• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zawisza Czarny w Czarnej Sali

Łukasz Rudziński
12 lutego 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Pierwszym spektaklem, jaki ujrzymy w Czarnej Sali, jest "Zawisza Czarny" w reż. Adama Orzechowskiego. Pierwszym spektaklem, jaki ujrzymy w Czarnej Sali, jest "Zawisza Czarny" w reż. Adama Orzechowskiego.

Trudno wyobrazić sobie lepszy utwór na inaugurację Czarnej Sali w Teatrze Wybrzeże, niż "Zawisza Czarny" Juliusza Słowackiego. Premiera sztuki w reżyserii Adama Orzechowskiego i zarazem nowego miejsca odbyła się w czwartek, 11 lutego.



Czy kolejne sceny i nowe teatry w Trójmieście są potrzebne?

Nowa scena Teatru Wybrzeże mieści się w głównym budynku Teatru Wybrzeże, na trzecim piętrze, w dawnej sali 314. Będzie to najmniejsza zawodowa scena dramatyczna Trójmiasta, obliczona na zaledwie 80 miejsc (tyle samo widzów pomieścić może scena offowego Teatru w blokowisku, prowadzonego przez Klub Plama). Służyć ma za miejsce prezentacji kameralnych spektakli małoobsadowych i umożliwić aktorom bliski kontakt z widownią.

Zobacz galerię zdjęć ze spektaklu Zawisza Czarny

- Aby dostać się do Czarnej Sali trzeba wejść głównym wejściem teatru, udać się schodami po prawej stronie na drugie piętro, mijając foyer Dużej Sceny i górne foyer - instruuje Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże.

Inauguracyjny dla tej sceny spektakl "Zawisza Czarny" został tak pomyślany, że wszyscy widzowie wspólnie udają się na salę. Dopiero podczas kolejnych spektakli tej sceny (premiery w marcu i kwietniu) sami będziemy szli do Czarnej Sali.

Pomysł na scenę dramatyczną o tej właśnie nazwie nie jest nowy - Czarna Sala działała w Teatrze Wybrzeże w latach 1977-2003. Jej siedziba mieściła się wtedy w budynku dzisiejszego Hotelu Wolne Miasto, przy ulicy Św. Ducha. Imię swojego patrona ówczesna Czarna Sala otrzymała w 1993 roku, dziesięć lat po śmierci Stanisława Hebanowskiego - reżysera teatralnego, tłumacza i kierownika artystycznego Teatru Wybrzeże (1973-1980). Zaprezentowano na niej kilkadziesiąt spektakli, m.in. "Godzinę kota" Pera Olova Enquista w reżyserii Krzysztofa Babickiego (1993), "Tutam" Bogusława Shaeffera w reżyserii Barbary Sass (1994), "Drogę do Mekki" Athola Fugarda w reżyserii Adama Orzechowskiego (1994). Grał tam również studencki Teatr Wybrzeżak.

Po otwierającym działalność nowej sceny spektaklu "Zawisza Czarny" w reż. Adama Orzechowskiego, w Czarnej Sali pojawią się "Persona" Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (premiera 14 marca) oraz "Orgia" Piera Paolo Pasoliniego w reżyserii Wiktora Rubina (premiera kwiecień 2010).

Inaugurujący działalność Czarnej Sali spektakl powstał na podstawie "Zawiszy Czarnego" Juliusza Słowackiego, nieukończonego dramatu, poświęconego Bitwie pod Grunwaldem i śmierci Zawiszy Czarnego z Grabowa - słynnego, otoczonego legendą rycerza, uznawanego za symbol cnót rycerskich. Ponieważ tekst "Zawiszy Czarnego" nigdy nie uzyskał ostatecznego kształtu, pełen jest poprawek autora i nieścisłości, co uniemożliwia jednoznaczną jego rekonstrukcję.

Scenariusz gdańskiej realizacji na podstawie fragmentów "Zawiszy Czarnego" napisał dramaturg Teatru Wybrzeże, Jakub Roszkowski. Spektakl reżyseruje dyrektor Teatru, Adam Orzechowski, który wyreżyserował w Wybrzeżu m.in. "Intymne lęki", "Farsę z Walworth", "Ożenek", "Wiele hałasu o nic", czy "Tajemniczą Irma Vep".

Miejsca

Spektakle

Opinie (15) 2 zablokowane

  • Panie Adamowiczu

    Kiedy nowe pociagi SKM?

    Przeciez ten jezdzacy od lat 70tych zlom to wstyd na cala Polske.

    • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Tajemniczy artysta, nazywany "gdyńskim Banksym", którego serię rzeźb można było zobaczyć w różnych zakątkach Gdyni, ma ksywkę:

 

Najczęściej czytane