• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zremiksuj stocznię w pięć minut

Łukasz Stafiej
12 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Stocznia i Solidarność zremiksowana

Dzięki temu projektowi z legendą Stoczni Gdańskiej zmierzyć może się każdy internauta z dowolnego miejsca na świecie. Do końca kwietnia potrwa konkurs Dock's Docs Gdańsk Remix na najlepszy filmowy remiks poświęcony stoczni.



Czy Stocznia Gdańska wciąż może być insprującym artystów tematem?

Pomysł na miksowanie archiwalnych materiałów wideo poświęconych konkretnemu miejscu nie jest nowy. W poprzednich latach francuski Institut National de l'Audiovisuel - największe na świecie archiwum telewizyjno-radiowe - udostępniał filmowym amatorom z całego świata multimedia dotyczące m.in. Paryża czy upadku muru berlińskiego. Nagrodzone w konkursie filmy okazały się pomysłowymi miksami historycznych obrazów z nowoczesnymi multimediami, które pokazywały wybrany temat z zupełnie nowej perspektywy. Podobny cel przyświeca Dock's Docs Gdańsk Remix.

- Szukamy wspólnego spojrzenia, które połączy temperaturę historycznych wydarzeń z dystansem, jaki daje nam czas. Wierzymy, że filmy z doków przyniosą nowe spojrzenie nie tylko na historię Stoczni Gdańskiej i polsko-europejską drogę do wolności, ale też dadzą nam cenną perspektywę na przyszłe lata wspólnej obecności w Europie - mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, organizatora konkursu.

Wbrew pozorom konkurs wcale nie jest adresowany do zawodowych filmowców. Swój stoczniowy remiks może zrobić każdy internauta z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy, że ściągnie z sieci udostępnione przez organizatora filmy lub materiały dźwiękowe i za pomocą choćby najprostszego programu do montażu ułoży maksymalnie 5-minutową filmową opowieść o stoczni. Prace oceni międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą operator Zbigniew Rybczyński, artysta Wilhelm Sasnal, medioznawca Ryszard Kluszczyński, dziennikarz Nick Holdsworth i dyrektor INA, Mathieu Gallet.

- Na autorów trzech najlepszych prac czeka filmowe stypendium w prestiżowym Ina Sup pod Paryżem oraz prezentacja filmów podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu - informuje Sławomir Czarnecki, rzecznik gdańskiego biura Europejskiej Stolicy Kultury 2016, partnera projektu.

Materiały udostępnione przez organizatorów pochodzą z różnych źródeł. Są to m.in. francuskie reportaże z lat 80. ubiegłego wieku, w których pokazywano wydarzenia stoczniowe bez charakterystycznej dla ówczesnej polskiej telewizji cenzury oraz filmy z archiwów fundacji Video Studio Gdańsk, której członkowie kręcili powstawanie Solidarności przemyconymi do stoczni kamerami. Multimedia udostępnili również gdańscy artyści - nagrania stoczniowych dźwięków przygotował Adam Witkowski, natomiast wideo artyści związani ze stoczniową Kolonią Artystów.

- Udostępniliśmy kilka filmów, które rejestrują stoczniową rzeczywistość w latach 2002-2008, czyli w czasie, gdy mieszkaliśmy i tworzyliśmy na tym terenie - mówi Sylwester Gałuszka, który razem z Robertem Jurkowskim działają jako Robotnicy Sztuki PGR Art. - Można na nich zobaczyć m.in. stoczniowe budynki, które zostały zburzone, wnętrza nieistniejącej hali cesarskiej czy nieczęsty widok otwartej bramy historycznej, przez którą przez kilka dni remontu portierni wchodzili stoczniowcy.

Od połowy marca Gałuszka z Jurkowskim poprowadzą również warsztaty multimedialne przybliżające konkurs Dock's Docs Gdańsk Remix. W planach oprócz nauki montowania i filmowania jest również wycieczka do stoczni z kamerami.

Konkurs potrwa do końca kwietnia. Więcej informacji na stronie organizatora.

Opinie (20) 1 zablokowana

  • zremiksowac to my mozemy (1)

    ale wladze miasta i tych zachlannych na nasze wyplaty w Warszawie. Foczekacie sie takiego remiksu ze nie bedzie wiedzial jeden z drugim gdzie glowa a gdzie reka.

    • 2 0

    • i w którą stronę lotnisko...

      • 1 0

  • fajmy artowy filmik pokazujący, co zostało po stoczni

    "Stocznia spojrzenie... The Shipyard - a look from inside"

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki nietypowy jubileusz obchodził w październiku 2010 roku maestro José Maria Florencio?

 

Najczęściej czytane