• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

"Złote Kreacje." Jubileusz 50-lecia sztuki projektowania biżuterii w ASP w Łodzi.

17 kwietnia - 8 maja 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny
maj 26

niedziela, godz. 10:00 - 15:00

Gdynia,
bilety 30 zł
ulgowy 20 zł
przedsprzedaż 25 zł
Kup bilet
Złote Kreacje - wystawa jubileuszowa

Mija 50 lat od założenia przez Lenę Kowalewicz Pracowni Projektowania Biżuterii przy PWSSP w Łodzi i tym samym narodzin łódzkiego środowiska złotniczego. Ekspozycja ta ma na celu ukazanie historii polskiego złotnictwa w okręgu łódzkim, jego przekształceń i ewolucji. To także doskonała sposobność do prześledzenia, jak daleką drogę przeszła wizja Władysława Strzemińskiego, kluczowej postaci łódzkiego środowiska artystycznego, przetransponowana przez Lenę Kowalewicz na język biżuterii.

"Złote Kreacje" to wystawa wyjątkowa, ilustrująca proces przemian, jakie przeszło zjawisko biżuterii artystycznej od 1959 do 2009 roku. To prezentacja dorobku ludzi, którzy swoimi obiektami udowodnili, że biżuteria to sztuka "czysta", równa rzeźbie i malarstwu. Kontynuując ideologię Władysława Strzemińskiego (który wciąż silnie wpływa na łódzką Akademię Sztuk Pięknych) i Leny Kowalewicz-Wegner (spiritus movens Katedry Biżuterii), artystów z łódzkiego kręgu złotniczego można przypisać do tzw. "łódzkiej szkoły projektowania". Ich współczesny, najwybitniejszy spadkobierca, prof. Andrzej Szadkowski oraz aktualny Kierownik Katedry prof. Andrzej Boss, wraz z dzisiejszym gronem pedagogicznym, kultywują idee swych wielkich poprzedników, tworząc znaczące centrum edukacji dla artystów-złotników. Prezentowane dziś Złote Kreacje są dowodem na to, że tradycja i założenia "łódzkiej szkoły projektowania" nie odeszły w zapomnienie i wychowują kolejne pokolenia wybitnych artystów.

Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi powołano wiosną 1945 roku na jej pierwszego dyrektora mianując prof. Leona Ormezowskiego (1896-1949). Jednym z najwybitniejszych artystów tworzących ciało pedagogiczne PWSSP był Władysław Strzemiński (1893-1952), spadkobierca artystycznych i pedagogicznych idei Bauhausu i Kazimierza Malewicza (1878-1935), którego duch do dziś wyczuwalny jest w szkolnych murach i kreacjach młodych artystów. Jego ideą była sztuka, która miała zrewolucjonizować świat i przeniknąć życie codzienne. Był twórcą łódzkiej awangardy, "artystą rewolucyjnym", wizjonerem i intelektualistą. Od 1987 roku Władysław Strzemiński stał się patronem łódzkiej szkoły, do dziś kontynuującej jego idee i pasję twórczą.
Obecny Wydział Tkaniny i Ubioru, w ramach którego funkcjonuje Katedra Biżuterii, powstał na przełomie 1946 i 1947 roku, jako Wydział Włókienniczy. Jego kierownikiem był wspomniany już prof. Ormezowski. To właśnie w ramach tego wydziału w 1959 roku powstała pierwsza w Polsce Pracownia Projektowania Biżuterii, pierwotnie nazwana Pracownią Drobnych Form. Założyła ją Lena Kowalewicz-Wegner (1924-1989), artystka, absolwentka PWSSP, studentka Władysława Strzemińskiego w Zakładzie Plastyki Architektonicznej i wybitny pedagog. W 1972 roku powstała druga, równoległa Pracownia Projektowania Galanterii Metalowej Przemysłowej, na czele której stanął prof. Zygmunt Ogrodowski. Z czasem obie pracownie połączono w Pracownię Projektowania Biżuterii i Galanterii, od 1984 roku kierowaną przez prof. Andrzeja Szadkowskiego. W 2002 roku Pracownię Projektowania Biżuterii i Galanterii przekształcono w dzisiejszą Katedrę Biżuterii, w ramach której funkcjonują 3 Pracownie - Podstaw Projektowania Biżuterii, Biżuterii, Projektowania Form Złotniczych - oraz pracownie warsztatowe, m.in. Pracownia Technologii Emalii. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie zarówno młodzież jak i działający już artyści mogą zdobyć wykształcenie od doskonalenia warsztatu, poprzez historię biżuterii i podstawy marketingu, uzyskując tytuł magistra sztuki. Aktualny zespół dydaktyczny tworzą uznani artyści, m.in. prof. Andrzej Szadkowski (od 1995 - pierwszy
w Polsce profesor w specjalizacji: projektowanie biżuterii; długoletni kierownik Katedry Biżuterii i jej założyciel) oraz prof. Andrzej Boss (od 2008 roku pełniący funkcję kierownika Katedry). Od 1998 przy Kolegium Mody na Wydziale Tkaniny i Ubioru utworzono studia licencjackie ze specjalnością "projektowanie biżuterii", które od 2001 roku kontynuować można na Magisterskich Studiach Uzupełniających.

Opinie

Sprawdź się

Na podstawie jakiej książki nakręcono film, w którym w głównych rolach wystąpili Magdalena Cielecka i Paweł Deląg?