• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rusza kolejna edycja Weekendu Architektury

Łukasz Stafiej
5 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najpopularniejszą atrakcją imprezy są spacery tematyczne po gdyńskich ulicach i budynkach. Najpopularniejszą atrakcją imprezy są spacery tematyczne po gdyńskich ulicach i budynkach.

Spacery po mieście, debaty, wystawy i projekcje filmowe poświęcone tematyce architektonicznej - to program Weekendu Architektury, który od czwartku do niedzieli potrwa w Gdyni. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.



Gdyńska architektura:

To już ósma edycja imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń w Gdyni. Co ważne, Weekend Architektury nie jest wydarzeniem ściśle branżowym - program zainteresuje architektów i konstruktorów, ale również osoby pasjonujące się historią, sztuką czy po prostu zwracające baczną uwagę na otaczającą ich przestrzeń miejską.

- Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Weekendu Architektury jest "kooperacja" - informuje Jacek Debis z Agencji Rozwoju Gdyni, która organizuje imprezę. - Proces, bez którego współcześnie trudno jest wyobrazić sobie efektywne funkcjonowanie nowoczesnych biur architektonicznych, skuteczne wdrażanie ambitnych planów rozwoju i rewitalizacji miast, dzielnic czy realizację zaawansowanych projektów na styku publiczno-prywatnym.
Impreza potrwa od czwartku do niedzieli i podzielona jest na kilka bloków tematycznych, z których największą popularnością co roku cieszą się spacery tematyczne. W tym roku będzie można przejść się m.in. szlakiem modernistycznych dachów i tarasów (6.09, godz. 9, start Miejska Informacja); wziąć udział w spacerze połączonym z fotografowaniem architektury willowej w Gdyni (6.09, godz. 12:30, start Infobox); poznać tajniki taniego budownictwa mieszkaniowego na Działkach Leśnych (8.09, godz. 9, start Miejska Informacja) czy przyjrzeć się architekturze Oksywia (9.09, godz. 9, start kościół Garnizonowy). Udział jest bezpłatny, więcej informacji tutaj.

W czwartek ruszą także trzy festiwalowe wystawy. Zdjęcia uczestników konkursu "Gdyński Modernizm w Obiektywie 2018" będzie można oglądać od godz. 16 w Miejskiej Informacji oraz Gdyńskim Centrum Filmowym. Organizatorzy pokażą 60 z prawie 800 nadesłanych prac. W tym ostatnim miejscu po godz. 17 odbędzie się również wernisaż fotograficznej wystawy "Nowoczesne gdyńskie wille z okresu międzywojnia".

W programie znalazły się również projekcje filmów poświęconych architekturze. Podczas przedfestiwalowego pokazu zobaczymy "Nowy Frankfurt. Edycja Bauhaus" (5.09, godz. 18, Muzeum Miasta Gdyni). Będzie można też obejrzeć takie filmy jak "Hawana - sztuka budowania ruin" (6.09, godz. 18, Muzeum Miasta Gdyni); "Obywatelka Jane. Walka o miasto" (7.09, godz. 19, Gdyńskie Centrum Filmowe); "Barbicania" (8.09. godz. 19:15, GCF), "Wielka Architektura" (9.09, godz. 20, GCF). Wstęp wolny.

Ważnym - szczególnie dla osób mocniej zaangażowanych w temat architektury i urbanistyki - elementem programu będą festiwalowe prelekcje i debaty: "Życie między budynkami" (7.09, godz. 12, GCF), "Modernizm a kontekst miejsca" (8.09, godz. 12, Konsulat Kultury) oraz "Bliskie spotkania z architekturą współczesną" (9.09, godz. 14, GCF). Udział jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy.

W prelekcjach wezmą udział m.in. Bolesław Stelmach, Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski, Cezary Bednarski, Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski, Barbara Marchwicka, Paulina Kisiel, Grzegorz Piątek, Kazimierz Butelski, Michał Stangel, Maciej Nagórski, Monika Arczyńska, Łukasz Pancewicz, Michał Pszczółkowski, Anna Orchowska-Smolińska, Hubert Bilewicz, Grzegorz Mik, Marcin Szerle i Weronika Szerle.

Imprezą towarzyszącą Weekendowi Architektury będzie debata miejsko-architektoniczna pt. "Ocieplanie wizerunku. Jak modernizować powojenną architekturę", organizowana wspólnie z Biennale Traffic Design (8.09, godz. 17, GCF).

Wydarzenia

VIII Weekend Architektury

wykład / prezentacja, spotkanie

Miejsca

Opinie (23) 2 zablokowane

  • W Gdańsku mamy 2 dekady dewelopera.

    • 3 3

  • WAŻNE

    Ważne jest to, co teraz napiszę. Ludzieeee, czy Wy nie potraficie wziąć się za pracę i rodzinę... Wymyślacie jakieś dziwa, jakieś Swingersy, Gangbangi, zamiany żon, teraz architektura! Idźcie do pracy jak ludzie, w Niedzielę do kościoła i żyjcie jak ludzie

    • 5 8

  • będę jęczał ale nie bez powodu

    jak można wypuścić folder z błędem na pierwszej stronie? za co ktoś bierze pieniądze?

    dziś byłem na spacerze (tarasy i dachy) i jestem jednak bardzo zawiedziony - a mam do czego porównywać, bo w tym roku byłem na prawie wszystkich spacerach

    facet może i sympatyczny, ale w praktyce robił za odźwiernego - pojedyncze, skąpe informacje raz na 30 minut to jednak za mało, brakowało absolutnie narracji

    wydaje się także, ze nie było absolutnie żadnej myśli przewodniej - po prostu wchodziliśmy tam gdzie się dało

    to może i jest ciekawe spojrzenie na miasto z innej perspektywy, i to z miejsc, do których raczej trudno dotrzeć, ale po oficjalnym spacerze spodziewałbym się jakiejś narracji

    zastanawiam się czy dawać drugą szansę człowiekowi, bo jutro też ma prowadzić inny spacer

    jednak te organizowane przez przewodników PTTK były o wiele bardziej edukacyjne i coś można było się dowiedzieć, nawet jeśli czasem nie do końca wszystko było zgodne z prawdą, ale 99% miało sens

    to jest pytanie ogólne o to w jaki sposób wydawane są publiczne pieniądze, bo ktoś za to wszystko płaci - a jeśli już w podatkach zrzucamy się na to, to jednak dobrze byłoby, by to nie była fuszerka, ale działania profesjonalne

    od remontu ulicy po takie spotkania

    • 2 2

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Autorką cyklu o "Kici Koci" jest?

 

Najczęściej czytane