• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

aMuz na A+ - Akademia Muzyczna pochwaliła się studentami

Ewa Palińska
4 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (15)
 W piątkowy wieczór studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku zaprezentowali szeroki przekrój swoich umiejętności. Na zdj. żeński, jazzowy kwintet wokalny. W piątkowy wieczór studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku zaprezentowali szeroki przekrój swoich umiejętności. Na zdj. żeński, jazzowy kwintet wokalny.

Ma swoją siedzibę w centrum Gdańska, ale co tak naprawdę dzieje się w murach Akademii Muzycznej? Kogo się tam kształci i jaką muzykę na co dzień grają studenci? Odpowiedzi na te pytania postanowił udzielić prof. Ryszard Minkowski, rektor aMuz, zapraszając sympatyków uczelni na koncert , prezentujący szeroki przekrój tego, nad czym aktualnie pracują studenci. Publiczność była oczarowana i w trakcie koncertu kilkakrotnie podrywała się z miejsc, nagradzając młodych artystów owacją na stojąco.IMPREZY I WYDARZENIA Koncerty w Akademii Muzycznej w Gdańsku

maj 10-18
Gdański Festiwal Muzyczny 2024
Kup bilet


Czy byłe(a)ś kiedyś na koncercie w Akademii Muzycznej?

Decyzją ministra Edukacji i Nauki Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku uzyskała kategorię A+, czyli najwyższą ocenę dotyczącą jakości naukowej za lata 2017-2021.

Prof. Ryszard Minkiewicz, rektor uczelni, stwierdził, że to idealna okazja do tego, aby pokazać najpierw (w piątek, 3 marca) sympatykom akademii, a później (w sobotę, 4 marca) wszystkim mieszkańcom Trójmiasta, co dzieje się w jej murach.

Gdańska uczelnia wśród najlepszych Gdańska uczelnia wśród najlepszych

 • Julia Ostaszewska - śpiew, Andrzej Sienkiewicz - fortepian.
 • Piotr Pawlak
 • Kwintet: Albert Woelke - akordeon, Józefina Bałdyka - skrzypce, Paweł Żyłowski - gitara elektryczna, Jakub Kaczkowski - kontrabas, Jakub Kucharek - fortepian.
 • Alicja Sobstyl - wokalistyka jazzowa, Szymon Zalewski - kontrabas.
 • Nikolina Gąsior - śpiew solowy, Aleksandra Szymczewska - fortepian.

Uczelniany miszmaszPiątkowy koncert był wydarzeniem zamkniętym i adresowanym głównie do tych, którzy na co dzień wspierają uczelnię. Na widowni zasiedli urzędnicy, konsule honorowi, przedstawiciele policji, straży pożarnej czy straży granicznej, przedstawiciele innych trójmiejskich uczelni wyższych oraz liczna reprezentacja Gdańskiego Klubu Biznesu.

Sam rektor, otwierając wydarzenie, nazwał je "koncertem patchworkowym", bo program był kompilacją tego, nad czym aktualnie pracują studenci na różnych wydziałach. Taki uczelniany miszmasz. I faktycznie, od tej różnorodności mogło zakręcić się w głowie, bo wysłuchaliśmy prezentacji solistów, zespołów kameralnych i orkiestr. Muzyki od romantycznej po współczesną. Klasyki, rozrywki i jazzu.Rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku, prof. Ryszard Minkiewicz, witał gości osobiście, przed wejściem do sali koncertowej, a później zrobił to raz jeszcze, tym razem już ze sceny. Rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku, prof. Ryszard Minkiewicz, witał gości osobiście, przed wejściem do sali koncertowej, a później zrobił to raz jeszcze, tym razem już ze sceny.

Od klasyki po jazz i rozrywkęKoncert otworzył wybitny pianista, a przy tym człowiek wielu talentów - Piotr Pawlak, czarując słuchaczy swoją interpretacją "Życzenia" Fryderyka Chopina w transkrypcji na fortepian Franciszka Liszta.

Student Akademii Muzycznej i absolwent UG najlepszy na Pomorzu Student Akademii Muzycznej i absolwent UG najlepszy na Pomorzu

Bardzo dobrze zaprezentowała się też sopranistka Nikolina Gąsior, która - przy akompaniamencie Aleksandry Szymczewskiej: fortepian - wykonała "Pieśni księżniczki z baśni op. 31" do tekstów siostry Szymanowskiego - Zofii, której są także dedykowane.

