• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zaczytaj się na wiosnę. Polecamy książki z Trójmiasta: nowa Bunda, Ślubowski i inni

Magdalena Raczek
29 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (33)
W naszym cyklu Zaczytane Trójmiasto polecamy nowe książki z Trójmiasta. W tym odcinku podobnie do pogody w marcu - różnorodnie i wszystkiego po trochu.
W naszym cyklu Zaczytane Trójmiasto polecamy nowe książki z Trójmiasta. W tym odcinku podobnie do pogody w marcu - różnorodnie i wszystkiego po trochu.

W naszym cyklu Zaczytane Trójmiasto znajdziecie nowości wydawnicze z trójmiejskim akcentem. Polecamy tu książki autorów i wydawców z Trójmiasta oraz tytuły, których akcja dzieje się w naszym regionie lub tematycznie go dotyczą. Są to publikacje wszelkich gatunków - od powieści, przez poezję, książki popularnonaukowe, pozycje dla dzieci i młodzieży, po albumy i inne. W tym odcinku - w marcu jak w garncu - podobnie u nas, bardzo różnorodnie i wszystkiego po trochu.Wydawnictwa z Trójmiasta


Nasze rekomendacje tworzymy we współpracy z lokalnymi wydawcami, a także na podstawie kwartalnika "Nowości Regionalne". Obecnie jest już dostępny 36 numer "Nowości Regionalnych" wydawanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, z którą również współpracujemy. W naszym cyklu staramy się pokazać całe spektrum dotyczące lokalnego rynku wydawniczego, odnotowując zarówno najważniejsze premiery oraz znane nazwiska, jak i te niszowe, a także książki debiutantów oraz samowydawców. Nie są to recenzje książek - recenzjami zajmujemy się w osobnym dziale, do którego czytania również zachęcamy.

Gdańsk Czyta Gdańsk Czyta "Nieczułość". Czytelnicy wybrali lekturę na 2023 rok

"Podwilcze" Martyny Bundy"Podwilcze" Martyna Bunda "Podwilcze" Martyna Bunda
Na tę książkę długo, bo aż 3 i pół roku, czekali wielbiciele twórczości Martyny Bundy, autorki bestsellerów "Nieczułość" i "Kot niebieski". "Podwilcze" (wyd. Literackie) jest powieścią o podskórnie pulsującym pożądaniu, odkrywaniu swojej tożsamości i długiej drodze, jaka do tego prowadzi. O wstydzie, zagłuszaniu potrzeb i poczuciu własnej wartości. O różnych obliczach piękna i o tym, jaki wpływ na dorastające dziewczęta mają ich matki i duchowe przewodniczki. Wreszcie o relacji między człowiekiem i zwierzęciem, więziach między kulturą a naturą. Jak zwykle u Bundy pierwsze skrzypce grają kobiece bohaterki - tym razem jest to Kornelia, Narcyza i pies Sonia. Opis fabuły: Kornelia wraz z matką wiodą skromne życie, w którym dyscyplina jest ważniejsza od czułości. Kiedy staje się pewne, że ojciec i mąż już nigdy do nich nie wróci, pocieszenie ma nieść przygarnięty pies. Sonia da im o wiele więcej, niż z początku mogłoby się wydawać. Dzięki niej Kornelia pozna Narcyzę - tajemniczą kobietę, z którą połączy ją silna więź. Książka ukazała się dokładnie w Dzień Kobiet, 8 marca.

Recenzje książek z Trójmiasta"Sopoty" Tomasza Słomczyńskiego"Sopoty" Tomasza Słomczyńskiego "Sopoty" Tomasza Słomczyńskiego
Sopot powstał około tysiąca lat temu. Pierwszy raz stał się modny i prestiżowy już w XVI wieku, kiedy zamożni gdańszczanie zaczęli budować tam letnie rezydencje. 100 lat później pojawili się pierwsi patoturyści. To szwedzcy żołnierze urządzający w swoich kwaterach hałaśliwe pijatyki. Minęły wieki, ale pewne rzeczy się nie zmieniły. Miasto, które w XIX wieku oficjalnie zyskało status uzdrowiska, do dziś zmaga się z nadmiarem uciążliwych gości. Sopot to jednak nie tylko polskie San Remo. Jego kształt i charakter przez stulecia tworzyli kolejni mieszkańcy - polscy, niemieccy, kaszubscy, żydowscy. Wszyscy zostawili w nim swoje ślady, podobnie jak kolejne władze, które kształtują miejski krajobraz. Sopocianie omijają Monciak i rzadko zaglądają na molo. Prawdziwe życie toczy się w bocznych uliczkach, na werandach, blokowiskach, wzgórzach, w sopockim lesie. Za przewodnika po tym świecie mamy Tomasza Słomczyńskiego - bo "Sopoty" (wyd. Czarne) to również osobista historia autora i jego rodziny, opowieść o niełatwych relacjach z miastem, fascynacjach i rozczarowaniach, odejściach i powrotach."Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie" Michał Ślubowski "Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie" Michał Ślubowski

"Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie" Michała ŚlubowskiegoLada chwila premierę będzie miała również nowa książka Michała Ślubowskiego, którą już można przedpremierowo zamawiać w promocyjnej cenie na stronie wydawnictwa Marpress. W "Proszarkach, celebrytkach i świętych..." Michał Ślubowski ponownie oprowadza nas po dawnym Gdańsku, podążając śladami kobiet. Przywraca pamięć o zapomnianych mieszkankach (proszarki, pierwsze profesjonalne położne, oliwskie gospodynie) i o wyjątkowych gościniach (mistyczka Margery Kempe, królowa Ludwika Maria Gonzaga, królowa Maria Kazimiera Sobieska, pruska królowa Luiza). Tak jak w poprzedniej książce, czyli "Czarownicach, mieszczkach, pokutnicach", także tutaj snuje arcyciekawą opowieść, która zachęca do poznawania gdańskiej historii i do spacerów po mieście.

Spotkanie z Michałem Ślubowskim wokół książki odbędzie się 4 kwietnia o godz. 18 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.


"Elfy Londynu" Marta Dziok-Kaczyńska "Elfy Londynu" Marta Dziok-Kaczyńska

"Elfy Londynu" Marty Dziok-Kaczyńskiej"Elfy Londynu" (wyd. Uroboros) to wielowątkowa opowieść o konfliktach rasowych, o ambicjach i życiu zdeterminowanym rodowymi powinnościami. Marta Dziok-Kaczyńska we współczesnej i ikonicznej przestrzeni stworzyła całkiem nowe uniwersum. To nowy intrygujący głos polskiej fantastyki. Akcja powieści rozgrywa się we współczesnym Londynie, w którym elfy i ludzie żyją wspólnie, na podobnych zasadach. Autorką książki jest Marta Dziok-Kaczyńska - "Riennahera" - rozpoznawalna blogerka i influencerka, z pochodzenia gdańszczanka. O Gdańsku w swoich mediach społecznościowych pisze: "Tutaj się urodziłam, wychowałam, to moja mała ojczyzna, która kolosalnie wpłynęła na to, kim jestem. Swoimi legendami, estetyką, swoim duchem i ideami. Kiedy myślę ojczyzna - myślę przede wszystkim o Gdańsku, nie o Polsce. Czy to dla mnie najlepsze polskie miasto? Bez dwóch zdań".

"Matki przodem. Jak wylądowałyśmy w ciemnej d***e" Joanny Mokosy-Rykalskiej"Matki przodem. Jak wylądowałyśmy w ciemnej d***e" Joanna Mokosa-Rykalska "Matki przodem. Jak wylądowałyśmy w ciemnej d***e" Joanna Mokosa-Rykalska
Joanna Mokosa-Rykalska to pochodząca z Gdańska blogerka i pisarka, nazywana Bareją w spódnicy, warszawianka z wyboru, przez lata związana z Radiem Gdańsk, gdzie była dziennikarką. Jest także producentką filmową. Debiutowała książką pt. "Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d... wzięte" i "Matki przodem" (wyd. Wielka Litera) to swoista kontynuacja tamtej książki. Bohaterką jest Joanna - kierowniczka produkcji filmowej, która jest już zmęczona życiowym szpagatem między pracą, czyli wieczną gonitwą a rodziną. Pewnego "wesołego" wieczoru Joanna wraz z szalonymi przyjaciółkami wpadają na pomysł babskiego wyjazdu do luksusowego spa w Budapeszcie. Postanawiają kompletnie wyłączyć się z rozpędzonego życia i żeby było jeszcze bardziej ekstremalnie, nie zabierają ze sobą telefonów. Choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Joanna nie powinna tam jechać, to po krótkich życiowych turbulencjach siedzi z dziewczynami w samolocie, ćwicząc węgierskie słówka. Co się wydarzyło i jakie przygody spotkają bohaterki, dowiecie się z książki.

