- 1 Niecodzienny pochód w centrum Sopotu (19 opinii)
- 2 Arcydzieło włoskiej opery w Gdańsku (4 opinie)
- 3 Dużo ciekawych koncertów w czerwcu (11 opinii)
- 4 Wraca jeden z najciekawszych festiwali (19 opinii)
- 5 Teatr Szekspirowski szuka wolontariuszy (44 opinie)
- 6 Widowiskowy spektakl w Teatrze Wybrzeże (5 opinii)
Decyzją ministra Edukacji i Nauki Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku uzyskała kategorię A+, czyli najwyższą ocenę dotyczącą jakości naukowej za lata 2017-2021. Tym samym gdańska aMuz znalazła się w uczelnianej ekstralidze. To szczególne wyróżnienie przyznawane przez Komisję Ewaluacji Nauki MEiN trafia tylko do wybitnych jednostek i daje zarówno duże korzyści, jak i możliwości.
Koncerty w Akademii Muzycznej w Gdańsku - Kalendarz imprez
- Kategorię A+ w Polsce wśród uczelni artystycznych zaledwie kilka polskich ośrodków, w tym nasza akademia - podkreśla prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz, rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku. - Jest ona przyznawana tylko tym jednostkom, których działalność uznana jest za wybitną, czyli porównywana jest do wiodących europejskich ośrodków naukowych oraz doceniana za granicą. Dlatego tak wysoka ocena pracy naszej uczelni to ogromne wyróżnienie.
Jednostki naukowe porównywane są według specjalnego algorytmu w ramach grup wspólnej oceny (GWO), odpowiadających głównym obszarom badań. Ostateczne oceny Komisji Ewaluacji Nauki są podstawą przyznania przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego następujących kategorii naukowych:
- A+ (poziom wiodący);
- A (poziom bardzo dobry);
- B (poziom zadowalający z rekomendacją wzmocnienia działalności);
- C (poziom niezadowalający).

Kategorię A+ otrzymują nieliczne jednostki spośród tych, które spełniają wymagania kategorii A w ramach danej grupy wspólnej oceny, a ponadto wyróżniają się szczególnie wysokim poziomem badań naukowych. Wyłaniane są one na podstawie odrębnej oceny eksperckiej.
- To z pewnością wielki sukces społeczności akademickiej aMuz - mówi dr hab. Monika Karwaszewska, pełnomocnik rektora ds. ewaluacji jakości działalności naukowej. - To wyróżnienie jest wynikiem wytężonej pracy nauczycieli akademickich oraz prowadzania przez nich działalności naukowej i artystycznej na najwyższym, światowym poziomie. Wieloletnie badania naukowe w zakresie twórczości artystycznej pozwoliły wykazać ogromny wpływ działalności na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki, co zostało docenione przez grono ekspertów. Nie tylko jednak ci, których działalność została wytypowana do oceny eksperckiej, ale wszyscy członkowie Społeczności Akademickiej aMuz mogą dzisiaj cieszyć się z tego sukcesu.
Zdaniem dr hab. Moniki Karwaszewskiej kategoria A+ gwarantuje gdańskiej uczelni nie tylko uznanie i prestiż w środowisku akademickim w kraju i za granicą, ale także prowadzenie działalności artystycznej, naukowej i twórczej na możliwie wysokim poziomie.
- Ta wysoka, jakościowa ocena zapewnia nam nadawanie stopni naukowych w zakresie sztuki, dalsze prowadzenie Szkoły Doktorskiej z udziałem wykwalifikowanej kadry naukowej oraz - co najważniejsze - prowadzenie projektów naukowych, artystycznych z wykorzystaniem bogatej i nowoczesnej infrastruktury.
To niejedyne korzyści.
- Zyskujemy też możliwość tworzenia nowych kierunków studiów bez zgody właściwego ministra ds. szkolnictwa wyższego - dodaje prof. dr hab. Marek Rocławski. - Możemy też prowadzić zarówno studia jednolite magisterskie, jak i nostryfikacje dyplomów doktorskich.
Opinie wybrane
-
2023-02-15 16:15
nie od dziś wiadomo, że to jedna z lepszych uczelni muzycznych w Polsce (2)
muzycy stąd grają na całym świecie
- 34 6
-
2023-02-17 08:26
tak, na calym swiecie ...
Ale nie w kraju...
- 2 0
-
2023-03-04 12:05
jest rok 2023 i raczej powiedzenie "na całym świecie' nie robi wrażenia, w ciagu doby możesz znaleźć się na dowolnym kontynencie. Tylko Kto normalny chciałby się tułać po obczyźnie, bo w jego kraju nie ma miejsca zatrudnienia? Nie uważam, zeby to był jakiś zaszczyt, wręcz jest to przykre.
- 0 0
-
2023-02-21 01:17
A ja polecam najlepszą moim zdaniem książkę odnośnie Trójmiasta, Nikodem Skotarczak Nikoś Ruletka życia wdowy po Nikosiu, każdy powinien przeczytać.
- 6 0
-
2023-02-15 20:37
ha ha... (3)
ciekawe, bo tłumy (nie tylko) skrzypków stamtąd wychodzących nie mają pracy po studiach. Ranking podbija chyba wydział jazzowy, gdzie ludzie sami się organizują, albo kilka jednostek wybitnych- solistów instrumentalistów, które nawet nie chodzą na zajęcia a znalazły się w tej szkole trochę przypadkiem (ze względu na kontakty) ;) pamiętam z zajęć
ciekawe, bo tłumy (nie tylko) skrzypków stamtąd wychodzących nie mają pracy po studiach. Ranking podbija chyba wydział jazzowy, gdzie ludzie sami się organizują, albo kilka jednostek wybitnych- solistów instrumentalistów, które nawet nie chodzą na zajęcia a znalazły się w tej szkole trochę przypadkiem (ze względu na kontakty) ;) pamiętam z zajęć jak jeden profesor mówił, że ta uczelnię "powinni zamknąć". Ale to byl to człowiek trzeźwo myślący i zatroskany przyszłością absolwentów, nie tylko tym, że to wykładowcy mają etat.
- 12 15
-
2023-02-15 20:54
"tłumy (nie tylko) skrzypków stamtąd wychodzących nie mają pracy po studiach"
Sugerujesz, że jest taki popyt na skrzypków, że z innych uczeni od razu wszyscy lądują z angażem?
- 8 0
-
2023-02-15 22:14
Typie znam mnóstwo osób, które ukończyły AM (1)
I znalazły pracę na luzie, jeśli nie w orkiestrach za granicą, to w różnych miejscach w Polsce. Wystarczy się otworzyć na możliwości, bo polscy muzycy są bardzo doceniani poza granicami naszego kraju.
- 5 3
-
2023-02-16 09:49
nie każdy może tak sobie wyjechać za granicę czy do innego miasta. Z resztą z angielskim to u studentow amuz naprawdę róznie, raczej na minus niż plus. Różne ludzie mają obowiązki i nie dla kazdego praca jest rzeczą nr 1 w życiu więc powodzenia w szukaniu pracy dla muzyka w miejscu zamieszkania tak, żeby nie dojeżdzać 1,5 h w jedną stronę.
Mówię raczej o pracy jako nauczyciel instrumentu, niż instrumentalista, to chyba oczywiste, że nie da się wyżyć z samego grania.- 1 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.