• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Wydarzenie aktualne
Gdańskie Targi Książki 2023
PATRONAT

Spotkanie z Michałem Ślubowskim wokół książki Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza 4 kwietnia na spotkanie z Michałem Ślubowskim wokół książki Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie.


Bohaterkami tej książki są gdańszczanki. Niektóre z nich znamy z imienia i nazwiska, jak Annę Renatę Breyne, Almę Richter czy Johannę Schopenhauer. Inne możemy poznać jedynie zbiorowo, jako członkinie grup społecznych: zakonnic, służących, proszarek czy położnych.

Obok mieszkanek Gdańska bohaterkami zbioru felietonów historycznych są również wybitne postaci swoich czasów, które gościły w mieście: angielska mistyczka Margery Kempe, niemiecka aktorka Karoline Bauer, kilka polskich królowych, pruska królowa Luiza. Oficjalnie nie sprawowały władzy i nie mogły samodzielnie decydować o swoim losie, ale ich wpływ na politykę, kulturę czy religię był bezsprzeczny. Dzięki książce Proszarki, celebrytki i święte historia Gdańska po raz kolejny zostaje uzupełniona o perspektywę herstoryczną.

Michał Ślubowski: Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, przewodnik po Górze Gradowej i Oliwie, pracownik Hevelianum. Autor książek Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne (2020) oraz Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie (2023). Twórca strony Gedanarium, poświęconej historii Gdańska i życiu jego mieszkańców. Wspólnie z żoną Alicją nagrywa podkasty Gdańskie makabreski i Historia Gdańska dla każdego. Stypendysta Miasta Gdańska oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka na Strzyży, jest opiekunem psa Lucka.

Prowadzenie: Ewa Jasińska

Ewa Jasińska: absolwentka politologii oraz filologii włoskiej, animatorka kultury, przewodniczka PTTK po Trójmieście, koordynatorka sieci współpracy instytucji kultury na Starym Mieście RadUNIA Kultury, kieruje Działem Międzynarodowym w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Marpress.

Opinie

Sprawdź się

Skąd nazwa statku Sołdek?