"Matka siedzi z tyłu" w Sopocie. Spotkanie autorskie z Joanną Mokosą-Rykalską

"Sanatorium" Marka Konarskiego 
"Sanatorium" Marka Konarskiego

"Sanatorium" Marka Konarskiegonakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się trzymająca w napięciu książka Marka Konarskiego, autora z Gdyni pt. "Sanatorium". Bohaterami są trzej miłośnicy futbolu - Krążek, Basti i Mich, którzy właśnie rozpoczynają kolejne wspólne wakacje w słonecznej Gdyni. Na osiedlowym boisku są nie do pokonania. Co się jednak stanie, gdy do ich świata niespodziewanie wkroczy widmo śmierci? Na drodze występku, kłamstwa i zbrodni wszystkie chwyty są dozwolone. Dla ciężko chorego ojca Krążka jedynym ratunkiem jest leczenie w amerykańskiej klinice, które wiąże się z ogromnymi kosztami... Od tej pory w głowach nastolatków plącze się tylko jedna myśl: jak zdobyć pieniądze? Rozpoczyna się walka drużyny z nowym, dużo silniejszym przeciwnikiem... Czy zdołają odnieść zwycięstwo? Dowiecie się z książki.

Na koniec jak zawsze przedstawiamy rekomendacje wydawców i bibliotekarzy. Od tego odcinka polecamy również książki "nietrójmiejskie" wydawców z Trójmiasta, aby pokazać szerszą ofertę naszych lokalnych oficyn.

  • "Rywal diabła" Adrian Bednarek
  • "Rywal diabła" Adrian Bednarek
  • "Rywal diabła" Adrian Bednarek

Wydawca polecaTytuł: "Rywal diabła"
Autor: Adrian Bednarek
Wydawnictwo: Grupa Zaczytani

- Dotychczasowe problemy w raju to nic w porównaniu z tym, co Adrian Bednarek zgotował swoim bohaterom w nowym tomie serii o Kubie Sobańskim... Co się stanie, gdy seryjnego mordercę zacznie tropić jego Rywal? Przygotuj się na solidną dawkę emocji - nadchodzi przeciwnik godny krakowskiego Rzeźnika Niewiniątek! Od kiedy Sonia Wodzińska dostaje listy, w których nadawca chwali się odkryciem jej tajemnic, jest cieniem samej siebie. Nie ma pojęcia, jak groźny to przeciwnik i czego od niej chce. Najgorsze, że musi stawić mu czoła całkiem sama - zapowiada wydawca.
  • "Korona śniegu i krwi" Elżbieta Cherezińska audiobook
  • "Korona śniegu i krwi" Elżbieta Cherezińska książka

Bibliotekarz polecaTytuł: "Korona śniegu i krwi"
Autor: Elżbieta Cherezińska
Wydawnictwo: Zysk i s-ka

- Historyczne powieści Elżbiety Cherezińskiej prócz form papierowych przybierają ostatnio postać audiobooków. Zachęcam zarówno do przeczytania, jak i posłuchania cyklu "Odrodzone królestwo" autorki z Kołobrzegu - o czasach rozbicia dzielnicowego na terenach dzisiejszej Polski (1138-1320). Wszystkie tworzące go części kipią od niezliczonego bogactwa wydarzeń i ciekawych - głęboko zarysowanych - postaci. Nie tylko pierwszo-, ale i drugo-, i trzecioplanowych. Należy do nich książę gdański Mściwój II (1220-1294), który z braku dziedzica przepisał Pomorze Gdańskie księciu Przemysłowi II, księciu poznańskiemu, wielkopolskiemu i krakowskiemu, co umożliwiło mu koronację na króla Polski. Elżbieta Cherezińska uczyniła Mśiwoja II drugoplanowym bohaterem pierwszego tomu cyklu - "Korony śniegu i krwi", przedstawiając jako człowieka z krwi i kości, do bólu naturalnego. Przyznam, że podczas lektury tej książki oczami wyobraźni widziałam go niczym żywego. Miał klika wad, z których nie zdawał sobie sprawy. Był gwałtowny, wulgarny, szybko zmieniał zdanie, lubił jeść i pić ponad miarę - co najgorsze, wszystko to często nachodziło go jednocześnie - rekomenduje Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego - starszy kustosz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

Wydarzenia

Spotkanie z Michałem Ślubowskim wokół książki Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie

spotkanie

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (33)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwsza nazwa Muzeum Miasta Gdyni to:

 

Najczęściej czytane