• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa plakatów Wiktora Sadowskiego

Zapraszamy na wystawę plakatów Wiktora Sadowskiego do górnego foyer Teatru Wybrzeże. Wernisaż towarzyszyć będzie premierze spektaklu "Maria Stuart" w reżyserii Adama Nalepy 26 września.

17 kwietnia - 8 maja 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny

26 marca - 31 maja 2024, godz. 9:00

Wstęp wolny
Wiktor Sadowski od uzyskania dyplomu w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego warszawskiej ASP w 1981 stał się jednym z najbardziej wyrazistych i rozpoznawalnych twórców polskiego plakatu. Już pierwsze, powstające na zlecenie jedynego wówczas filmowego dystrybutora prace zdradzały pojawienie się twórcy odrębnego, obdarzonego nie tylko niepospolitym talentem ale i własnym charakterem pisma, znakomitym warsztatem i nieszablonowym poczuciem malarskiej metafory.

Jego drapieżne, brutalne, nierzadko krwawe ale przy tym niejednoznaczne i poetyckie plakatowe obrazy szybko zyskały mu uznanie i prestiż - już w dwa lata po debiucie został laureatem Międzynarodowego Biennale Plakatu za plakat do spektaklu baletowego GOYA, w rok później zdobył złoty medal na katowickim Biennale Plakatu Polskiego a w 1986 I i III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Plakatu Teatralnego w Osnabruck a potem m.in. nagrody International Association of Business Communicators, Art Directors Club w Nowym Jorku, Złoty Medal nowojorskiego Society of Illustrators.

Projektuje plakaty, w pierwszych latach filmowe, potem głównie operowe i teatralne, bo jak sam mówi: "Bez wątpliwości żadnej: plakat teatralny, plakat dla teatru był i jest najważniejszym powodem, motywacją mojej działalności artystycznej. Niedosłowność, niedomówienie, emocje i niebanalny przekaz inspirują i stanowią wyzwanie. Nie ukrywam jednak,że jest to bardzo trudne wyzwanie."

Uwodząc dyskretną, często jakby nierealną zmysłowością i nieoczywistym, nierzadko perwersyjnym erotyzmem nigdy nie przekracza granicy dobrego smaku i nie schodzi w rejony kiczowatej komercji. Plakat jest dlań rodzajem aforyzmu, syntezą obrazu i słowa. A obcowanie z Jego dziełami to zawsze uczta nie tylko estetyczna, ale i intelektualna, i to najwyższej próby. Zajmuje się również ilustrowaniem książek, jest także cenionym malarzem, jego prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i galeryjnych. Dla Teatru Wybrzeże zaprojektował siedem znakomitych plakatów do spektakli KSIĘŻNA D'AMALFI, PORTRET DORIANA GRAYA, CHARLIE BOKSEREM, ZMIERZCH BOGÓW, NIE-BOSKA KOMEDIA, PŁATONOW i MARIA STUART.

Opinie

Sprawdź się

W piwnicy którego ze słynnych gdańskich budynków Jan Heweliusz składował produkowane przez siebie piwo?

 

Najczęściej czytane