. Pniewski, Zb. Kruczek, B. Riemer, T. Kassak, M. Bembinow, R. Twardowski), specjalnie dedykowanych "The Gdansk Philharmonic Brass".
Majnowszy projekt z udziałem kwartetu to "OLO WALICKI METALLA PRETIOSA"
z udziałem L. Możdżera - fortepian , M. de Martina (RFN) - perkusja, oraz kompozytora i pomysłodawcy projektu Olo Walickiego - kontrabas. Prawykonanie projektu odbyło się podczas 45 Festiwalu Jazz Jambore 2003.
 
Zespół występuje w składzie:
Janusz Szadowiak - trąbka, flügelhorn, trąbka piccolo
Lucjan Sierpowicz - trąbka, flügelhorn
Mirosław Merchel - waltornia
Tadeusz Kassak - puzon


Roman Perucki: ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986r . Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej od roku 1997 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; jest I organistą Katedry Oliwskiej, członkiem Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim; jest powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów, a także remontów i restauracji historycznych organów w Archidiecezji Gdańskiej i na terenie całej Polski.

Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej, z którym zorganizuje wiele koncertów (np. ostatni występ znakomitej artystki Teresy Żylis - Gara) Dba o restaurację zabytków tej jednej z największych i najpiękniejszych świątyń w Polsce.

Jest Dyrektorem Konkursu Chórów "Maria Cantat", członkiem jury Konkursu Pieśni Religijnej w Jastarni, organizatorem Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni.
Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA, Japonia, Australia, Ameryka Południowa). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy) i Opavie (Czechy), w Paryżu, ostatnio w 2005r. w Petersburgu, a wcześniej w Kaliningradzie (Rosja). Jest Dyrektorem i jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku jak również członkiem jury konkursu organowego w Rumi. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz prowadzi wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski

W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. W roku 2005 r. grał m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Gandawie, na nowych organach Katedry Lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli. Ponadto grał na słynnych organach w Katedrze w Rydze. Miał przyjemność występować na wielu znamienitych, międzynarodowych festiwalach. Występował również jako kameralista i solista m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, z Orkiestrą Agnieszki Duczmal, z Orkiestrą Nationale Porto i ze znakomitymi solistami. Dużą cześć koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką Marią Perucką, znakomitą skrzypaczką w zakresie wykonywania muzyki barokowej.



Massimiliano Caldi od września 2006 roku jest Muzycznym i Artystycznym Dyrektorem Orkiestry Kameralnej "Silesia" w Katowicach, a od 1998 jest pierwszym dyrygentem Orkiestry Kameralnej w Mediolanie.
Massimiliano Caldi pełni również funkcję Dyrektora Artystycznego festiwalu "Musica in Valle" w Weronie, od 2004 roku jest honorowym dyrygentem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego oraz doradcą w projektach artystycznych Hausmusik organizowanych przez Rotary International.

Urodził się w Mediolanie, studiował w Civica Scuola di Musica, Accademia Musicale Pescarese oraz w Accademia Chigiana w Sienie. Uzyskał dyplom ukończenia klasy fortepianu w Konserwatowium w Vincenza i dyrygentury w Konserwatorium w Turynie. Studiował również kompozycję. Jego nauczycielami byli: Paola Girardi, Franco Gallini, Antonio Eros Negri, Piero Bellugi, Donato Renzetti, Ilyia Musin, Myung-Whun Chung, Yurj Temirkanov i Ervin Acél. Uczestniczył w "Wiener Meisterkurse für Musik" pod kierunkiem Julius Kalmar oraz w projekcie "Young European Conductors" w Szkole Muzycznej w Fiesole.

W 1999 roku zbobył I nagrodę poczas VI Midzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach a w 1993 wygrał III Międzynarodowy Konkurs im.Dino Niculescu w Rumunii.

Od 1991 roku dyrygował takimi dziełami jak: Orphée et Eurydice Glucka, La Bohème Pucciniego, Salomè Straussa, Rigoletto, La Traviata i Il Trovatore Verdiego, Rapsodia Satanica i Cavalleria Rusticana Mascagniego, Carmina Burana Orffa, I Due timidi i La notte di un nevrastenico Roty, Norma Belliniego, Peter Uncino Tutiniego, Il Barbiere di Siviglia Rossiniego.


Opinie (1)

  • Koncert wspaniały ,wykonanie mistrzowskie.Muzyka inna skłaniająca do refleksji.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Max Lars to pseudonim którego trójmiejskiego pisarza?

 

Najczęściej czytane