• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Cyfrowe konfrontacje

Akademia Sztuk Pięknych zaprasza na wystawę "Cyfrowe konfrontacje" do Wielkiej Zbrojowni.

6 - 28 lipca 2024, godz. 8:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Lista uczestników:

ASP Gdańsk

prof. Sławomir Witkowski
dr Kamil Kocurek
mgr Vasyl Savchenko
Magdalena Świerczek
Agata Mikołajczyk
Weronika Dziurdziewicz
Karol Polak

ASP Kraków
dr hab. prof ASP Lech Polcyn
mgr Karol Szafran
Julia Filip
Karolina Lach
mgr Szymon Rejek
Praca zbiorowa (Antoni Kuźniarz, Julia Filip, Paweł Kudaciak, Karolina Lach, Dominika Szarek)

ASP Warszawa
prof. Andrzej Węcławski
dr Kamil Zaleski
Elżbieta Gibulska
Maria Pakier
Zuzanna Kozłowska
prof. Piotr Smolnicki
dr Aleksandra Owczarek
Aleksander Czekaj
Kacper Kijewski
Marta Rabczyńska

ASP Łódź
dr Piotr Gryz
Klaudia Pieniak
prof. Grzegorz Chojnacki
dr Robert Jundo
Ewelina Ostrowska
prof. Piotr Ciesielski
Marta Kosior
dr Krzysztof Guzek
Daria Łuka

UA Poznań
prof. Maciej Kurak
mgr Maja Michalska
Anna Nowak
Maria Łukomska
Urszula Chodorowska
dr Witold Modrzejewski
Klaudia Figura
Wiktoria Kowalczyk

AS Szczecin
prof. Arkadiusz Marcinkowski
Jakub Heland
Karolina Kaleta
Artur Rawa
Katarzyna Zioła
prof ASP dr hab. Ireneusz Kuriata
dr Dominika Zawojska-Kuriata
prof. ASP dr hab. Andreas Guskos
Martyna Miłowska

Fragment tekstu ze wstępu do katalogu Cyfrowe Konfrontacje 2022:

Parę dni temu w jednej z cyfrowych gazet - signum temporis - przeczytałem interesujący artykuł Łukasza Ostruszka zatytułowany "Sztuczna inteligencja wygrała konkurs artystyczny...". Otóż amerykański projektant gier wideo Janson Allen poświęcił kilkadziesiąt godzin na zaprojektowanie grafiki ­- obrazu cyfrowego zatytułowanego "Théȃtre D'opéra Spatial", którym wygrał konkurs organizowany przez Colorado State Fair. No cóż, można powiedzieć: Brawo, gratulujemy kolego! Problem w tym, że obraz powstał przy pomocy programu sztucznej inteligencji Midjournej, który zamienia opisy podawane w formie tekstu w obraz. Ta informacja trochę mną wstrząsnęła. Czy kolejne obszary świata sztuki, które wydawało się, że są nie do zdobycia, padły na skutek inwazji sztucznej inteligencji? Czy maszyna tryumfuje nad człowiekiem? Czym jest dzisiaj sztuka i kim jest artysta? Czy aby nim zostać, nie trzeba już wielu lat nauki i dziesiątków lat stałego doskonalenia zawodowego warsztatu w poszukiwaniu indywidualnego języka wypowiedzi? Czym jest unikatowość i oryginalność? Czy dzięki AI wystarczy odrobina wyobraźni i jako taka umiejętność werbalizowania lub zapisania myśli, żeby zostać twórcą i artystą? Czy pojęcie artysty w dzisiejszych czasach ma sens?

I pomyśleć, że w jakimś stopniu - używając ogromnego skrótu - wszystkiemu jest winna grafika cyfrowa, meta-przestrzeń, w której wolność działania daje człowiekowi nieograniczone możliwości z kompromitującą samodegradacją włącznie.

Jestem przekonany, że na te i wiele innych pytań będą próbowali odpowiedzieć studenci i pedagodzy z sześciu polskich uczelni artystycznych prezentujący swoje prace z obszaru szeroko pojętej rzeczywistości cyfrowej na wystawie Cyfrowe konfrontacje 2022. Jestem szczęśliwy, że zaproszenie przyjęli artyści i pedagodzy z Akademii krakowskiej - dr hab. prof. ASP Lech Polcyn i mgr Karol Szafran. Cieszę się, że łódzką ASP będą reprezentować: profesorowie Piotr Ciesielski i Grzegorz Chojnacki towarzyszyć im będą doktorzy sztuki Piotra Gryza, Roberta Jundo oraz Krzysztofa Guzka. Serdecznie witam kadrę z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: profesora Macieja Kuraka, dra Witolda Modrzejewskiego i mgr Maję Michalską. Miło nam gościć profesorów Arkadiusza Marcinkowskiego, Ireneusza Kuriatę i Andreasa Guskosa wraz dr Dominiką Zwojską-Kuriatą z Akademii Sztuki w Szczecinie. Mam wielką satysfakcję, że z ASP w Warszawie przyjadą profesorowie Andrzej Węcławski oraz Piotr Ciesielski wraz z dr Aleksandrą Owczarek i dr Kamilem Zalewskim. Wszystkich twórców bardzo serdecznie witam, ale przede wszystkim cieszę się z obecności studentów, których prace zostały wybrane do prezentacji na wystawie.

Podobnie jak dwa lata temu koordynatorami i opiekunami wystawy z ramienia gdańskiej ASP są dr Kamil Kocurek i mgr Vasyl Savchenko - bardzo im dziękuję za wysiłek i ciężką pracę. Katalog, który trzymacie Państwo w rękach, plakat i zaproszenie zaprojektował Kuba Żywuszko - mądry i zdolny student naszej Uczelni.

Wszystkich gorąco zachęcam do odwiedzenia wystawy Cyfrowe konfrontacje 2022 w Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mam nadzieję, że znajdą na niej Państwo odpowiedzi na postawione przeze mnie wcześniej pytania.

Prof. Sławomir Witkowski
Dziekan Wydziału Grafiki
Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Opinie

Sprawdź się

Organizatorem Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port jest: