• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa "103 x Propaganda" (2 opinie)

103 X propaganda to trzecia edycja wystawy podsumowującej ponad 100 lat polskiego plakatu propagandowego w jednym miejscu i czasie. Tym razem ponownie na Wielkiej Auli ASP w Gdańsku. Z każdą kolejną edycją zapraszamy do współpracy nową instytucję zewnętrzną, co w dłuższej perspektywie buduje nową wartość wydarzenia i czyni je unikalnym. W tym roku naszym nowym gościem jest Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, reprezentowana przez kuratorkę Matyldę Filas.

6 - 30 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

18 maja - 3 czerwca 2024, godz. 19:00

Gdynia,
Wstęp wolny
Wernisaż: 31.01.2023 (wtorek), godz. 18.00
Wystawa czynna: 01.02-12.02.2023, w godz. 12.00-18.00
Miejsce: Duża Aula, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6, Gdańsk


Tak jak w każdej edycji prace studenckie są za każdym razem selekcjonowane, bazując nie tylko na zespole współczesnych realizacji, ale i sięgając po te powstałe przeszło dekadę temu. Są to więc realizacje nie tylko studentów, ale i absolwentów nierzadko obecnych dydaktyków ASP.

Prezentowane plakaty to często plakaty konkursowe, zdobywające nagrody i wyróżnienia w kolejnych edycjach konkursu w Galerii Plakatu AMS: (Nie)bezpieczne pasy (2021), Najważniejszy projekt to TY. Dosyć znaczną częścią ekspozycji jest cykl prac Kolej na Ekologię, koordynowany przez dr Adama Świerzewskiego i prof. Sławomira Witkowskiego we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (2022).

W zakres tegorocznej ekspozycji weszły także nagradzane w wielokrotnie realizacje z Pracowni Projektowania dla Kultury prowadzonej przez dr Anitę Wasik i mgr Joannę Czaplewską. Swój wkład mieli także studenci studiów niestacjonarnych z Pracowni Projektowania Otwartego prowadzonej przez dr Jarosława Bujnego i Pracowni Propagandy Społecznej prowadzonej przez prof Jacka Staniszewskiego i dr Edytę Majewską.

103 propaganda w dużej mierze zweryfikuje przestrzeń problemów społecznych, politycznych i socjologicznych z jakimi mierzy się obecne pokolenie twórców. Wybór plakatów prezentowanych w trzeciej edycji wystawy to też suma refleksji na temat konstrukcji i kondycji świata jaki nas otacza. Zderzenie dzieł z tak rozległego, stuletniego przedziału czasowego pozwoli widzom przeanalizować repertuar motywów, aluzji literackich, historycznych i politycznych, przemian wizualnych. Należy sądzić, że kolejne edycje wydarzenia z perspektywy czasu staną się wyjątkowym dokumentem socjologicznym.

Kurator główny wystawy: mgr Emilia Wernicka, we współpracy:
z Matyldą Filas (BUW ) i dr Anetą Kwiatkowską (PAN Biblioteka Gdańska)

Opinie (2)

 • Zamknięte

  "Wystawa czynna: 01.02-12.02.2023, w godz. 12.00-18.00".
  Byłem 11.02 w sobotę, wystawa zamknięta na spust.

  • 1 0

 • Propaganda czego

  Obecna czy średniowieczna

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Sołdek jako statek-muzeum zacumowany jest na stałe...?