Po muzykach klasycznych scenę we władanie przejęli studenci Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej, którzy od pierwszej chwili skradli serca publiczności swoimi energetycznymi i barwnymi interpretacjami. Tu na szczególne uznanie zasłużył sobie jazzowy zespół wokalny, złożony ze studentek studiów magisterskich. Po amerykańskich standardach jazzowych i fenomenalnym polskim akcencie - "Byłaś serca biciem" z repertuaru Andrzeja Zauchy w aranżacji Sławka Jaskułke, w wykonaniu kwintetu z klasy kameralistyki - usłyszeliśmy "Jesień" z Czterech pór roku Astora Piazzoli.Gdańska Orkiestra Akordeonowa Pulsanti skradła serca słuchaczy

Gdańska Orkiestra Akordeonowa PulsantiKtoś mnie kiedyś zapytał, skąd wiadomo, że jakieś wykonanie jest dobre. Bo przecież, gdy się idzie na taki koncert, jak ten piątkowy w Akademii Muzycznej, czy na koncert do filharmonii, to występują artyści, którzy są wykształceni i powinni grać wyłącznie dobrze. Są jednak takie prezentacje, które znacznie się wybijają, a wtedy nawet niewyedukowany muzycznie słuchacz ma poczucie, że to, czego słucha, jest bardziej niż dobre. Jest znakomite! Inaczej reaguje na taką muzykę, wydzielają się endorfiny.

I choć nie jest w stanie ocenić jakości, to ma świadomość tego, że jest to muzyka, która porusza go na wskroś. Że to coś niesamowitego. Tak w piątkowy wieczór poczuła się publiczność, kiedy Gdańska Orkiestra Akordeonowa Pulsanti grała kompozycję zatytułowaną "Enigma", autorstwa Krzysztofa Falkowskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wykonawcy zostali należycie nagrodzeni gromkimi brawami i okrzykami zachwytu, ale ja chciałabym też pogratulować Pawłowi Zagańczykowi, który prowadzi ten zespół. Bo jest to zespół niezwykły, który oprócz niesamowitej techniki posiada też ogromną wrażliwość muzyczną. A taka mieszanka to uniwersalny wytrych, otwierający serca nawet najbardziej wymagających słuchaczy.

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku

Akademia koncertuje regularnie i zaprasza wszystkichW drugiej części koncertu zaprezentowały się dwie orkiestry Akademii Muzycznej w Gdańsku. Orkiestra Kameralna Camerata Gedania, prowadzona przez Andrzeja Kacprzaka, wykonała "Orawę" Wojciecha Kilara, a Orkiestra Symfoniczna aMuz pod dyr. Sylwii Janiak-Kobylińskiej - poemat "Amerykanin w Paryżu" George'a Gershwina. Oba zespoły grały tak fantastycznie i emocjonalnie, że po zakończeniu publiczność nagrodziła je owacją na stojąco.

Koncert aMuz na A+ został przygotowany spontanicznie, pod wpływem chwili. Rektora jednak instynkt nie mylił i przegląd uczelnianych aktualności okazał się strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze dlatego, że słuchaczom został zaprezentowany bardzo szeroki przekrój tego, w jakich kierunkach kształci się studentów w gdańskiej akademii muzycznej. Po drugie, publiczność miała okazję przekonać się, że uczelnia nie jest miejscem hermetycznym i wyobcowanym, do którego mieszkańcy Trójmiasta nie mają wstępu. Przeciwnie, koncerty studentów organizowane są regularnie, z reguły udział w nich jest darmowy, zachęcająca jest też lokalizacja - przystanki tramwajowe i autobusowe znajdują się przecież tuż obokMapka.

Wojciech Kilar, "Orawa"

Orkiestra Kameralna Camerata Gedania pod dyr. Andrzeja Kacprzaka

Jeśli ktoś jest na bakier z klasyką, Akademia Muzyczna w Gdańsku może mu zaoferować sporą dawkę wysokich lotów jazzu czy muzyki rozrywkowej w ogóle. Wszystkie informacje na temat koncertów organizowanych na terenie uczelni zamieszczamy w naszym Kalendarzu imprez.

Piątkowy koncert, o którym piszę, zostanie powtórzony w sobotę o godz. 18. Udział jest darmowy, wejściówki można pobrać ze strony amuz.gda.pl .

Wydarzenia

Koncert aMuz na A+ (3 opinie)

(3 opinie)
muzyka poważna, jazz

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (15)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Nad głowami spacerujących sopockim deptakiem, na terenie kościoła Św. Jerzego, zlokalizowano pomnik poświęcony jednemu z popularnych polskich „misiów”. To:

 

Najczęściej czytane