• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Chagalla (1 opinia)

96 oryginalnych grafik słynnego malarza Marca Chagalla będzie można od środy oglądać w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Prezentowane prace to ilustracje do książki Mikołaja Gogola „Martwe Dusze”.

Akcja powieści przenosi czytelnika do XIX-wiecznej carskiej Rosji. Podobnie będzie wyglądała podczas wernisażu wystawy Sala Morska Ratusza Głównego Miasta. Za sprawą eksponatów z Muzeum Ziemi Puckiej i żywych zwierząt – kur, królików, kóz- z Oliwskiego Zoo sala ekspozycyjna upodobni się do carskiej wsi.

Grafiki Marca Chagalla do Polski przyjechały po raz pierwszy, z Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od czwartku 30 listopada do końca lutego przyszłego roku w godzinach otwarcia Ratusza Głównego Miasta.

Marc Chagall, ur. 7 lipca 1887 r. w Witebsku na Białorusizm. 28 marca 1985 r. w Saint-Paul-de-Vence we Francji, malarz i grafik. Pochodził z ubogiej rodziny chasydzkich Żydów. Był najstarszym z dziewięciorga dzieci. W 1910 r. otrzymał stypendium umożliwiające mu wyjazd do Paryża. Za sprawą Apollinaire'a wiosną 1914 roku miał pierwszą wystawę indywidualną w sławnej berlińskiej galerii "Der Sturm". W tym samym roku wrócił do Rosji, jednak już 1922 roku definitywnie opuścił kraj. 1 września 1923 wraz z rodziną przyjechał do Paryża, gdzie spotkał się z Ambroise Vollardem. Ten bez wahania zaakceptował pomysł malarza: wykonanie w ciągu dwóch lat stu siedmiu rycin ilustrujących „Martwe Dusze” Gogola. W przedsięwzięciu tym Chagall objawił się jako doskonały ilustrator W 1937 otrzymał obywatelstwo francuskie. W 1941 wyjechał wraz z rodziną do USA i osiedlił się w Nowym Jorku. W 1966 r. przeniósł się do w Saint-Paul-de-Vence. 28 marca 1985 r. po dniu spędzonym w pracowni Artysta zmarł.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Nie widziałam tam żadnych żywych

    zwierząt:) Były wypchane, np. sowy, puchacz, paw:) trochę nietypowe jako zwierzęta gospodarskie.

    Poza tym scenografia wystawy ciekawa i dobry pomysł z umieszczaniem pod każdą grafiką odpowiedniego fragmentu powieści (niespodziewanie ciekawej).

    Grafiki kapitalne!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku odbyło się oficjalne otwarcie Starej Apteki, sceny Teatru Wybrzeże?